Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron Vliv přetrénování na hladinu testosteronu

Vliv přetrénování na hladinu testosteronu

Vliv přetrénování na hladinu testosteronu

Cvičení a pravidelný pohyb je základním pilířem optimální hladiny testosteronu.

Pokud to ale s cvičením přeženete, Váš testosteron se sníží. A to o dost.

Dnešní článek Vám vysvětlí, co je přetrénování, jak ho poznat a jak s ním bojovat.

Vliv přetrénování na Vaše tělo

Nadmíra cvičení a tělesné námahy způsobuje nemoci, slabší erekci a libido, narušuje hormonální rovnováhu a snižuje hladinu testosteronu.

Na druhou stranu existuje několik studií potvrzujících zvýšení testosteronu po intenzivním tréninku. Týká se to zvedání těžkých vah, krátkých sprintů nebo jízdy na kole.

Jak se v tom máte vyznat?

Vysvětlení je jednoduché. Nic se nesmí přehánět.

Pokud cvičíte často a do vyčerpání, vaše tělo na to (z pohledu hormonů) reaguje několika způsoby:

  1. Snížením testosteronu
  2. Zvýšením stresového hormonu kortizolu
  3. Snížením poměru testosteronu vůči kortizolu

A to nechcete.

Přetrénování není mýtem, ale podloženým faktem.

Níže uvádíme několik studií potvrzujících tento fakt.

  • studie na hráčích ragby prokázalo, že přetrénování snížilo hladinu testosteronu o 20 až 30 %. U jedno z hráčů až o polovinu!
  • další studie na profesionálních hráčích basketbalu prokázala negativní efekt přetrénování na hladinu testosteronu. Čím déle strávili hráči na hřišti, tím měli nižší poměr testosteronu ke kortizolu. Nejhorší výsledky byly u hráčů setrvávajících na hrací ploše více než 25 minut.

Kromě snížení testosteronu přetrénování negativně ovlivňuje imunitu i počet spermií.

Jak ale poznáte, zda to s cvičením přeháníte?

Jak poznat přetrénování?

Pokud cvičíte či posilujete své tělo každý den, Vaše tělo trpí příznaky přetrénování. Bez debat.

Mnoho sportovců si to neuvědomuje. Svaly je nebolí, necítí se unaveně.

Je to ale endokrinní systém, který pomalu slábne a negativní příznaky se mohou objevit po delší době.

Pokud si chcete ověřit, zda netrpíte přetrénováním, zkuste dva následující ukazatele.

  1. Chybějící ranní erekce. Pokud se ráno vzbudíte a jste jediný, kdo je „vzhůru“ ???? je něco špatně. Pravděpodobně se jedná o narušený poměr testosteronu vůči kortizolu a tím pádem přetrénování těla, nebo hormonální problémy (nízká hladina testosteronu).
  2. Pokud jste odpočatí, zdvihněte ze země činku s přiměřeně naloženou váhou do úrovně pasu (vrchní fáze mrtvého tahu). Držte jí co nejdéle dokážete. Až Váš úchop povolí a činku upustíte, změřte si čas. Až si v budoucnu budete chtít přetrénování otestovat, udělejte tento test znovu. Pokud je čas o mnoho nižší než předtím, Váš nervový systém se nestihl zregenerovat a potřebujete odpočinek. Stejný test se dá udělat i prostřednictvím volného visu na hrazdě.

Nechápejte nás špatně.

Pravidelný pohyb je pro Vaše tělo to nejlepší. Nesmíte to ale přehánět.

Pokud s cvičením začínáte, postupujte pomalu. Zvolna přidávejte počet tréninků, jejich intenzitu a zátěž.

Nejhorší je, se v lednu rozhodnout (ano, řeč je o novoročním předsevzetí) pravidelně cvičit a pak po několika letech „nicnedělání“ začít chodit do posilovny 5x týdně bez úpravy stravy či vhodné suplementace.

Výsledkem je často přetrénování, zvýšený stres a ztráta motivace.

Tento problém se týká i „zkušených“ cvičenců.

Znáte to možná sami, chodíte cvičit pravidelně 4x týdně, jste zvyklí na pomalý progres. Dnes Vás čeká opět trénink.

Pracovní (nebo školní) den byl náročný, cítíte se unaveni, ale s příchodem do fitka na to zapomínáte. Na činku nakládáte stejnou (a často i vyšší) váhu a snažíte se jí odlepit ze země či stojanů.

Dnes to ale nějak nejde. Váha se zdá být těžší než minulý trénink. Přesto se ale snažíte s váhou bojovat. Vaše ego je silnější než rozum. A výsledkem je svalové přepětí způsobené nedostatečnou regenerací.

A tím pádem přetrénování.

Namísto posedlostí čísly poslouchejte své tělo. Pokud se necítíte ve své kůži, odjeďte si trénink s lehčí váhou.

Své maximálky můžete pokořit jindy.

Pro Vaše tělo bude tento „lehký“ trénink daleko přínosnější než v tomto stavu přetrénování jet do maxima.

Samozřejmě i faktor přetrénování je individuální.

Mladí kluci oplývající testosteronem a růstovým hormonem mohou cvičit častěji a intenzivně. Čím je člověk starší, tím více by měl na svou hormonální rovnováhu a riziko přetrénování myslet.

Závěr

Cvičíte pravidelně? Pokud se poslední dobou cítíte unavení a bez energie i v případě, že Vaše strava a spánek jsou v pořádku, zkuste na chvíli snížit intenzitu cvičení.

A sledujte, jak se budete cítit.

Možná budete překvapeni, že se přetrénování týká zrovna Vás.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru