Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Vitamín K a jeho účinky na organismus

Vitamín K a jeho účinky na organismus

Vitamín K a jeho účinky na organismus

Osnova:
V čem je vitamín K výjimečný?
Co jste možná o vitamínu K nevěděli?
Ve kterých potravinách lze vitamín K najít?
Jaké jsou hlavní benefity vitamínu K?
1. Vitamín K zlepšuje zdraví kostí
2. Vitamín K slouží jako prevence srdečních chorob
3. Vitamín K jako prevence proti diabetu
4. Podpora mozkových buněk
5. Snížení rizika rakoviny
6. Snižování úmrtnosti
7. Vitamín K podporuje zdraví kůže
Závěr:

V čem je vitamín K výjimečný?

Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Vitamín K zabraňuje ztuhnutí tepen, poškození mozku a úbytku kostní hmoty. Tento vitamín existuje přirozeně ve dvou formách.

K1 – v listové zelenině.

K2 – v živočišných a fermentovaných potravinách.

Jak organismus vitamín čerpá? Vstřebávat vitamín K ze střev pomáhají žlučové kyseliny. Následně putuje do jater vázaný na bílkoviny v krvi. Většinu vitamínu K1 si uchovávají játra a využívají jej k produkci krevních proteinů. Vitamín K2 se jen uvolňuje do krevního řečiště.

Co jste možná o vitamínu K nevěděli?

Vitamín K byl původně objeven v souvislosti s léčbou problémů se srážením krve. Stalo se tak již ve 30. letech. Další zdravotní benefity vitamínu K byly objeveny až mnohem později.

A právě i označení vitamín K s tím úzce souvisí. K je odvozeno z německého Koagulation, což je proces srážení krve.

Ve kterých potravinách lze vitamín K najít?

Nejlepším zdrojem vitamínu K jsou přírodní zdroje, ty se vyskytují v nejrůznějších potravinách. Sáhněte po brokolici, špenátu, růžičkové kapustě, rostlinných olejích či chřestu. Dále můžete jíst tvrdé a měkké sýry, vaječné žloutky či kuřecí maso.

Máte rádi jarní cibulku, švestky, hovězí játra nebo mořské ryby? I v nich je velká porce vitamínu K.

Jaké jsou hlavní benefity vitamínu K?

1. Vitamín K zlepšuje zdraví kostí

Důležitým prvkem pro stavbu kostí je osteokalcin. Jedná se o bílkovinu, která potřebuje vitamín K, aby mohla být aktivní a mohla začít správně pracovat.

Příjem vitamínu K snižuje riziko zlomenin. Nedostatek vitamínu K je spojen se zvýšeným výskytem osteoartrózy kloubů. Tento vitamín ale pomáhá se zmírněním příznaků u revmatoidní artritidy.

2. Vitamín K slouží jako prevence srdečních chorob

Nahromadění vápníku ve stěnách cév může vést k srdečním onemocněním. Stejně tak je tento problém běžnou komplikací onemocnění ledvin.

Vitamín K aktivuje ochranný protein zvaný MGP, který může zabraňovat vápníku ve vytváření usazenin v cévách. Tento vitamín zpomaluje zúžení srdeční chlopně v důsledku nahromadění vápníku. Nahromadění vápníku v cévách se říká také kalcifikace.

Z obou známých forem vitamínu K chrání před kalcifikací mnohem lépe vitamín K2 než K1. Běžně se tedy v lékařství využívá tzv. suplementace vitamínem K.

3. Vitamín K jako prevence proti diabetu

Vitamín K ve větším množství snižuje riziko diabetu druhého typu. V případě, že je množství vitamínu K hodně malé, zvyšuje se riziko zvýšení hladiny cukru v krvi.

Suplementace vitamínem K nemá moc velký význam pro zdravé lidi. Nejvíce prospěšná je ale u osob trpících diabetem, u nich pomáhá snížit hladinu cukru v krvi.

4. Podpora mozkových buněk

Vitamín K pomáhá vytvářet tzv. sfingolipidy. Jedná se o jedinečné tuky posilující membrány mozkových buněk. Jakákoliv změna jejich produkce může poškodit zdraví mozku a dále může vést k neurodegenerativním onemocněním, včetně změny v chování.

Nedostatek vitamínu K snižuje hladinu těchto sfingolipidů v mozku. Zvyšující se příjem vitamínu K obnovuje jejich produkci zpět na normální úroveň.

V případě, že po celý život přijímáte hodně malou porci vitamínu K, může dojít ke zhoršení kognitivní schopnosti.

5. Snížení rizika rakoviny

O pozitivním přínosu vitamínu K směrem k rakovině se vedou debaty a nelze stoprocentně říci, že by vitamín K snižoval přímo riziko rakoviny.

Vitamín K pomáhá předcházet některým typům rakoviny. Jedná se především o rakovinu prostaty a jater. Vědci budou potřebovat další studie, aby přínos definitivně potvrdili.

6. Snižování úmrtnosti

Obdobně jako u snížení rizika rakoviny, je i téma snížení úmrtnosti ve spojení s vitamínem K hodně kontroverzní.

Strava bohatá na vitamín K snižuje riziko srdečního selhání, včetně chronického onemocnění ledvin.

7. Vitamín K podporuje zdraví kůže

Možná jste to nevěděli, ale řada pleťových krémů obsahuje vitamín K. Krémy bohaté na vitamín K urychlují hojení kůže. Vitamín K pomáhá zmírnit podráždění kůže.

Závěr:

O vitamínu K se toho možná moc nenamluví, ale je pro náš organismus velmi významný. A to nejen při problémech se srážením krve. Významný přínos vitamínu K je v podpoře růstu a síly kostí.

Určitě se tedy vyplatí si tento vitamín do jídelníčku přidat.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru