Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví 3 pádné důvody, proč jíst pravidelně vejce

3 pádné důvody, proč jíst pravidelně vejce

3 pádné důvody, proč jíst pravidelně vejce

Máte rádi vajíčka na všechny způsoby?

A jíte je často?

Pokud ano, tak jste určitě alespoň jednou od známých slyšeli větu „Vajíčka zvyšují cholesterol“ a „Žloutky vyhazuj a jez jenom bílky kvůli cholesterolu“.

A možná jste těmto mýtům o vajíčkách uvěřili.

Mýtům? Ano, čtete správně.

Vejce a především žloutky patří dle posledních studií mezi jednu z nejzdravějších potravin vůbec. V dnešním článku si vše vysvětlíme a můžu Vám zaručit, že po přečtení se už nikdy na vajíčka nebudete dívat stejně.

Budete je totiž milovat a bez výčitek jíst i každý den.

1) Vajíčka nezvyšují cholesterol (právě naopak)

Začneme tím největším mýtem o vajíčkách vůbec.

„Vajíčka (žloutky) zvyšují cholesterol a tím i šanci na srdeční onemocnění“.

V jedné části tvrzení je pravda. Žloutky obsahují nasycené tuky zvyšujícího hladinu cholesterolu.

Jenže toho zdravého.

Vejce zvyšují hladin HDL cholesterolu (high density lipoprotein – lipoprotein s vysokou hustotou), který vrací přebytek tuku do jater a tím brání v jeho usazování v tepnách. HDL cholesterol je i nezbytný pro správné fungování našeho hormonálního systému.

A to není vše.

Vejce jsou zdrojem fosfolipidů, které vědci považují za potenciální zdroj bioaktivních lipidů pozitivně působících na zpracování cholesterolu a správné funkce HDL (studie).

Není to paradox?

Potravina považována za hlavního strůjce zvýšeného cholesterolu v krvi a tím vyšší šance na srdeční choroby zřejmě funguje opačně. Je docela možné, že za pár let (po publikování a zveřejnění většího počtu studií) Vám lékař na zvýšený cholesterol v krvi naordinuje pravidelný přísun vejcí.

Zdá se to těžko uvěřitelné?

Podívejme se na další důkazy.

Ve studii z října 2016 byla skupině krys podávána stejná dieta v podobě granulí, do které byl přidán ve stejném množství vaječný žloutek, tuk z bůčku a placebo v podobě slané vody (příjem žloutků odpovídal v přepočtu na člověka cca. 3-4 žloutky denně).

Studie trvala po dobu 6 týdnů.

Není překvapením, že hlodavci s přísunem tuku z bůčku skončili z vyšším procentem tuku okolo břicha a jater. Co ale vědce překvapilo, byl fakt, že krysy konzumující vaječné žloutky měly o 10 % méně břišního tuku než placebo skupina.

Studie výše naznačují že 3-4 vajíčka za den jsou prospěšné srdečnímu zdraví a mohou zabránit ukládání tuků v okolí břicha a jater.

A ukládání tuku v okolí jater je výchozí bod pro vývoj diabetu, onemocnění srdce a množství dalších důvodů pro předčasné úmrtí.

2) Vejce zvyšují vstřebávání vitamínů

Vajíčka obsahují kvalitní zdroj proteinu a jsou bohaté na vitamíny a minerály jako je selen, jód, cholin, vitamíny K2, A, E, D a B.

Dle nedávných studií vejce nejenom vitamíny obsahují, ale pomáhají i k jejich lepšímu vstřebávání.

Například vitamín E patřící mezi prospěšné antioxidanty se dá získat z potravin.

Horší je ale kvalita jeho zpracování v těle.

Pokud ale sníte tři míchaná vajíčka se salátem bohatým na vitamíny rozpustné v tucích (A, E) biokvalita těchto látek se zvýší a lépe se v těle vstřebají.

Tento fakt byl ve zmíněné studii potvrzen na 16 zdravých mužích, kteří po dobu 7 dní jedli kontrolovanou dietu založenou na salátu (rajčata, mrkev, špenát, římský salát, goji, řepkový olej) s žádným, jedním, nebo třemi vejci.

Výsledky všechny překvapily.

Při konzumaci 3 vajíček společně se salátem se zvýšilo vstřebávání vitamínu E a beta karotenu o 400 % – 700 %.

A to rozhodně není malé číslo.

Pokud tedy chcete z tak již zdravého salátu vytěžit maximum, nezapomeňte si k němu vždy udělat pár vajíček.

3) … a podporují tvorbu testosteronu

Jak už jsme zmínili v prvním bodě, vejce jsou bohaté na zdravý cholesterol a ten je základní složkou (trzv. prekurzorem) pro tvorbu testosteronu. Cholesterol je molekulárně velmi podobný právě testosteronu a v těle je na tento hormon přeměněn.

Dále vitamíny A, D, E, a K2 obsažené ve vejci zvyšují a regulují tvorbu testosteronu.

Cholin ve vejci pomáhá snížit tvorbu stresového kortizolu a vitamín B podporuje správné fungování endokrinního systému a mužského sexuálního zdraví.

Ne nadarmo často uvádíme vejce jako jednu z nejlepších potravin podporujících tvorbu testosteronu.

Závěr

Vejce jsou pro Vaše zdraví dobrá volba. Neříkáme, že jich máte jíst 20 denně, ale pokud se budete držet porce 2-3 vajíček, můžete je jíst bez problému i každý den.

A výhodou je, že se dají připravit na několik chutných způsobů.

Takže… dobrou chuť.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru