Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron Jaký je rozdíl mezi volným a celkovým testosteronem?

Jaký je rozdíl mezi volným a celkovým testosteronem?

Jaký je rozdíl mezi volným a celkovým testosteronem?

Pokud chcete pochopit celou problematiku nízké hladiny testosteronu, je pro Vás tento článek důležitý.

Volný testosteron je totiž jiný, než testosteron celkový.

A jaký je mezi nimi rozdíl?

Testosteron se po svém vyprodukování vydává na cestu po celém těle prostřednictvím krve. Po tuto dobu se molekuly celkového testosteronu pohybují ve třech formách.

1) Volný testosteron

"Nejkvalitnější" druh testosteronu. Jedná se o biologicky aktivní formu připravenou pro využití jinými orgány a částmi lidské tkáně. Volný testosteron ovlivňuje všechny pozitivní vlastnosti vysoké hladiny testosteronu. Většinou se jedná pouze o 2-3 % z celkového množství testosteronu.

2) Testosteron vázaný na albumin

Částečně vázaný testosteron na bílkovinu albumin. Tento druh má nízkou vazebnou afinitu, tzn. že albumin je vázán pouze na část molekuly testosteronu. Vzhledem k tomu je tento vázaný testosteron také biologicky aktivní a dostupný pro ostatní tkáně.

3) Testosteron vázaný na SHBG

Globulin vázající pohlavní hormony - SHBG - je glykoprotein zajišťující transport testosteronu krevním řečištěm. SHBG má vysokou vazebnou afinitu a není využitelný pro ostatní orgány a tkáně. Jedná se o biologicky neaktivní druh testosteronu a pro tělo je nevyužitelný.

A tady přicházíme k jádru častých problémů a nedorozumění. Když Vám lékař změří hladinu testosteronu, často Vám změří celkový testosteron zahrnující všechny 3 formy.

Toto číslo ale může být zavádějící.

Pokud nemáte volný a vázaný testosteron v rovnováze, může to znamenat, že i když máte vysokou hladinu celkového testosteronu, můžete zažívat příznaky jako nízké libido, problém s přebytečným tukem, špatné nabírání svalové hmoty, problémy se spánkem či deprese.

Důvodem v tomto případě je nízká hladina volného testosteronu, protože většina je vázaná na SHBG.

A jak regulovat hladinu SHBG?

Tento globulin produkují játra. Pokud Vaše tělo produkuje nadměrné množství SHBG, znamená to nesprávnou funkci jater a SHBG se pak váže na testosteron a snižuje jeho účinnost.

Nejdůležitější tedy je zlepšit zdraví a stav Vašich jater.

Zejména se snažte omezit alkohol, nepřejídejte se a pijte dostatek čisté vody. Dle toho jak moc jsou Vaše játra zatížena z minulosti, může trvat i měsíce, než se jejich funkce vrátí do normálních hodnot.

Pokud máte od lékaře diagnostikovanou poruchu jater, může to být hlavní důvod nízké hladiny Vašeho volného testosteronu. V tomto případě se musíte poradit s Vaším lékařem, který navrhne vhodné léky pro léčbu jater.

I když je v současné době hladina Vašeho volného testosteronu nízká, nevěste hlavu.

Když se budete řídit radami na našem blogu tak zvýšíte hladinu celkového testosteronu, zlepšíte fungování endokrinního systému a tím i stav Vašich jater a produkce SHBG.

Díky tomu se zlepší poměr volného a vázaného testosteronu a zbavíte se negativních příznaků nízké hladiny testosteronu.

PS: V jednom z našich budoucích článků si uvedeme i několik tipů, jak přirozeně snížit produkci SHBG a tím zvýšit hladinu volného testosteronu.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru