Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron Vitamín D a jeho vliv nejen na testosteron

Vitamín D a jeho vliv nejen na testosteron

Vitamín D a jeho vliv nejen na testosteron

"Jmenuji se vitamín D, rád vás poznávám“

Vitamín D je často označován jako „slunečný vitamín“. Hlavním důvodem je, že většinu tohoto vitamínu získáváme prostřednictvím UV záření ze slunce.

Jedná se o vitamín rozpustný v tucích a podílí se na hodně důležitých funkcích v našem těle.

Jeho důležitost je však často přehlížena a např. u nás v ČR je jeho doporučená denní dávka stanovena velmi nízko. Nežijeme u moře, slunce si můžeme naplno užít pouze pár měsíců v roce a i přesto je doporučená denní dávka u nás pouhých 200 I.U. (zkratka I.U. znamená „international units“ a odpovídá množství 5 µg – mikrogramů).

Dle několika vědeckých výzkumů je bezpečná dávka až 10 000 I.U. na den a pro pravidelné užívání je obecně doporučovaný limit okolo 1 000 – 2 000 I.U.

Vitamín D pomáhá našemu tělu v mnoha směrech.

Snad nejdůležitější je jeho pozitivní vliv na stav kostí. Dále působí preventivně např. proti srdečním chorobám a rakovině. Jsme si jisti, že pro většinu lidí středního věku jsou poslední dvě jmenované nemoci velkým strašákem. Jen v České republice jsou onemocnění srdce a cév zodpovědné za 58 % všech úmrtí.

Nedostatek vitamínu D v Česku

Na začátku tohoto roku (2017) přišel Státní zdravotní ústav s překvapivým zjištěním.

Jejich výsledky potvrzují, že méně než 1 % osob ve věku 18 - 90 roků naplní svou potřebu vitamínu D z obvyklé české stravy.

A to představuje negativní vliv na zdraví zejména přes podzim a zimu, kdy je nedostatek UV záření (celou zprávu ze SZÚ si můžete přečíst zde).

Není se čemu divit, naše strava není bohatá na přírodní zdroje vitamínu D (zejména ryby) a proto se potýkáme s nedostatkem tohoto vitamínu.

A právě proto se dostáváme k našemu dalšímu bodu.

Nejlepší zdroje vitamínu D? 

Nejlepším a nejlevnějším zdrojem vitamínu D je sluneční záření.

Pro příjem 3 000 I.U. tohoto vitamínu je potřeba alespoň po dobu 20 – 40 minut vystavit min 50 % svého těla slunečnímu záření. K tomu vám stačí chodit v létě v kraťasech a tričku s krátkým rukávem.

Další možností je získat vitamín D ze stravy.

Níže jsme vypsali nejlepší potravinové zdroje dle jejich obsahu vitamínu D:

 • Olej z tresčích jater – jedna polévková lžíce = 440 I.U.
 • Sardinky – 100 g = 160 I.U.
 • Losos – 100 g = 400 I.U.
 • Makrely – 100 g = 400 I.U.
 • Tuňák – 100 g = 228 I.U.
 • Syrové mléko – 250 ml = 98 I.U.
 • Kaviár – 30 g = 33 I.U.
 • Vejce – 1 velké = 41 I.U.


TIP:
Mezi výborné zdroje vitamínu D patří i žampiony a houby obecně. Nutností však je žampiony nechat minimálně po dobu 60 minut na přímém slunečním záření. Houby dokáží sluneční svit přeměnit na vitamín D, který se pak téměř nevytrácí ani při tepelné úpravě (ztratí pouze okolo 15 % vitamínů, zbytek je v žampionech uchován).

Jak je vidno, mezi nejlepší zdroje vitamínu D patří tučné ryby.

Bohužel v naší zemi se jedná o nedostatkové (a často i drahé) zboží. Proto pokud nemáme k dispozici sluneční svit, musíme získat vitamín D prostřednictvím doplňků stravy.

Kromě již zmiňovaných negativních vlivů nedostatku vitamínu D je potřeba uvést ještě jeden bod, který si zaslouží vlastní odstavec.

Jedná se o vliv nedostatku vitamínu D na muže a jejich testosteron.

Vitamín D a testosteron

Pokud hledáte snadnou cestu jak si zvýšit svou hladinu testosteronu, určitě byste měli sáhnout po vitamínu D.

Níže jsou jasné důkazy proč.

 • Například tato studie zjistila, že při pravidelném užívání vitamínu D při denní dávce 3332 I.U., se u zdravých mužů hladina testosteronu zvýšila o více než 25 %, v porovnání se skupinou, která dostávala pouze placebo.

 • Dále bylo v této australské studii zjištěno, že u starších mužů má nízká hladina vitamínu D spojitost se sníženou hladinou volného testosteronu.

 • Tato studie nám ukazuje, že muži, kteří mají dostatek vitamínu D oplývají taky značně zvýšenou hladinu testosteronu v porovnání s těmi, kterým tento vitamín chybí.

Vitamín D tedy s jistotou patří mezi tzv. povzbuzovače testosteronu (testosterone booster)

Na závěr

Pokud nejste často na slunci, nebo pokud nejíte každý den velkou porci tučných ryb, určitě zvažte zvýšit přísun tohoto vitamínu.

Budete mít silnější kosti, lepší regeneraci a imunitu. A pokud jste muž, vaše hladina testosteronu se při roční suplementaci 2 000 – 3 000 I.U. vitamínu D může zvýšit až o 25 %.

A to opravdu není málo …

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru