Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Souvislost mezi stravou, hormony a zdravím

Souvislost mezi stravou, hormony a zdravím

Souvislost mezi stravou, hormony a zdravím

Hormony – téma, které nás doprovází celý život, v jakémkoliv věku.

Hormony ovlivňují náš život každý den po různých stránkách. Lidé v nejrůznějších fázích života řeší svou hormonální činnost, rovnováhu/nerovnováhu.

Bavíme se o dospívání, menopauze/andropauze, nemocech spojených se štítnou žlázou nebo jinou žlázou endokrinního systému (slinivka břišní, pohlavní žlázy, nadledvinky a jiné).

Co to hormon vlastně je a jak ovlivňuje zdraví, funkčnost organismu?

Hormony alias nosiči informací cestují po celém těle převážně díky krvi.

Tyto informace předávají orgánům a tkáním.

Jedná se produkty žláz s vnitřní sekrecí, které přenášejí informaci od jedné tkáně ke druhé.

Stačí jen malé množství hormonu pro to, aby byla předána informace a vyvolaly se změny v organismu.

Hormony jsou tedy biochemikálie, které podporují tělesný růst a vývoj, libido, rozmnožování, metabolismus a náladu.

Samotné narušení hormonální rovnováhy může vést ke zdravotním problémům, nadměrné únavě, přibývání na váze, výkyvům chuti k jídlu, k zažívacím problémům, u dospělých k výskytu akné, nadměrnému růstu ochlupení po celém těle, nočnímu pocení, výrazným změnám nálad, atd.

Typy hormonů a jejich vliv na naše tělo

Hormonů v našem těle je celá řada, pojďme se podívat na ty nejdůležitější a zároveň si ve stručnosti představit jejich funkce:

 • Testosteron – má vliv na mozek, libido, svalovou hmotu, kvalitu krve, kvalitu erekce.
 • Estrogen – ovlivňují růst, zrychlují metabolismus, tedy i spalování tuků, snižují řídnutí kostí, ovlivňují i růst kostní hmoty, přispívá ke zdravé pleti.
 • Růstový hormon – produkován v mozku (hypofýzou) – když se uvolní, stimuluje játra a ty produkují inzulin podobný růstový faktor1. To zapříčiní růst a opravu kostí a tělesných tkání, včetně svalů, kůže, orgánů, atd.
 • Oxytocin – hormon lásky, sociálního života a důvěry.
 • Kortizol – hormon produkovaný kůrou nadledvin – zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích (stres, choroba, velká tělesná námaha).
 • Leptin – se tvoří v tukových buňkách v tukové tkáni – hlavní funkcí je adaptace organismu na hladovění, reguluje příjem a výdej energie.
 • Hormony štítné žlázy – podporují metabolismus a udržují naší štíhlost.

Hormony zásadně ovlivňuje naše strava a prostředí, ve kterém žijeme.

K dalším narušitelům hormonální rovnováhy patří: hormonální antikoncepce, nadbytek rostlinných olejů, nedostatek pohybu, velké množství kofeinu, stres, nedostatek spánku, čerstvého vzduchu, bílé potraviny (cukr, loupaná rýže, pečivo z bílé mouky, sladké nápoje s barvivy) a další.

Pokud bychom se měli bavit pouze o stravě, která má vliv na hormonální rovnováhu, rozhodně zařaďte do svého jídelníčku následující potraviny:

 • Červená řepa (vitamíny, úleva)
 • Mořské ryby (tuňák, losos, atd.) a rostlinné oleje lisované za studena (tvorba hormonů, zdravá kůže, nervy)
 • Jablka, ořechy hrušky, hrozny, broskve, mandle med, hrách, čočka (obsah bóru)
 • Mořské ryby, celozrnné obiloviny, fazole, vejce od „šťastných slepiček“ (obsah selenu)
 • Citrusové plody (vitamín C a bioflavonoidů)
 • 2 l vody každý den (proti vysychání kůže a sliznic)
 • Avokádo, špenát, Maca, brokolice, lněné semínko a další (testosteron)
 • Klíčky, výhonky, zelené potraviny a superpotraviny (obsahují fytoestrogen)
 • Chia semínka (omega-3 kyseliny, vláknina)
 • Dále zelenina bohatá na antioxidanty (zelená zelenina – hlávkový salát, špenát, růžičková kapusta, chřest, okurky, brokolice, špenát), zázvor, kurkuma, pohanka, ovesné otruby, syrovátkové bílkoviny, borůvky, goji

Jedná se pouze a velmi slabý výčet zdravých potravin, které mají pozitivní vliv na náš organismus z hlediska zdraví, ale zároveň z hlediska hormonální rovnováhy.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru