Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Které potraviny konzumovat při léčbě divertikulární choroby a kterým se raději vyhnout?

Které potraviny konzumovat při léčbě divertikulární choroby a kterým se raději vyhnout?

Které potraviny konzumovat při léčbě divertikulární choroby a kterým se raději vyhnout?

Osnova:
1. Potraviny s vysokým obsahem FODMAP
2. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
3. Potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku
Které potraviny konzumovat při divertikulitidě?
1. Potraviny s nízkým obsahem vlákniny
2. Čistě tekutá strava
Závěr:

Označení divertikulární choroba je odvozeno od váčků zvaných divertikly. Vzniká při rozvolnění svaloviny a vytvoření výchlipek ve stěně tračníku, které jsou pak tvořeny jen sliznicí, podslizničním vazivem a serózou.

Tohle onemocnění může přinést komplikace jako je zánět či krvácení směřující do střeva. Postiženi mohou být staří lidé, nicméně může se to stát i člověku, který se špatně stravuje.

Více o divertikulární chorobě v článku na našem webu.

Možná si kladete otázku, jaké potraviny konzumovat při léčbě divertikulární choroby. Otázku byste si ale měli položit obráceně, a to kterým potravinám bychom se měli určitě vyhnout?

1. Potraviny s vysokým obsahem FODMAP

FODMAP je zkratka odvozená od „fermentovaných oligo-, di-, monosacharidů a polyolů“. Jedná se o sacharidy, které se velmi špatně vstřebávají v tenkém střevě.

Mezi tyto potraviny patří ovoce jako jsou jablka, hrušky či švestky. Dále se jedná o mléčné potraviny jako je mléko, jogurt a zmrzlina.

Vyhnout byste se měli kvašeným potravinám jako je zelí nebo kimchi. Nedoporučuje se ani jíst fazole, růžičkovou kapustu, cibuli a česnek.

2. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina přidává objem stolice a může se tak zvýšit peristaltika nebo kontrakce tlustého střeva.

Pokud již divertikulitidou trpíte a máte současně i akutní zánět, určitě se v tomto případě vyhýbejte jídlům s vysokým obsahem vlákniny.

O které potraviny se jedná? Vysoký obsah vlákniny mají fazole, luštěniny, čočka, cizrna, hnědá rýže, quinoa, oves a špalda.

3. Potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku

Standardní strava s vysokým obsahem tuku a cukru může být spojována se zvýšeným výskytem divertikulitidy.

Jedná se především o červené maso, rafinovaná zrna, plnotučné mléčné výrobky a smažená jídla.

Které potraviny konzumovat při divertikulitidě?

Vybrali jsme pro vás jídelníček, který vám pomůže! Pokud trpíte divertikulitidou může vám lékař navrhnout dietu s nízkým obsahem vlákniny nebo čistě tekutou stravu pomáhající zmírňovat příznaky.

1. Potraviny s nízkým obsahem vlákniny

Jak již bylo řečeno, v případě, že trpíte divertikulitidou, může pomoci dieta zahrnující konzumaci potravin s nízkým obsahem vlákniny.

Do této stravy patří bílá rýže, bílý chléb, těstoviny, suché obiloviny s nízkým obsahem vlákniny a zpracované ovoce. Mezi zpracované ovoce řadíme jablečné pyré či zavařené broskve.

Stejně vhodnými potravinami jsou ryby, drůbež, vejce, olivový olej, žlutá tykev, cuketa, dýně, vařený špenát, řepa, mrkev nebo chřest.

Doporučujeme konzumovat oloupané brambory bez slupky, ovocné či zeleninové šťávy.

2. Čistě tekutá strava

Čistá tekutá strava pomáhá při úlevě s příznaky divertikulitidy. Takovýto typ stravy je složen z vody, lupínků, zmrzliny, jemně nakrájeného ovoce či pyré, vývaru, čaje a kávy bez příchutí a sladidel.

Ať už jde o čistě tekutou stravu nebo ne, obecně je velmi vhodné vypít alespoň 8 šálků tekutiny denně. Je potřeba udržet organismus hydratovaný a tím podpořit gastrointestinální zdraví.

Před jakoukoliv změnou jídelníčku, která by byla více drastická, se poraďte se svým lékařem. Ve chvíli, kdy se váš zdravotní stav zlepší, doporučí vám lékař možnost pomalu zařadit potraviny s nízkým obsahem vlákniny.

Závěr:

Divertikulitida je nebezpečnou nemocí a vhodný jídelníček je nezbytností. V případě zánětů je potřeba přizpůsobit stravu. Klíčovou roli hraje například vláknina.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru