6 nejlepších bylinek na zvýšení tvorby testosteronu

První otázka je jasná. 

Existují vůbec nějaké legální bylinky, které zvyšují testosteron a nejsou pouhým placebem?

V současné době například FDA (americký úřad pro schvalování potravina léčiv) zakazuje jakoukoliv samostatnou látku, která zvyšuje testosteron v rozmezí od 50 do 100%.

Naštěstí existuje mnoho studií využívajících pro podporu testosteronu čistě přírodní zdroje. Mezi  ně patří i bylinky zvyšující hladinu testosteronu.

Níže se podíváme na vybraných 6 bylinek, které patří mezi ty nejlepší na podporu testosteronu.

Upozornění: Pokud si myslíte, že máte nízkou hladinu testosteronu, určitě se o tom poraďte se svým lékařem. Nízká hladina testosteronu má dlouhodobé negativní důsledky, včetně rizika cukrovky, srdečního onemocnění a erektilní dysfunkce. V případě, že chcete udělat změnu a berete léky nebo není váš zdravotní stav v pořádku, konzultujte vše se svým lékařem.

1. Pískavice řecké seno

Pískavice se pěstuje především v oblasti Asie a jižní Evropy. Semínka řeckého sena jsou malá, tvrdá a mají nepříjemně hořkou chuť.

Kdo z vás by chtěl taková semínka konzumovat? Nikdo!

Řešením jsou extrakty z pískavice, které jsou na trhu k dispozici v tabletách nebo prášku.

  • Jedna studie zaměřená na 30 mladých mužů přinesla poznatek, že 500mg pískavice zvýšilo celkový testosteron o 7 – 12%. To se nemusí zdát jako velké číslo, ale ukazuje se, že úměrně zpomaluje přeměnu na estrogen a DHT.
  • Pískavice má mnoho dalších vynikajících vlastností včetně snížení hladiny cukru v krvi, zvýšení libida, růstového hormonu a snižuje také cholesterol v krvi.

Je pískavice bezpečná?

Nemusíte se bát.

Je to jako jíst jídlo ochucené kořením v některých východních kulturách. Řecké seno je totiž součásti některých koření jako např. indického kari a bulharské Čubrici.

2. Korejský ženšen

Zvyšuje ženšen testosteron?

Za určitých podmínek tomu tak může být. To především u mužů, kteří se potýkají s problémem v oblasti plodnosti.

  • V několika výzkumech bylo zjištěno, že ženšem zvyšuje hladinu cAMP (Cyklický adenosinmonofosfát - látka podporující aktivitu dalších enzymů v těle).
  • Jiný výzkum zase uvádí, že zvýšení cAMP zvyšuje i hladinu testosteronu, LH a DHT u mužů s nízkým počtem spermií. (Při testování na potkanech byl prokázán i nárůst testosteronu.)
  • Jedna velmi malá studie vysokoškoláků ukázala, že ženšen hladinu testosteronu výrazně nezvyšuje. Můžeme se tedy domívat, že ženšen produkuje jen velmi malou podporu testosteronu a není tak účinný u mladých lidí.
  • V jedné ze studií zaznamenali muži významné zlepšení jejich erektilní dysfunkce. Muži užívali 900mg korejského ženšenu třikrát denně. 

Ovšem pozor! Někteří výrobci ženšenu byli přistiženi s olovem ve svých produktech. 

Proto si vždy ověřte přesný zdroj a kvalitu výrobce.

3. Škornice šípolistá

Rostlina obsahuje látku icariin, která funguje velmi obdobně jako většina léčiv používaných k léčbě erektilní dysfunkce.

Za určitých podmínek to může být velmi výhodné i pro zvýšení testosteronu. Vědci tuto skutečnost testovali na zvířatech s poškozenými reprodukčními systémy.

Icariin má obecný přínos pro zlepšení erektilní funkce u mužů s tímto problémem.

V tradiční čínské medicíně se dokonce využívá jako silné afrodisiakum právě na potíže s potencí mužů.

Jaké je dávkování této rostliny?

Je to jednoduché. Do půl litru vody dáme jednu plnou polévkovou lžíci drcených listů škornice a necháme 15 minut vařit. Následně zcedíme a můžeme popíjet během celého dne.

A ještě jeden tip! Pokud přidáte do vroucí vody citronovou šťávu, dojde k většímu uvolnění látky icariin z listů.

4. Kotvičník zemní

Další bylinka z našeho seznamu je velmi kontroverzní.

Počáteční důkazy prokázaly, že kotvičník zemní zvyšuje testosteron. Nedávná studie však nepřinesla tak pozitivní výsledky. Je tedy kotvičník prospěšný pro zvýšení testosteornu?

Musíme poznamenat důležitou skutečnost.

Studie, která ukázala neúčinnost kotvičníku, byla prováděna na mladých a zdravých mužích, kteří mají již obecně bohatou hladinu testosteronu v těle. Opravdu si myslíte, že jim to výrazně pomůže?

Kotvičník je účinný na muže s nízkou hladinou testosteronu nebo určitým typem hypogonadismu (porucha funkce pohlavních žláz).

Bylinka navíc zvyšuje i sexuální libido.

Dávka ve výše uvedené studii se pohybovala v rozmezí 10 - 20mg/kg denně. U člověka s hmotností asi 80kg se tato dávka pohybuje okolo 300 - 500 mg denně. Někteří muži, ale mohou užívat i menší množství.

5. Tongat Ali (Malajský ženšen)

Jedna ze studií prováděna na laboratorních krysách ukázala, že pomocí této látky došlo k významnému zvýšení testosteronu. 

Jedna skupina vědců z Brazílie poznamenala, že Malajský ženšen má schopnost zastavit zpomalující účinky estrogenu na produkci testosteronu.

Tam, kde existuje nadbytek estrogenu nebo nedostatek testosteronu, může ženšen fungovat jako lék na tyto stavy.

Malajský ženšen se obvykle prodává jako výtažek a nejspolehlivjší formou je LJ100, jelikož se pohybuje v rámci standardu dohodnutých úrovní koncentrace.

Na druhou stranu ale některé jeho složky ukázaly toxicitu. Není se, ale čeho bát. Muži Majaský ženšen využívají bez problémů už řadu let.

6. Zinek (ZMA – zinc monomethionine aspartate)

Poslední látka sice není bylinka, ale do našeho seznamu rozhodně patří.

Jedná se o ZMA - směs horčíku, zinku a vitamínu B6.

Existuje jeden doplněk - ZMA (forma zinku), který ukázal v jedné ze studií zvýšení testosteronu v těle.

I tak, pokud nepomůže ZMA na hladinu testosteronu, tak vám alespoň vylepší váš spánek.

ZMA obsahuje také mimo vitamínu B6 i absorvovatelnou formu horčíku, která má cenu zlata.

Závěr

Jak se tedy ukazuje, existuje celá řada bylinek, které dokáží pozitivně ovlivňovat hladinu testosteronu v těle. Vědci v nadcházejících letech zcela jistě ještě objeví blahodárné účinky i u jiných bylinek, které můžeme běžně pěstovat.

Vyzkoušíte některou z nich?

PS: Pokud Vás zajímá optimalizace testosteronu, vyzkoušejte 100 % přírodní produkt PRIMULUS (více zde) na přirozenou podporu testosteronu (obsahující i 3 látky ze seznamu výše) a přečtěte si článek obsahující 25 tipů jak testoteron zvýšit.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Zpět na blog