Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron Testosteron a jeho vliv na muže

Testosteron a jeho vliv na muže

Testosteron a jeho vliv na muže

Můžete být patřičně motivovaní, ale i tak vaše kariéra přešlapuje na místě jako teenager před prvním rande. Jak to? Za vším hledej testosteron.

Ten totiž poměrně zásadně rozhoduje o tom, čím budete. Alespoň tedy pokud zjistíte, že dětský sen o popeláři za vás složenky bude platit jen velmi těžko. Ovlivní vás při výběru obživy, rádi si totiž zvolíte to místo, kde se pod vámi může občas i povážlivě zakývat židle: bankéř, finanční ředitel a jiná „riskantní” povolání. A taky docela zásadně rozhoduje o tom, jak to s vámi v práci vypadá. Ne, tím nemyslíme to, co prožíváte při pohledu na novou blond sekretářku vašeho šéfa. I vaše sexuální touha sice přímo souvisí s testosteronem (a kupodivu se s vaší prací nijak nevylučuje, důmyslná příroda vás vybavila na to, abyste zvládli obé), ale je to na poněkud jiný článek.

Tento hormon má vliv i na váš úspěch. Jak to? Jeho dostatek vaše chování dost zásadně ovlivní. Stojí totiž za dominancí, prudkostí, výkonností i samotnou touhou po úspěchu.

A ještě dále: Pokud se dostaví úspěch, znamená to i, že hladina testosteronu stoupá k astronomickým výšinám. A vy chcete znova. Vědci tomu říkají winner efekt. Pozitivní zpětná vazba zapříčiní, že se vrháte vstříc dalšímu vítězství, naopak kritika vás srazí. Dokladují to i výsledky studie. V ní se vědci zaobírali konkrétně profesionálními tenisty: Pokud vyhráli první set, měli hned o 60 % vyšší šanci, že se jim povede zvítězit i dál. A dokonce je tento jev zaznamenaný i u sportů, které bychom asi na první pohled neoznačili jako typicky agresivní, jako jsou třeba šachy.

S tímto mechanismem nic moc nenaděláte – byl vlastní už našim prapředkům obývajícím jeskyně a je dodnes pozorovatelný na nám nejbližších příbuzných – lidoopech. Jen vy si tedy svou mužnost nepoměřujete zrovna rvačkami v tlupě a momentálně už ani skolenými mamuty. Boj se přesunul do kravat, obleků a před obrazovky počítačů, kde se pokoušíte nemilosrdně převálcovat ostatní samečky.

A co je vlastně původní příčinou tohoto jednání? Výraznější lovecké úspěchy znamenají více šancí u opačného pohlaví. Což jednoduše indikuje mnohem vyšší pravděpodobnost, že budete moci rozšířit svou genetickou výbavu, tedy že zplodíte potomstvo.

Když je testosteronu málo

Jeho úbytek nevyhnutelně přijde s věkem. Nejvíc ho máte v pubertě, ale „sešup” hladina zažije už po třicítce. A poznáte to docela spolehlivě. Od tohoto momentu začne být vašim idolem poručík Kojak – jedním z průvodních jevů je totiž třeba nepopulární plešatění. Pokud byste chtěl následovat příkladu některého z mnoha mediálně známých mužů a okusit slasti pozdního otcovství, zjistíte taky, že přichází problém i v této oblasti. Vaše spermie mají rozhodně daleko do těch, kterými jste disponovali, když vám bylo dvacet. Na potomstvo už nepomýšlíte, svoje geny už jste předal dál. Radši byste si užil jen tu příjemnější část v podobě jeho výroby... I s erekcí to náhle není zas tak slavné.

Hodláte si podle hesla „žij rychle, umři mladý” vychutnat přesně ty momenty, než přijdou výše zmíněné potíže? Tak vás nepotěšíme, úbytek testosteronu se může dostavit i mnohem dřív, to když za ním stojí porucha funkce pohlavních žláz, tzv. hypogonadysmus.

A o stavu mužského pokolení máme ještě jednu ne příliš uspokojivou zprávu: Testosteronu má méně a méně. Vědci si zatím tento jev nedovedou uspokojivě vysvětlit, ale současní mladí muži se mohou pochlubit tím, že jim tělem koluje mnohem méně tohoto hormonu než jejich otcům. Neumíme se na tento aspekt podívat ani příliš hluboko do historie a zjistit hodnoty v dávné minulosti, takže pro nás tato oblast zůstává dosud stále opředena spíše tajemstvím. Vědecké kapacity se ovšem činí, výzkumy na toto téma probíhají. Jeden z důvodů, který je zatím „v podezření”, je náš životní styl.

Co to udělá s vámi?

Pokud máte pocit, že určité dny v měsíci vám pravidelně vaši partnerku někdo vymění za podrážděnou, hysterickou a plačtivou osobu, gratulujeme. S úbytkem testosteronu si podobné stavy obratem vyzkoušíte na vlastní kůži. Dostaví se výkyvy nálad i deprese. Bojovat budete se stresem. Proč? Ve vašem těle se totiž zvednou jiné hladiny: nepopulárního kortizolu a také estrogenu. Zatím to není úplně běžné konverzační téma k nedělnímu obědu, ale nechtěné příznaky vyhasínající funkce pohlavního hormonu se začínají řešit podobně jako ženská obdoba tohoto procesu – klimakterium.

A co to udělá s vaší kariérou?

Upřímně: Nic moc hezkého. Neriskujete, bojíte se prosadit, zkrátka vaše profesní dráha nebude bůhvíjak našlápnutá. Pod vlivem testosteronu jste totiž méně velkorysí a do jisté míry poněkud asociální. Jeho vysoké hladiny jsou zjištěny u mužů, kterým se v jejich povolání zkrátka daří.

Pokud nás čtou některé příslušnice „slabší” poloviny lidstva, tak prominou, opravdu za tím nehledejte žádnou šovinistickou poznámku: Je to i důvod, proč většina z nich nedisponuje tak urputnou soutěživostí a dravostí. Na druhou stranou jsou dámy mnohem větší diplomaté. Naslouchají a nejdou si s takovou razancí za vlastními cíli. Nemají potřebu se na vůdčí místa probít, nerady vstupují do konfliktů. Což jim rovněž přináší jistou výhodu. Jsou totiž, neopanované vlivem testosteronu, jehož mohou mít v těle až o 90 % méně, schopné jednat uvážlivěji.

Risk totiž není vždycky jen zisk a přílišná sebejistota vás může i poškodit, protože se pak chováte až iracionálně a ve své náladě máte značné výkyvy. Příroda to ovšem přece jen zařídila moudře a postarala se o to, abyste se pod bouřlivým vlivem vlastních hormonů nepřivedli do záhuby. O to se přičiní takzvané GABAA receptory. Na ty je navázána stejnojmenná kyselina – gama-aminomáselná, která působí jako inhibitor, což znamená látka, která, citujme si definici, zpomalí aktivitu enzymů. To vlastně spustí proces sebereflexe, který vám vzdor vaší prchlivosti umožní se zpravidla zarazit včas.

Pánové, napadlo vás, že ženy ovšem vzdor našemu tvrzení výše také zastávají vysoké posty? Ostatně, přísná šéfka je objektem nejedné vaší dráždivé fantazie.

Tedy, zpět k testosteronu. Jeho zvýšená hladina se může objevit i u některých dam a pak jim též velí vyrazit ambiciózně vpřed. Přesto se však v tomto směru mužům rovnat nemohou? Proč? Zkrátka za takovým účelem nejsou vybaveny. Od přírody je žena předurčena především k tomu, aby zajistila přežití bezbranného mláděte a zachovala rod a nevyhnutelně tak ve svém životě většina z nich narazí na fakt, že z porodnice se kariéra dělá celkem těžko. Pozitiva však najdeme i tady: Na vedoucí pozici zachovávají zástupkyně opačného pohlaví chladnou hlavu, neúspěch si neberou tak k srdci a jsou ochotny více vnímat ostatní, neprosazovat se na jejich úkor, na rozdíl od muže.

Proto je žádoucí mít na pracovišti rovnoměrně zastoupena obě pohlaví a ustupuje se od čistě mužských kolektivů, byť jsou pánové za svou práci ochotni bojovat téměř do roztrhání těla. V mnoha ohledech si totiž navzájem až přehnaně konkurují.

Můžete s tím něco udělat vy?

Vliv na vás v tomto směru má už tzv. prenatální testosteron. Pro maskulinizaci mozku budoucího nového člověka je kritické období mezi osmým a osmnáctým týdnem těhotenství. Bystré mozky na University of Cambridge došly k pozoruhodnému závěru, když zkoumaly obchodníky a jejich profesní dráhu: Jste-li ještě před narozením vystaveni vysokým dávkám testosteronu, budete až šestkrát úspěšnější než ti, kteří takové štěstí neměli. Zvyšuje se totiž vaše citlivost vůči působení tohoto hormonu v dospělosti. Mohli bychom tak říct, že se podepisuje i na světovém hospodářství. Tak jestli vás šéf ne a ne povýšit, poděkujte mamince.

A nejen na něm, projevuje se v mnoha oblastech, ostatně o sportu, kde je typicky mužská soutěživost vidět také dobře, už řeč byla. Navíc tento hormon vede k nárůstu svalové hmoty, na což ostatně sportovci přišli docela záhy, tím pádem si téměř ve všech odvětvích vykoledovali jeho zákaz. Hodnoty testosteronu se kromě toho mění v závislosti na denní době, což také má vliv na to, jak se vám vede v zaměstnání. Na nejvyšších hodnotách jsou ráno. Takže jestli jdete na jednání s cílem to protistraně pořádně „natřít”, rozhodně byste si ho měli naplánovat na časné hodiny.

Vědci ovšem uklidňují, že konkrétně ve zkoumaném oboru finančnictví není patřičná rvavost tím jediným kritériem rozhodujícím o tom, jak se vám bude dařit. Tudíž nemusíte zoufat, pokud jste biologicky tuto výhodu do vínku tak úplně nedostali.

Funguje to totiž i opačně: Budete-li si věřit, vaše tělo na to zareaguje a začne automaticky produkovat vyšší dávku testosteronu a místo tu nebude pro již zmíněný stresový hormon – kortizol. Zabere to rovněž v rámci boje na seznamovacím kolbišti a máte proto slušnou šanci, že si vás všimne i vaše slečna Vysněná. Dámy si totiž podvědomě vybírají ty muže, kteří ho mají dostatek, což předznamenávají třeba znaky jako mocné ochlupení. Takže radíme: Nedepilovat, ať budoucí žena vašeho srdce ví, na čem je.

Testosteron vám dá s trochou nadsázky pocit, že vám patří svět. Což představovalo problém také u zmíněných sportovců, kteří si na tomto prostředku mohli vytvořit i psychickou závislost. Vy si naštěstí jeho hladinu můžete zvednout i nezávadnými a čistě přírodními metodami. Tou nejlepší je vyzkoušet přírodní produkt PRIMULUS, který obsahuje nejdůležitější vitamíny a minerály pro podporu tvorby testosteronu jako je zinek, hořčík, vitamín D, vitamín C, selen a extrakty z bylin jako kotvičník zemní a pískavice řecké seno.

Autorem článku je externí redaktor: Holanová D.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru