Jak hudba ovlivňuje Vaše hormony, výkon a produktivitu?

David Buchta

Každý z nás poslouchá hudbu skoro každý den.

Po cestě do práce, při cvičení, při práci nebo jen z důvodu relaxace.

Věděli jste ale, že poslech hudby může mít pozitivní dopad na Vaše hormony a produktivitu?

Existuje několik studií prokazujících, že poslech hudby má vliv na stres, produktivitu, náladu a na náš imunitní systém.

Pokud Vás toto téma více zajímá, určitě čtěte dále.

Hudba a produktivita

Pokud chcete zvýšit svou produktivitu, pusťte si při práci hudbu.

Vaše soustředění a efektivnost práce se zvýší o několik procent.

Níže si uvedeme pár vědeckých zpráv a výzkumů, které to dokazují

  • V jedné anglické studii bylo zjištěno, že hudba v pozadí dokázala zvýšit efektivnost práce v sérii experimentů, které vyžadovaly opakované soustředění. 
  • Dle doktorky Teresy Lesiuk a jejího výzkumu, IT specialisté kteří poslouchali klasickou hudbu, byli schopni dokončit svěřené úkoly rychleji. Přišli také s lepšími nápady v porovnání s těmi, kteří hudbu neposlouchali. Důvodem byl fakt, že hudba zlepšila jejich náladu a omezila pocit úzkosti.
  • Další studie na téma hudby a produktivity z univerzity Wisconsin přinesli zajímavé výsledky. 90 lidí mělo za úkol editovat a opravit rukopis. U lidí, kteří poslouchali vážnou hudbu, se přesnost zvýšila o 21,3%. Ti z nich, kteří poslouchali tradiční populární hudbu z rádia, zaznamenali zlepšení pouze o 2,4 %. Skupina, která pracovala v naprostém tichu, byla o 8,3 % méně přesná než skupina lidí, která dělala editaci v běžném ruchu kanceláře.

Několik velkých firem dokonce začalo používat hudbu v jejich společnostech, aby zvýšili kreativitu, efektivnost a přesnost svých zaměstnanců.

Další studie v anglickém jazyce o vztahu hudby na produktivitu můžete najít zde (studie, studie, studie)

Hudba a cvičení

Posloucháte rádi hudbu při cvičení nebo při sportu?

Děláte dobře.

Správný výběr hudby Vás může pořádně nakopnout a zlepšit Vaše sportovní výkony.

Doktor CostasKarageorhis, uznávaný odborník na efekt hudby na cvičení říká, že „Hudba je legální droga pro sportovce“. Dle jeho výzkumů může správný výběr hudby snížit vnímavost daného úsilí a tím zvýšit vytrvalost až o 15%.

Důvodem je, že hudba dokáže ovlivnit Váš srdeční tep, tepovou frekvenci a krevní tlak. Především srdeční tep se dokáže „naladit“ na hudbu a zvuky.Důležité je přitom samotné tempo, hlasitost a frekvence hudby. Pokud posloucháte pomalou a klidnou hudbu, Váš srdeční tep se zpomalí.

A naopak.

Čím rychleji a dynamičtěji hudba hraje, tím se také zrychluje náš srdeční tep.

Hudba je překvapivě velmi účinný „nakopávač“.

Hudba a stres

Poslech hudby dokáže snížit tvorbu stresového hormonu kortizolu.

Profesor Danil J. Levitin udělal rozbor více než 400 studií na téma hudby a jejího vlivu na stres a zjistil, že hudba je silná zbraň v boji proti stresu.

U lidí chystajících se na operaci byl efekt hudby na snížení stresu mnohem vyšší, než při užití tlumících léků (studie zde).

Toto tvrzení podporuje také řada anesteziologů. Dle jejich zkušeností je hladina stresového hormonu nižší u lidí, kteří poslouchali relaxační hudbu před operačním zákrokem. V některých případ byla tato hladina dokonce nižší, než při aplikaci léku na snížení stresu.

Pár tipů na závěr

  • Poslouchejte hudbu spíše v pozadí. Pokud je hudba moc hlasitá, Vaše produktivita a soustředění bude klesat
  • Pokud pracujete se slovy a čísly (psaní emailů, článků, výpočty apod.) poslouchejte pouze instrumentální hudbu. Slova by Vás totiž rušila z koncentrace. (příklad ZDE)
  • Při cvičení v posilovně je výborné vybrat rychlou a dynamickou hudbu. Heavy metal je dobrá volba. (příklad ZDE)
  • Nejlepší hudba pro snížení stresu a uklidnění jsou přirozené zvuky z přírody. (příklad ZDE)
  • Výborný druh hudby pro zvýšení produktivity je melodie z videoher. Tato hudba je navržena k tomu, aby zvýšila motivaci hráčů ke zdolávání dalších úrovní, bez toho aby je rušila. (příklad ZDE)


PS: Víte, že pouhá změna Vaší řeči těla dokáže snížit hladinu Vašeho stresového hormonu kortizolu až o 25%? A to vše pouze během 2 minut. Více se můžete dočíst v našem článku ZDE! 

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás