9 Důvodů, proč byste měli začít se studenou sprchou ještě dnes

„Život začíná na konci Vaší komfortní zóny“
Neale Donald Walsche, americký spisovatel

V dnešním článku si řekneme několik zajímavých faktů o tom, jak může tak obyčejná věc, jako ranní studená sprcha, změnit Váš život k lepšímu.

Upevní Vaše zdraví. Sníží deprese a dokonce můžete vypadat i lépe.

A i když Vám předložíme jasná fakta jako důkaz, že studená sprcha je nejrychlejší cestou jak mít lepší život, předpokládám, že více než 70 % z Vás se o to ani nepokusí.

Ti ostatní zkusí ledovou sprchu možná na pár dní, ale nevytrvá.

A pokud se najde alespoň 10% z Vás, kteří budou ledovou sprchu aplikovat déle než 1 měsíc, bude to opravdu velký úspěch.

Proč tomu tak je?

Proč se většina z Vás nepokusí o něco, co je téměř zdarma, nezabere to příliš času a přitom to má tak úžasný efekt na Vaše tělo?

Nebudeme si tady nic nalhávat.

Studená sprcha není ze začátku nic příjemného.

Ten první pocit, kdy otočíte kohoutek blíže k modré barvě, a Vaše tělo se začne třást a Váš dech se zrychlí, až ho máte problém popadnout…

To opravdu není nic, co by každý z nás dobrovolně vyhledával.

Ano, je to nepohodlné.

A to je ten hlavní kámen úrazu.

Většina z nás nemá rádo nepohodlí.

Ten pocit, když víte, že máte udělat něco, na co nejste zvyklí. Něco, co je nové a ještě k tomu nepříjemné.

Je Vám to povědomé?

Jste nespokojeni v práci, občas si zanadáváte, ale i přesto je pro Vás pohodlnější v této práci zůstat, než si hledat nové pracovní místo.

Jste si vědomi, že byste měli začít cvičit, zajít do posilovny nebo si jít sem tam zaběhat a udělat tak něco pro své zdraví. Ale je přece pohodlnější to přesunout na příští týden nebo jako nové předsevzetí na další rok.

Víte, že byste měli jít oslovit tu krásnou slečnu, která po Vás celý večer pokukuje, ale je pohodlnější zůstat nečinně sedět a doufat, že snad přijde sama.

Při všech situacích, kdy děláte něco, na co nejste zvyklí, nebo z čeho máte trošku strach, je potřeba vystoupit ze své tzv. komfortní zóny.

A tohle je pro mnoho lidí velký oříšek.

Faktem ale je, že čím více úspěšní v životě jste, tím vícekrát jste v minulosti museli vystoupit ze své zóny komfortu.

Co takhle si vzít studenou sprchu jako první krok k tomu, abyste se naučili vystupovat ze své komfortní zóny, a ještě k tomu uděláte opravdu hodně pro Vaše zdraví.

Pojďme se společně podívat na nejzajímavější výhody ranní studené sprchy.

1. Zvýšení imunity

 

Zřejmě i Váš děda Vám několikrát říkával, že pokud chcete být zdraví, máte se pravidelně otužovat.

A měl pravdu.

Dle jedné anglické studie je potvrzeno, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, mají vyšší koncentraci plazmy a hlavně vyšší obsah bílých krvinek, které pomáhají při našem boji proti bakteriím, virům a dokonce i nádorovým buňkám.

2. Snížení stresu

Studená sprcha snižuje tvorbu kyseliny močové a zvyšuje produkci glutathionu (více zde), který chrání organismus před oxidačním stresem.

3. Budete hezčí

Pokud není Vaším cílem se cítit zdravě, možná Vás bude alespoň motivovat to, že studená sprcha z Vás může udělat hezčího člověka.

Studená sprcha totiž napomáhá tomu, aby si Vaše kůže udržela dostatečné množství zásob mazových žláz, které nevysušují pokožku.

Chcete mít lesklejší a silnější vlasy?

Řešením je opět ranní studená sprcha.

Vaše vlasy budou lesklejší, silnější a celkově zdravější a to tím, že studená voda udržuje vlasové folikuly ploché a zvyšuje tak tím jejich přilnavost k pokožce hlavy.

Takže pánové, pokud máte pocit, že Vám začínají vypadávat vlasy, už víte, jak s tím zdarma bojovat.

4. Ztratíte tělesný tuk

Pokud se tedy bavíme o tom, jak lépe vypadat, dalším důležitým účinkem je schopnost studené sprchy pomoci při pálení tuků.

I když to mnoho lidí neví, v těle máme 2 druhy tuků.

Bílý a hnědý.

Ten bílý známe všichni a nemáme ho moc rádi.

Jedná se o všechen ten viditelný podkožní tuk.

Hnědý nevidíme. Ale naopak od toho bílého je pro nás prospěšný.

Jeho hlavní funkcí je vytvářet a zároveň udržet tělesné teplo.

Při ranní studené sprše se hnědý tuk aktivuje a jeho výsledkem je zvýšený výdej energie, a tím i větší počet spálených kalorií.

Dle jedné studie dokáže studená teplota zvýšit aktivitu hnědého tuku až 15x, a tím je možno docílit ztráty tělesného (bílého) tuku až o 4kg za rok.

5. Zvyšuje plodnost

Tohle je hodně zajímavé.

Studená sprcha dokáže opravdu znásobit počet spermií, a zvýšit tím také plodnost u mužů.

Horká voda naopak působí jako skvělá mužská antikoncepce.

V jedné studii muži, kteří se každý druhý den po dobu půl hodiny koupali v horké vodě v průběhu 3 týdnů, byli poté téměř neplodní až po dobu 6 měsíců!

Navíc v jiné studii se prokázalo, že muži, kteří se přestali koupat v teplé vodě, poznali zvýšení počtu spermií až o 491%.

A to už není zanedbatelné číslo.

Teplá sprcha zřejmě nebude mít tak silně negativní vliv na Vaší plodnost jako dlouhá horká koupel. Ale pokud chcete zvýšit svou šanci na zplození potomka, určitě byste měli o studené sprše začít uvažovat.

Není snad nic lepšího pro Vaše tělo než ranní sprcha po ránu. Nejlépe hned po probuzení.

Stále nesouhlasíte?

Ještě neodcházejte, náš výčet skvělých účinků stále pokračuje.

6. Zlepšuje cirkulaci krve.

Studená sprcha zlepšuje Váš krevní oběh.

Hlavním důvodem je, že se tělo snaží co nejrychleji dopravit krev do všech orgánů, aby je udržela v teple.

Jedná se o takovou simulaci normální cirkulace krve a tato tělesná funkce je nesmírně důležitá pro Vaše celkové kardiovaskulární zdraví.

7. Lepší svalová regenerace

Pokud sportujete, tak Vás tento bod bude určitě zajímat.

Studená sprcha po cvičení je totiž nejlepší věc pro vaší celkovou regeneraci a dobití energie.

Tím, že studená teplota zlepšuje cirkulaci Vaší krve, tak pomáhá odstraňovat z Vašeho těla odpadní látky (kyselinu mléčnou), které vznikají právě při tělesné námaze.

8. Zvyšuje Vaší ostražitost a čilost

Pokud podstoupíte tento symbol odvahy, čímž studená sprcha určitě je, tak v prvních vteřinách budeme mít zdánlivě problém s dýcháním.

Žádný strach.

Toto hluboké dýchání dokáže výrazně zvýšit Váš přísun kyslíku a také srdeční tep, což vede k přísunu energie na celý den.

Díky studené sprše bude Váš mozek čilejší a ostražitější po celý den a Vaši kolegové v práci si začnou myslet, že to s tím ranním kofeinem trošku přeháníte.

9. Nakopne Vás více než ranní káva

 

Tohle je asi jasné.

Pokud máte po ránu problém s tím, že jste ospalí a potřebujete několik šálků kávy, před tím, než začnete normálně fungovat, je pro Vás studená sprcha po ránu to pravé řešení.

Věřte mi, že pouze po pár vteřinách ve studené sprše budete cítit přímo kopanec energie.

Studená sprcha způsobuje mírné elektrické impulsy, které sahají až do periferních nervových zakončení mozku, a tím Vás zaručeně probudí a zlepší Vaší mozkovou aktivitu.

10. a nakopne i Váš testosteron

… pokud Vás zajímá problematika testosteronu, určitě si přečtěte 25 tipů, jak jej přirozeně zvýšit.

Na závěr

Ty největší výhody studené sprchy už znáte…

Jdete do toho?

Dejte nám pak vědět, jestli patříte mezi těch 10% lidí, kteří překonali prvotní nepohodlí a vydrželi praktikovat studenou sprchu déle než 1 měsíc.

Držíme palce.

PS: Pokud Vás zajímají další postupy, jak lépe spálit tělesný tuk, určitě se podívejte na ty nejlepší přírodní spalovače tuků ZDE!

Zdroje:
http://www.menprovement.com/benefits-of-cold-showers
http://www.thehackedmind.com/7-reasons-to-take-cold-showers-and-1-that-really-matters/ 


za tým PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Zpět na blog