Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron 25 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu (zahrnuje vědecké studie)

25 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu (zahrnuje vědecké studie)

25 tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu (zahrnuje vědecké studie)

Osnova:
Testosteron
1. Dlouhý a kvalitní spánek
2. Méně se stresujte
3. Mějte více sexu
4. Dodejte tělu kvalitní vitamíny a minerály
5. Buďte úspěšnější
6. Jezte více sacharidů
7. Nebojte se tuků
8. Nepřehánějte to s mlékem
9. Cholesterol jako stavební kámen testosteronu
10. Jezte tyto druhy potravin
11. Těmto potravinám se vyhýbejte
12. Pijte dost vody
13. Vyhněte se sojovým produktům
14. Cvičte více silově
15. Soustřeďte se na vysoko intezivní cviky
16. Omezte vytrvalostní sporty
17. Studená sprcha
18. Zbavte se přebytečného estrogenu v těle
19. Kreatin
20. Zázvor
21. Zkontrolujte řec svého těla
22. Probiotika
23. Přerušované hladovění
24. Nepřehánějte to s čajem
25. Kofein a testosteron

Pokud hledáte způsoby, jak zvýšit hladinu testosteronu, tak Vám gratuluji. Vaše hledání je u konce.

Ne vážně, lepší zdroj na téma zvýšení testosteronu na českém internetu nenajdete. Za to ručíme.

Od dubna minulého roku jsme napsali více než 50 článků na téma testosteron. To nejlepší z nich jsme dali dohromady a publikovali do jednoho textu. A ten máte právě před sebou.

A co Vás v dnešním „mega“ článku čeká? Ze začátku si ještě jednou představíme testosteron a vše co ovlivňuje v našem těle. Pak se podíváme postupně na 25 způsobů jak vyzrát na nedostatek testosteronu (neboli krize středního věku, andropauza, mužský přechod).

Pokryjeme všechny oblasti, jako je životní styl, strava, cvičení a doplňky stravy. Všechny body jsou podloženy vědeckými studiemi a často u nich odkazujeme na články, kde se dané problematice věnujeme více do detailu.

Jste připraveni?

Pojďme na to…

Testosteron

Je steroidní hormon ze skupiny androgenů a je nejdůležitějším mužským hormonem. Pokud chcete být silný alfa samec, který není oplácaný tukem, překypuje silou, charismatem a sebevědomím, potřebujete k tomu dostatek testosteronu. V mládí máme testoteronu na rozdávání, ale od 30 roku se začíná jeho hladina pomalu snižovat až o 1 % až 2 % ročně.

Nedostatek testosteronu u mužů je smutným trendem. Rok od roku se přirozená hladina testosteronu zdravého muže rapidně snižuje. Například v roce 2013 byla stanovena optimální hranice testosteronu v rozmezí 300 – 1070 ng/dL. Když se ale podíváme o 100 let zpátky, tak v té době byla zaznamenána průměrná hladina okolo 800 – 2000 ng/dL !!!

To znamená, že muži s "nízkou hladinou testosteronu" před 100 lety by byli dnes považováni za muže s vysokou hladinou tohoto hormonu.

A co vlastně testosteron v našem těle ovlivňuje?

 •  Zvýšení schopnosti budovat svalovou hmotu.
 •  Lepší pálení podkožního tuku.
 •  Silnější erekce, libido a sexuální výkonnost.
 •  Zvýšení touhy po úspěchu, dominanci a moci.
 •  Zlepšení nálady a motivace.
 •  Zesílení kostí a zdravější srdce.

Pokud jste chlap tak už je Vám asi jasné, jak moc je pro Vás testosteron důležitý. Přejděme tedy rovnou k našim 25 tipům, jak mít testosteronu více a tím si zajistit všechny uvedené výhody.

1. Dlouhý a kvalitní spánek

Nedostatek spánku po dobu jednoho týdne (5 hodin za noc) dokázal snížit hladinu testosteronu u zdravých mužů o 15%.

V jiné studii bylo změřeno, že muži spící 4 hodiny za noc mají v průměru hladinu testosteronu 200-300 ng/dL v porovnání s muži spícími 8 hodin za noc, u kterých se testosteron pohybuje okolo 500 -700 ng/dL.

Další studie na 531 mužích potvrdila, že delší doba spánku je spjata s vyšší hladinou testosteornu. Dle výsledků dokáže hodina spánku navíc zvýšit hladinu testosteronu o 15 %.

Snažte se spát minimálně 7-8 denně. Pokud chcete vědět jak na to, přečtěte si naše 4 rady pro lepší spánek.

2. Méně se stresujte

Stres podporuje tvorbu hormonu kortizolu, který zabíjí Váš testosteron. Kortizol je katabolický hormon, který potlačuje tvorbu testosteronu a snižuje jeho tvorbu. Důvodem je látka prengenolon, která slouží jako stavební kámen dalších hormonů jako je progesteron, estrogen, kortizol a testosteron.

Zvýšený kortizol v těle pohlcuje prengenolon pro svou vlastní tvorbu a proto již nezbývá prostor pro tvorbu testosteronu.

Vyhýbejte se co nejvíce stresovým situacím a přečtěte si 5 rad jak zvládat stres a deprese

3. Mějte více sexu

Z našeho seznamu určitě nejpříjemnější způsob jak zvýšit produkci testosteronu.

Věddci si stále lámou hlavu nad tím, jak přesně sex hladinu testosteronu ovlivňuje. Několik studií nasvědčuje tomu, že je zde spojitost s pocitem dominance, síly a úspěchu, s feromony, dopaminem a vzájemných doteků.

K dispozici je několik studií, které efekt sexu na testosteron potvrzují:

 • V této studii vědci změřili ze slin hladinu testosteronu 44 mužům předtím, než vešli do erotického klubu. Poté co pánové vyšli zpět, byl jim znovu odebrán vzorek slin. Mužům, kteří měli v klubu sex, se hladina testosteronu zvýšila o 72 %. Oproti tomu druhá skupina mužů, která zde byla pouze „na čumendu“, zaznamenala navýšení o pouhých 11 %.
 • V této studii bylo zjištěno, že starší muži, kteří mívají sex častěji, mají také vyšší hladinu testosteronu v krvi.

Rada je tedy jasná. Chcete více testosteronu? Mějte více sexu :).

Více studií zde.

4. Dodejte tělu kvalitní vitamíny a minerály

Možná jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zvýšit přirozenou produkci testosteronu, je dodat tělu nezbytné vitamíny a minerály. Hlavním Vaším cílem by mělo být získávat veškeré důležité mikroživiny z potravy a to především ze zeleniny a ovoce.

Pokud se Vám ale zdá, že máte problém získat veškeré vitamíny pouze z hrušky a špenátu, potom je dobrá volba sáhnout po vhodném doplňku stravy. Zejména u minerálních látek je někdy velmi obtížné je získat pouze z běžné stravy.

A na které vitamíny a minerály se máte zaměřit, pokud je Vaším cílem vysoká hladina testosteronu? Pojďme si představit hlavní hráče:

 • Zinek
 • Hořčík
 • Vitamín D
 • Selen
 • Vitamín C
 • Vitamín H
 • Vitamín B6

5. Buďte úspěšnější

V minulosti jsme lovili kořist, v této době lovíme peníze.

Proto v nás obdržení tučné sumy vyvolává dobrý pocit.

A peníze mají na testosteron velmi pozitivní vliv. V jedné studii mladých obchodníků na burze se zkoumal vliv úspěšného obchodu na jejich testosteron. Vědci zjistili, že pokud mladí obchodníci zvýšili svůj profit nad obecný průměr, jejich hladina testosteronu se zvýšila o 20 % (jeden muž dokonce vydělával na burze peníze po dobu 6 dní v kuse a díky tomu zaznamenal nakopnutí testosteronu o 78 %).

Zajímavý fakt byl, že každé ráno, když mají muži obecně vyšší hladinu testosteronu, měli i vyšší zisky.

Proto je vyšší hladina testosteronu často spojována s úspěšnými muži.

6. Jezte více sacharidů

V současné době jsou populární nízko-sacharidové diety. Jíte jenom bílkoviny, zdravé tuky a žádné nebo minimum sacharidů.

Tyto diety jsou zdravé a lidi po nich začnou hubnout.

Pokud ale Váš testosteron nechcete přidusit na minimum, sacharidů se nebojte. Ba naopak. Pro tvorbu testosteronu jsou nezbytné. Podívejme se na pár studií, které tento fakt potvrzují.

 • V první studii výzkumníci rozdělili subjekty do dvou skupin. Jedna skupina jedla stravu bohatou na sacharidy s menším počtem bílkovin. Druhé skupině byla podávána dieta bohatá na bílkoviny s menším počtem sacharidů. Příjem tuků byl u obou skupin stejný. Po 10 dnech skupina s vyšším příjmem sacharidů měla o 36 % vyšší hladinu volného testosteronu a nižší hladinu stresového hormonu kortizolu s porovnáním s druhou skupinou.
 • Tato studie sledovala 2 skupiny mužů, kteří podstoupili intenzivní trénink po dobu 3 dní. Rozdíl byl v jejich příjmu sacharidů. Jedna skupina dostávala 60 % kalorií ze sacharidů a druhá skupina 30 %. Po skončení 3 denního intenzivního tréninku byla změřena hladina volného testosteronu a kortizolu. Muži s vyšším příjmem sacharidů měli více testosteronu a méně kortizolu než druhá testovaná skupina. Co nám z toho plyne? Pokud cvičíte, je dobré v den tréninku zařadit větší množství sacharidů.

Pro Váš testosteron je nejlepší konzumovat sacharidy ze škorobovité zeleniy. Nejlepším příkladem jsou brambory, které se dají připravit na mnoho chutných způsobů.

7. Nebojte se tuků

Zapomeňte na staré poučky, že všechny tuky jsou nezdravé, způsobujíci obezitu a srdeční choroby.

Nové vědecké výzkumy nám dokazují, že pokud jíte pravidelně ty správné tuky, jsou dokonce zdraví prospěšné. Pro muže je toto zjištění dobrá zpráva, protože konzumace zdravého tuku je jedna z nejdůležitějších věcí, jak doplnit hladinu testosteronu. Pokud chcete využít největší benefit při konzumaci tuků s vlivem na Váš testosteron, musíte se zaměřit na celkový obsah tuků, který přijmete ve stravě. Toto číslo by mělo být dostatečně vysoké (určitě vyšší, než si myslíte), ale samozřejmě vše má své limity, které byste neměli překračovat.

Pojďme si probrat pár vědeckých zpráv na toto téma:

 • V této studii vědci testovali vliv několika nutričních faktů na před-tréninkovou hladinu testosteronu u zdravých mužů. Po analýze výsledků zjistili, že dieta bohatá na nasycené a mononenasycené mastné kyseliny značně zvýšila hladinu testosteronu. Naopak dieta bohatá na bílkoviny nebo polonasycené tuky způsobila znatelné snížení hladiny testosteronu. V této studii bylo také potvrzeno, že dieta bohatší na tuky zaznamenala nárůst hladiny testosteronu.
 • Dle několika studií je dokázáno, že pokud je Váš kalorický přísun z tuků vyšší (40 % vs. 20 % z celkového kalorického příjmu), budete mít také vyšší hladinu testosteronu (studie zde, zde a zde).
 • Vědci u této studie zkoumali dva elitní hokejové týmy. Každému týmu naordinovali jiný typ diety. Jeden tým měl stravu složenou ze 40 % tuků a 45 % sacharidů a druhý tým spořádal 30 % tuků a 55 % sacharidů (poměr bílkovin byl u obou skupin stejný.) Během i po skončení studie bylo zjištěno, že skupina s vyšším obsahem tuku ve stravě měla také vyšší hladinu volného testosteronu.

Jak je jasné z příkladu výše, pro vyšší testosteron jezte více nasycených a mononenasycených kyselin a držte se dále od polonasycených tuků.

Zlatá střední cesta je držet svůj denní příjem z tuků okolo 35 % - 40 %. Zbytek doplníte zejména proteinem a správnými sacharidy.

A určitě se nemusíte bát toho, že by Vám nasycené tuky přinesly nebezpečí srdečních chorob nebo mrtvice. Tento mýtus je díky moderní vědě již několikrát vyvrácen (lépe řečeno neexistuje žádný reálný důkaz těchto tvrzení).

TIP: Pokud hledáte účinou cestu, jak se (tělesného) tuku zbavit, kupte a přečtěte si kultovní knihu "Jak pálit a neukádat" od Petra Nováka. Kniha zahrnující plány a recepty popisuje jak efektivně zhubnout jednou pro vždy. Pokud se o knize chcete dozvěte více a máte o ní zájem, klikněte zde.

8. Nepřehánějte to s mlékem

Při pohledu na složení mléka můžete mít pocit, že je pro Váš testosteron vhodnou potravinou.

Obsahuje totiž kvalitní micerální kasein, zdravé tuky a sacharidy. Dále je mléko bohaté na vitamíny A, B1, B2, B12, D, cholin, vápník, hořčík a draslík.

Pokud se ale podíváme na složení mléka více podrobně (především toho plnotučného), zjistíme, proč bychom to s mlékem neměli přehánět. Důvodem je množství hormonů, zejména u savců přirozeně se vyskytujícího estrogenu.

V této 21 denní japonské studii bylo zjištěno, že pití kravského mléka vedlo k vyššímu výskytu estrogenu a progesteronu a tento fakt vedl ke snížení hladiny testosternu u chlapců a mužů.
Pokud jste velkým milovníkem mléka, zaměřte se raději na to nízkotučné. Veškeré hormony se totiž vyskytují v tukové složce mléka.

9. Cholesterol jako stavební kámen testosteronu

Vypadá to, že existuje přímé spojením mezi hladinou cholesterolu v těle a hladinou testosteronu.

Průměrný muž dokáže syntetizovat okolo 1-1,5 g cholesterolu za den, zatímco v jeho těle je dalších cca 35 gramů v buněčné membráně. Čím více přijímaté cholesterolu z Vaší stravy, tím méně musí tělo tuto látku syntetizovat v játrech, střevech a nadledvinkách.

Důležitým faktem je, že všechny steroidní hormony jsou tvořeny z cholesterolu a i když jej Vaše tělo dokáže vytvořit samo, jeho zvýšený příjem má pozitivní vliv na hladinu testosteronu v těle. Proto se nebojte sáhnout po zdravém zdroji cholesterolu (např. vejce, ryby, olivový olej).

10. Jezte tyto druhy potravin

Pokud byste rádi do Vašeho tělesného „motoru“ přidali určitá „aditiva“ na zvýšení hladiny testosteronu, určitě zařaďte do Vašeho jídelníčku potraviny uvedené níže. Více si o nich můžete přečíst v našem článku zde.
A které to jsou?

- Vejce.
- Brokolice.
- Avokádo.
- Hovězí maso.
- Česnek.
- Špenát.
- Mandle.
- Para ořechy.
- Olivový a extra panenský kokosový olej.

11. Těmto potravinám se vyhýbejte

Pro maximální optimalizaci testosteronu se vyhněte jídlům uvedených v seznamu níže. Celý článek, který zahrnuje i věděcké studie s důvody proč jsou tyto potraviny na tomto seznamu, si přečtěte zde.

Jsou to:

- Lněná semínka a výrobky z lněných semínek.
- Lékořice.
- Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA).
- Máta, máta peprná, máta klasnatá.
- Alkohol.
- Trans-tuky.

12. Pijte dost vody

Při nízkém příjmu tekutin začíná Vaše tělo zpomalovat aktivitu endokrinního systému a tím také tvorbu testosteronu.

Skutečností je, že téměř všichni trpíme dehydratací, a to i když máme téměř stálý přístup k pitné vodě.

Chcete tedy více testosteronu? Pijte více vody.

Balená čistá voda je levná a většina z nás může bez rizika pít i vodu z kohoutku (záleží, kde přesně žijete).

13. Vyhněte se sojovým produktům

Existuje spousta rozporuplných názoru a témat ohledně konzumace sóji, a jedním z nich je vliv těchto bobů na produkci testosteronu.

Vzhledem k vysokému obsahu fytoestrogenních isoflavonů (genistein, daidzein, glycitein) přítomných v sóji, se často říká, že sója může vyvolat v těle podobné účinky jako ženský pohlavní hormon – estrogen. Kromě vysokého obsahu isoflavonů je sója považována za vysoce strumigenní látku, což znamená, že může narušit produkci hormonu štítné žlázy. Potlačená činnost štítné žlázy je považována za jednu z hlavních příčin nízké hladiny testosteronu u mužů.

Sečteno podtrženo: Sója je hotová katastrofa pro produkci testosteronu ve Vašem těle (alespoň dle studií).

14. Cvičte více silově

Pokud chodíte do posilovny, soustřeďte se na těžké cviky. Cvičte dřepy, mrtvé tahy, bench-press a tlak s velkou činkou. Velké cviky nutí pracovat celé Vaše tělo a tím produkujete i více testosteronu. Vašim cílem by měla být spíše větší váha s nižším počtem opakování. Pokud budete silnější, budete mít i více testosteronu.

15. Soustřeďte se na vysoko intezivní cviky

Pokud chcete zvýšit hladinu testosteronu a také spálit tělesný tuk, je pro Vás vysoko intenzivní cvičení (HIIT) skvělá volba.

Vzhledem k výbušné povaze těchto cvíků, jejich krátkému trvání, aktivací rychlých svalových vláken a zvýšené produkci kyseliny mléčné – bez dlouhé námahy, což by mohlo zvyšovat hladinu stresového hormonu kortizolu - dokáže vysoce intezivní trénink HIIT prudce zvýšit tvorbu testosteronu ve Vašem těle, společně s DHEA a růstovým hormonem (studie, studie, studie).

Příklady těchto tréninků jsou:

Sprinty na rovině.
Sprinty do kopce.
Kruhový trénink.
Vysoko inteznivní jízda na kole.

16. Omezte vytrvalostní sporty

Vytrvalostní sporty a dlouhé formy kardia jsou špatné pro Váš testosteron a dobré pro zvýšení hladiny Vašeho stresového hormonu kortizolu.

Výzkumy ukazují, že vytrvalostní cyklisti a běžci měli značně sníženou hladinu testosteronu než skupina lidí neprovádějící žádný sport. Dle několika dalších studií je dokázáno, že vytrvalostní běžci mají hladinu testosteronu hluboce pod průměrem (studie, studie, studie).

Daleko lepší než dlouhé formy vytrvalostního sportu jsou velmi lehké aktivity, jako je dlouhá chůze nebo horská turistika. Nejlepším druhem aktivity je určitě vysoko intenzivní trénink, ale pokud už chcete zvolit mírnější formu pohybu, tak pomalá chůze je daleko lepší pro Váš testosteron (a hladinu kortizolu v těle) než vytrvalostní sporty. 

17. Studená sprcha

Testosteron je produkován v mužských varlatech, které by neměly být vystavovány teplému prostředí (proto jsou také umístěny mimo mužské tělo).

Pokud tedy chcete zvýšit svůj testosteron a také ušetřit za teplou vodu, začněte aplikovat studenou sprchu. Podobný trik využívali už ruští vzpěrači, kteří si vždy své „nádobíčko“ chladili ledem, aby byli schopni při soutěži mít více testosteronu a tím více síly.

Nemusíte však na to jít tak drasticky. Stačí si každé ráno a večer dát studenou sprchu.

Kromě zvýšení testosteronu má ledová sprcha řadu dalších výhod, o kterých jsme psali ZDE (jeden z nejčtenějších článků na našem blogu).

18. Zbavte se přebytečného estrogenu v těle

A proč je estrogen špatný?

Zabírá ve Vašem těle místo pro produkci testosteronu, způsobuje gynekomastii, přibírání tuků, nízké libido a náladovost.

Pokud máte hodně estrogenu, podporujete tvorbu enzymu aromatázy, který mění Váš testosteron na estrogen. Takže pokud je Vaším cílem být chlap a ne jenom zženštilá verze muže, zaměřte se společně se zvyšováním testosteronu na snižování estrogenu.

Několik tipů jak snížit hladinu estrogenu v těle:

1. Zbavte se tělesného tuku.
2. Cvičte silově.
3. Omezte používání plastových výrobků.
4. Pozor na parabeny.
5. Nakupujte BIO potraviny.
6. Dodejte tělu Calcium D glukarát.
7. Jezte košťálovou zeleninu.
8. Jezte citrusové plody.
9. Zkuste Macu.
10. Vyhněte se sójovým produktům.
11. Nepřehánějte to s alkoholem.
12. Mějte dostatek spánku.

19. Kreatin

Kreatin je jedním z nejrespektovanějších kulturistických suplementů snad již od vzniku samotné kulturistiky. Ostatní rádoby suplementy mají tendenci se objevit jako naprostá bomba a po čase zase zmizet, jelikož vlastně nikdo neprokáže jejich opravdový účinek.

Nicméně kreatin je znám již velice dlouhou dobu, a to z velice prostého důvodu: O účincích kreatinu se napsalo nespočet studií a téměř 100 % z nich dokazují jeho účinky, spolu s nepřeberným množstvím kladných uživatelských recenzí.

 • Podle studie z roku 2010, prováděné na hráčích rugby, byl kreatin schopen zvýšit hladinu DHT u těchto mužů o neuvěřitelných 56 %. DHT neboli dihydrotestosteron je testosteron, který byl podroben účinkům enzymu 5α-reduktázy, který ho přeměnil na mnohem silnější androgen, zvaný DHT. Takže jednoduše je DHT takový nadopovaný testosteron, který má mnohem silnější androgenní účinky, než testosteron prostý.
 • Další 4 letá studie prokázala, že sporovci užívající pravidelně kreatin zaznamenali značně vyšší hladinu testosteronu než skupina, která kreatin nepoužívala…

20. Zázvor

Je ostrý druh koření, který je v namleté formě dostupný téměř v každém obchodě. Koupený prášek si můžete jednoduše namixovat ve vodě nebo přidat do čaje.

Jedná se o rychlý a levný prostředek jak zvýšit hladinu testosteronu.

Již několik studií na zvířatech dokazují, že zázvor dokáže zvýšit testosteron téměř u všech samců z říše zvířat.

V jedné studii 75 ženatých mužů ve věku 19 – 45 let konzumovalo zázvor každý den (bohužel není uvedeno, o jak velkou dávku se jednalo). A jaké byly výsledky?

- Po 3 měsících pravidelného užívání se hladina testosteronu zvýšila o 17,7 %.
- Hladina luteinizačního hormonu (hormon podporující produkci testosteronu) se zvýšila o 43 %.
- V krvi všech testovaných se o dost snížil výskyt volného toxického radikálu (malondialdehyd).

21. Zkontrolujte řec svého těla

Profesorka Harvardovy univerzity Amy Cuddy provedla studii na téma řeči těla a jejího vlivu na hladinu stresových a steroidních hormonů v našem těle. Překvapením je hlavně rychlost, s jakou se hladina hormonů může zvýšit nebo snížit.

Ve studii porovnávala rozdíly v hladinách hormonů mezi dvěma skupinami, z toho jedna zaujala tzv. high power pózu (zabírání více místa, široký postoj, ruce za hlavou atd.) a druhá tzv. low power pózu (překřížené nohy, zabírání méně místa, nejistý postoj, skloněná hlava atd.). Již po dvou minutách vědci zaznamenali u první skupiny (high power póza) nárust testosteronu o 20 % a snížení stresového hormonu kortizolu o 25 %.

Druhá skupina zaznamenala opačné výsledky. Jejich hladina testosteronu se snížila a kortizol se zvýšil.

Pokud Vás tato studie zaujala, přečtěte si o celém výzkumu náš článek.

22. Probiotika

Probiotika jsou živé organismy, které příznivě ovlivňují Vaší střevní mikroflóru.

Tyto přátelské bakterie se vyskutují v mnoha fermentovaných potravinách, jako jsou jogurt, kefír, acidofilní mléko, korejské jídlo kimchi a kysané zelí. Probiotika mají pro lidský organismus mnoho prospěšných vlastností. Mezi ty nejzásadnější patří podpora metabolismu, imunity, hojení a zabraňování tvorbě toxických látek v těle.

Jak ale probiotika souvisí s testosteronem?

Za prvé jsou zdravá střeva úzce spojená s produkcí testosteronu. Lidé se slabou střevní mikroflórou mají větší sklon trpět nedostatkem vitamínů a minerálů a tím také nízkou hladinou testosteronu.

Dále poslední studie ukazují přímý vztah mezi užíváním probiotik a nárustem hladiny testosteronu. Uveďme si například tuto studii na krysách z roku 2014, kde byla použita probiotika bežně se vyskytující v jogurtu. Po skončení studie bylo naměřeno zvýšení několik důležitých faktorů úzce spjatým se zdravím reprodukčním systémem. U samců krys bylo naměřeno:

- zvýšení hladiny testosteronu,
- zvětšení varlat,
- zvýšení sociální dominance,
- zlepšení počtu a pohyblivosti spermií.

Další studie na hlodavcích potvrdila tento fakt, kdy se po pravidelném podávání probiotik u samců zvýšila hladina testosteronu.
Pokud to tedy myslíte s optimalizací testosteronu vážně, určitě zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny.

23. Přerušované hladovění

Jedná se o proces, kdy tělo necháte delší dobu bez jídla a celkový příjem kalorií spořádáte během určitého časového okna. Např. 16 hodin jste bez jídla a veškeré jídlo sníte během dalších 8 hodin. Dle několika studií tento druh stravování dokáže razantně zvýšit hladinu testosteronu.

Po dlouhou dobu jsme od každého fitness guru a specialistu na stravování slyšeli poučky ve stylu „jezte každé 2-3 hodiny“. Tento způsob stravování by měl podporovat správné fungování metabolismu. Současná věda však dokazuje, že frekvence jídel nemá na rychlost metabolismu žádný vliv. Nemusíte se bát ztráty svalů, ani že se Vám všechno jídlo uloží do tuku jako zásoba „napozději“. Důležité je udržovat dostatečný přísun kalorií a makroživin za určité období (den či týden).

V poslední době se objevilo několik zajímavých studií dokazující vliv krátkodobých půstů na androgenní receptory v těle a jejich zvýšenou citlivost na testosteron. Dokonce i po 10 denním půstu se po přijetí prvního jídla zvýšila hladina testosteronu vysoko nad základní hladinu.

Pokud se chcete o přerušovaném hladovění dozvětet více, určitě doporučuji článek od Adama Česlíka ZDE.

PS: V případě zájmu o dlouhodobé půsty se vždy poraďte se svým lékařem!

24. Nepřehánějte to s čajem

Zelený čaj je dlouhodobě považován za téměř zázračný nápoj. A není se čemu divit. Dle několika studií dokáží pravidelná konzumace čaje snížit riziko určtitých druhů rakoviny, působí jako ochrana proti cukrovce a zlepšuje kardiovaskulární zdraví. Některé výzkumy dokonce podporují i fakt, že konzumace zeleného čaj dokáže pálit tělesný tuk.

Pokud se ale podíváme na zelený čaj z pohledu hormonů, už se tak o tak zázračný nápoj nejedná.

- Zelený čaj obsahuje velké množství fluoridů a jejich nadbytek dokáže snížit hladinu testosteronu.
- Při Injekčním podání antioxidantů zeleného čaje krysám došlo ke snížení testosteornu o 70 %.
- Podání velkého množství zeleného čaje samcům hlodavců vedlo ke snížení jejich testosteronu o 25 % až 78 %.

Zelený čaj není v malém množství na škodu a jeho pozitivní vliv je několikrát vědecky ověřen. Jenom si dejte pozor na zbytečné velké množství čaje, které můžou negativně ovlivnit Váš testosteoron.

25. Kofein a testosteron

Dlouhou dobu byl kofein spojován s úbytkem testosteronu. A to hlavně z důvodu, že vyšší dávka kofeinu zvedá hladinu kortizolu v těle. A jak už víme, více kortizolu rovná se méně testosteronu.

Dle posledních studií, však může být kofein pro testosteron užitečný. Existuje několik zpráv, které dokazují pozitivní vliv kofeinu na sílu a anaerobní výkon člověka (studie, studie).

Proto není překvapením, že mnoho návštěvníků fitness center ráno používá kofeinové přípravky před cvičením. A dělají dobře. Kofein před tréninkem má totiž pozitivní vliv na tvorbu testosteronu.

Pár vědeckých zpráv, které to dokazují:

 • V této studii dokázaly 4 mg/kg kofeinu hodinu před tréninkem, zvýšit hladinu testosteronu o 12 % u profesionálních atletů v porovnání s placebem.
 • Tato studie ukazuje, že žvýkání kofeinové žvýkačky se 240 mg kofeinu, dokáže zvýšit vyplavení testosteronu po cvičení o 14 % v porovnání s placebem.
 • V této studii dali vědci testovaným subjektům různé dávky kofeinu před cvičením (200, 400, 600 a 800 mg). Všechny skupiny zaznamenaly nárůst hladiny testosteronu po cvičení. Nejvyšší výsledky však byly u skupiny, která dostala 800 mg kofeinu (19 % nárust testosteronu).

Kofein obecně zvyšuje hladinu kortizolu, což není pro Váš testosteron žádoucí. Dle studií výše, to ale neplatí pro kofein konzumovaný před tréninkem. Tehdy totiž dokáže zvýšit hladinu testosteronu i přes fakt, že se mírně zvýší hladina kortizolu.

Závěr

Tak a máme hotovo. Uvedli jsme si 25 zaručených způsobů, jak zvýšit hladinu testosteronu ve Vašem těle. Věřím, že Vás tento článek obohatil a dozvěděli jste se hromadu nových informací. Pokud tomu tak je, budu Vám moc vděčný, když tento článek budete sdílet na sociálních sítích. Bude to pro nás odměna za odvedenou práci :).

Zdroje:
https://www.vitalia.cz/clanky/hladina-testosteronu-u-muzu-tablety-gel-injekce
https://cs.wikipedia.org/wiki/Testosteron
https://www.novinky.cz/zena/styl/413980-co-vsechno-umi-testosteron.html
https://www.anabolicmen.com/how-to-increase-testosterone-levels-naturally

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru