Jaká je optimální hladina testosteronu u mužů?

David Buchta

Myslím, že pokud čtete náš blog, tak už nemáte pochyb o tom, že testosteron je tím nejdůležitějším hormonem v mužském těle.

Dělá muže šťastnější, silnější, plodnější, motivovanější a jsou prostě více muži.

Proto není překvapení, že se hodně mužů ptá, jaká je teda optimální hladina tohoto hormonu.

A upřímně, na tuto otázku je těžké odpovědět.

Každý názor se trošku liší, ať už se jedná o uznávané odborníky, vědecké zprávy nebo i třeba dle zkušeností samotných mužů.

Nicméně nejčastěji se pro referenci uvádí průměrná hladina testosteronu mezi 250 – 1200 ng/dl.

Dle několika statistik z posledních let je dokázáno, že průměrná hladina se snižuje od 30. věku muže. A jedná se tedy o běžný stav.

Je to ale pravda?

Není to třeba tím, že starší muži se méně hýbou, mají méně nebo žádný sex a nestarají se o svoji stravu a tím o přísun důležitých živin? A právě díky tomu všemu je jejich hladina rok od roku nižší?

Podle několika studií je dokázáno, že i muži ve starším věku můžou mít testosteron o hodně vyšší, než nám uvádí obecné statistiky.

a) V mnoha venkovských oblastech mají starší muži stejnou hladinu testosteronu, jako jejich mladší sousedé. 

b) V několika studiích bylo ověřeno, že spousta mužů nad 70 let mají stále stejnou hladinu, jako ve svých 17 letech.

c) Mnoho respektovaných lékařů a vědců se shodují, že důvodem nízké hladiny testosteronu je spíše životní styl muže, než jeho samotný věk. 

Dle těchto studií je možná načase začít věřit tomu, že hladina testosteronu se od 30 let snižuje ne proto, že by se jednalo o normální stav u muže, ale protože jsou muži více „leniví“ a méně se starají o sebe a své tělo.

Takže jaká je tedy ve Vašem věku optimální hladina testosteronu?

Pro každého muže by to měla být ta maximálně možná, ať už jemu 20 nebo 60 let.

Pojďme se ale podívat na základní rozdělení hladiny testosteronu u mužů

0 – 400 ng/dl

tato oblast je obecně považována za „nízkou“. Je to z toho důvodu, že muži, kteří spadají do tohoto limitu, trpí většinou příznaků snížené hladiny testosteronu (dokonce i mnoho mladých lidí na sobě vidí některé symptomy v hladině okolo 500ng/dl)

500 – 700 ng/dl

toto rozmezí je často považováno za „normální hladinu testosteronu“. Obvykle se u mužů v této hadině neobjevují žádné nebo minimální příznaky snížené hladiny testosteronu a vše je tedy v pořádku

700 – 1000 ng/dl

v dnešní době je tato hranice považována za “ vyšší hladinu testosteronu“ (naši předkové totiž měli hladinu 2x nebo dokonce i 3x vyšší). V této hladině máte ranní erekci skoro každý den a svaly Vám rostou téměř samy.

1000 ng/dl +

toto je nejvyšší možná hladina pro člověka, který nebere anabolické steroidy. Pro mnoho jedinců se může zdát tato hranice téměř nemožná. Je ale dokázáno, že pokud jsou splněny všechny atributy, jako je správná strava, cvičení, pravidelný sex, vyhýbání se depresím apod., tak se tento „level“ opravdu dá přírodní formou dosáhnout. V této hladině se nemusíte bát přebytečného tuku, náladovosti nebo nízkého libida.

Čtěte také: Jaký vliv má testosteron na muže (INFOGRAFIKA)

Toto rozmezí je čistě orientační a je možné, že s ním někdo nemusí souhlasit.

Obrázek si musíte udělat sami.

Jsem si ale jist, že se shodneme na tom, že udržovat svou hladinu testosteronu na maximální možnou úroveň, je téměř povinností každého muže.

A co vy? Jak je na tom Váš testosteron?

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/optimal-testosterone-level/- s laskavým svolením autora

 

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás