Granátové jablko – nejlepší ovoce pro každého muže

Ano, je to tak.

Granátové jablko nepatří v Česku mezi často zmiňované ovoce, ale jedná se o jednu z nejlepších potravin pro muže.

A jaké tajemství v sobě granátové jablko ukrývá?

Je plné oxidantů a má pozitivní vliv na Vaše srdce, tvorbu oxidu dusnatého (a tím i kvalitu erekce) a podporuje tvorbu testosteronu.

Jedinou nevýhodou granátového jablka je u nás horší dostupnost a vyšší cena. Ale i tento problém má řešení.

V dnešním článku si představíme všechna vědecky podložená fakta o tomto skvělém ovoci a řekneme si jakým způsobem ho nejjednodušeji užívat.

Vliv na srdce, oxid dusnatý a kvalita erekce

Nejsilnější stránkou granátového jablka je jeho schopnost snížit krevní tlak, odplavit arteriální plak a zlepšit kvalitu erekce.

Pro jeho pozitivní účinky na kardiovaskulární systém najdeme několik důvodů.

Granátové jablko obsahuje silný antioxidant punicalagin a samo ovoce stimuluje naturální produkci dalších antioxidantů v těle jako je glutathion, glutathion-peroxidáza a kataláza (studie).

Vzhledem k výše uvedenému není překvapením, že granátové jablko má vyšší antioxidační aktivitu než červené víno, hrozny, a šťáva z borůvek nebo brusinek (studie).

Antioxidanty v ovoci jsou jedním z důvodů, proč je tak účinný na průtok krve a tím i kvalitu erekce.

Dalším je fakt, že granátové jablko zvyšuje výskyt enzymu zvaného eNOS podporujícího tvorbu oxidu dusnatého (studie).

A právě oxid dusnatý je hlavním důvodem nižšího krevního tlaku, lepšího průtoku krve a kvalitnější erekce. Granátové jablko navíc chrání oxid dusnatý před degradací zvýšením jeho biologických účinků.

Granátové jablko je i bohaté na přírodní dusičnany, které se prostřednictvím bakterií na jazyku a ve střevech přeměňují na oxid dusnatý.

Zvýšená produkce oxidu dusnatého byla prokázána jako důvod zlepšení kvality erekce, snížení krevního tlaku a lepší flexibilitu endotelů (vnitřní výstelka krevních cév).

A protože je granátové jablko jedním z nejlepších přírodních zdrojů na podporu tvorby oxidu dusnatého, není překvapením, že již několik studií (zde, zde a zde) přisuzuje výše uvedené efekty na Vaše zdraví i tomuto skvělému ovoci.

A to zdaleka není všechno.

Například v této dlouhodobé studii se dokazuje, že lidé pijící 50 ml džusu z granátového jablka denně po dobu 1 až 3 let zaznamenalo až 30 % snížení arteriálního plaku, snížení krevního tlaku a výrazné snížení hladiny nezdravého (LDL) cholesterolu v těle.

Granátové jablko a testosteron

Jen dle informací výše je jasné, že granátové jablko by mělo patřit mezi nejoblíbenější ovoce každého muže.

Toto ovoce má ještě jeden trumf v rukávu.

Vysoké antioxidační účinky granátového jablka mají i pozitivní vliv na produkci testosteronu (studie ).

Například v této studii na krysách dokázal extrakt z granátového jablka snížit oxidační stres ve varlatech, zlepšit kvalitu spermií a zvýšit hladinu testosteronu o 22 %.

V další studii na 60 dobrovolnících zaznamenalo pravidelné pití šťávy z granátového jablka zvýšení hladiny volného testosteronu o 24 % a také značné snížení krevního tlaku.

Jak nejlépe granátové jablko užívat?

Nebudeme si nic nalhávat. Všechny výše uvedené výhody granátového jablka mají i stinnou stránku.

Tou je horší dostupnost tohoto ovoce a jeho vyšší cena.

Jak jsme ale uvedli na začátku článku, i tento problém má řešení.

Tím je užívání šťávy z granátového jablka.

Dokonce to i vypadá, že se jedná o lepší variantu než samotné ovoce. Drtivá většina studií byla provedena právě při použití šťávy z granátového jablka.
A kde tuto šťávu sehnat?

Mimo nákupy na internetu doporučujeme navštívit řetězce drogérií (DM drogerie, ROSSMANN) kde v sekci ovocných šťáv mají v nabídce i 100 % BIO šťávu z granátových jablek.

Ano, cena za šťávu je stále vysoká (cca. 70 – 80 kč za 330 ml), ale pro pozitivní účinky by mělo stačit užívat 50 ml šťávy za den, a to již po přepočtu není vysoká částka. Především když vezmete v úvahu všechny výhody granátového jablka.

Pojďme si je ještě všechny shrnout.

  • Zvýšení a ochrana buněk oxidu dusnatého (a tím zkvalitnění erekce a prokrvení).
  • Snížení krevního tlaku.
  • Odstranění arteriálního plaku a snížení nezdravého cholesterolu.
  • Zvýšení volného testosteronu a kvalitnější spermie.

Pokud příště uvidíte toto ovoce ve slevě či máte možnost sehnat kvalitní BIO šťávu za dobrou cenu, určitě si udělejte zásoby a dejte nám prosím vědět. Neznáme totiž moc lepších potravin pro muže než právě toto „zázračné“ ovoce.


za tým PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Zpět na blog