Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron Přerušované půsty a jejich vliv na testosteron

Přerušované půsty a jejich vliv na testosteron

Přerušované půsty a jejich vliv na testosteron

Přerušované půsty mohou být Vaše tajná zbraň pro optimální hladinu testosteronu, pevné zdraví a nízké procento tělesného tuku.

Co to vůbec jsou přerušované půsty?

Tento druh stravování může mít několik podob. Základem je vždy určité časové okno, při kterém nedodáváte tělu žádné kalorie. Během této doby můžete konzumovat pouze čistou vodu a neslazenou kávu či čaje. Žádné jiné nápoje či jídlo nebude konzumováno pro udržení stavu hladovění.

Cože? Hladovět? A neztratím svaly? Nezpomalí se mi metabolismus.

Nebojte.

Dlouho jsme od každého fitness guru a specialistu na stravování slyšeli poučky ve stylu „jezte každé 2-3 hodiny“. Tento způsob stravování by měl podporovat správné fungování metabolismu.

Současná věda ale dokazuje, že frekvence jídel nemá na rychlost metabolismu žádný vliv.

Nemusíte se bát ztráty svalů, ani že se Vám všechno jídlo uloží do tuku jako zásoba „na později“.

Důležité je udržovat dostatečný přísun kalorií a makroživin za určité období (den či týden).

Po skončení půstu by měl člověk sníst stejný počet kalorií jako obvykle. Tzn. nedochází k celkovému hladovění za den, ale pouze v určitém časovém horizontu.

A k čemu je to dobré?

Přerušované hladovění bylo lidmi po staletí používáno jako léčivý postup, a také u zvířat se jedná o přirozenou reakci těla při nemoci či potřebě léčení.

Hladovění pomáhá snižovat tělesný tuk v těle, díky snadnějšímu omezení kalorií za den bez negativní hormonální odezvy a také napomáhá zrychlit metabolismus tuků z důvodu kalorického deficitu.

Přerušované hladovění i zvyšuje testosteron díky vlivu na klíčové hormony podvěsku mozkového jako jsou luteinizační hormon, inzulín a leptin.

A jak na to?

V případě pozitivního efektu na náš hormonální systém se bavíme o přerušovaném hladovění do max. délky 24 hodin.

Pokud hladovíte déle, nastává opačný efekt. Tělo se dostává do stresového stavu, zvyšuje se produkce kortizolu a testosteron začne klesat.

V jedné studii u neobézních mužů jsou výsledky více než průkazné.

Pouze při nočním, krátkém půstu se zvýšila hladina luteinizačního hormonu o 67 % a testosteron o 180 %.

To znamená, že i krátké, denní půsty, mohou mít pozitivní efekt na Váš endokrinní systém, především i díky efektu na luteinizační hormon, který ovlivňuje sekreci samotného testosteronu.

Přerušované hladovění muže být jedním z nejjednodušších způsobu jak snížit tělesný tuk, zvýšit aktivitu Vašeho mozku a také optimalizovat Váš testosteron.

Jak na to?

Mezi jeden z nejjednodušších způsobů, jak začít s půsty je přeskočení snídaně.

Když nesnídáte, regulujete svou hladinu glukózy v těle, inzulín a také kortizol, který je v průběhu dne nejvíce citlivý ráno.

Vaše tělo se nemusí ráno soustředit na trávení a syntézu glukózy, a má prostor pro pálení tuku jako paliva a zbavuje se nežádoucích toxinů v těle.

Další z hormonů, který je regulován díky přerušovanému hladovění je leptin. Tento hormon je nejenom důležitý pro Vaší chuť k jídlu, ale také spolupracuje na produkci testosteronu.

Leptin vylučují tukové buňky a hraje důležitou roli při snížení příjmu kalorií a zvýšení výdeje energie. Leptin a testosteron spolu úzce souvisí. Zvýšená hladina leptinu znamená snížení testosteronu a naopak.

Nízké procento tuku tedy znamená nízkou hladinu leptinu a jak už víme i s velkou pravděpodobností vyšší hladinu testosteronu.

Přerušované hladovění snižuje hladinu leptinu během půstu.

A nejenom to.

Během půstu má leptin menší sílu pro regulaci dalších hormonů, které ovlivňují pálení tuků.

Mezi populární metody hladovění patří metoda 16/8. Kdy po dobu 16 hodin držíte půst a poté přijmete veškeré kalorie během 8-hodinového okna.

Pro většinu lidí stačí přeskočit snídaní a tím se dostanou do požadovaného 16-hodinového okna.

Závěr

Přerušované půsty jsou jedním z nových trendů ve stravování a dle několika studií a odborníku se jedná o jednoduchý způsob snížení tuku a optimalizace Vašeho zdraví.

Půsty určitě nejsou pro každého. Jejich zařazení do Vašeho způsobu stravování může ale příjemně překvapit.

PS: Pokud Vás téma přerušovaných půstu zajímá, doporučujeme dva zajímavé články v češtině:

naturalmagic.cz - příručka přerušovaných půstů pro začátečníky
ronnie.cz - oproštění se od mýtů o stravě 

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru