Jaký je rozdíl mezi volným a celkovým testosteronem?

David Buchta

Pokud chcete pochopit celou problematiku nízké hladiny testosteronu, je pro Vás tento článek důležitý.

Volný testosteron je totiž jiný, než testosteron celkový.

A jaký je mezi nimi rozdíl?

Testosteron se po svém vyprodukování vydává na cestu po celém těle prostřednictvím krve. Po tuto dobu se molekuly celkového testosteronu pohybují ve třech formách.

1) Volný testosteron

"Nejkvalitnější" druh testosteronu. Jedná se o biologicky aktivní formu připravenou pro využití jinými orgány a částmi lidské tkáně. Volný testosteron ovlivňuje všechny pozitivní vlastnosti vysoké hladiny testosteronu. Většinou se jedná pouze o 2-3 % z celkového množství testosteronu.

2) Testosteron vázaný na albumin

Částečně vázaný testosteron na bílkovinu albumin. Tento druh má nízkou vazebnou afinitu, tzn. že albumin je vázán pouze na část molekuly testosteronu. Vzhledem k tomu je tento vázaný testosteron také biologicky aktivní a dostupný pro ostatní tkáně.

3) Testosteron vázaný na SHBG

Globulin vázající pohlavní hormony - SHBG - je glykoprotein zajišťující transport testosteronu krevním řečištěm. SHBG má vysokou vazebnou afinitu a není využitelný pro ostatní orgány a tkáně. Jedná se o biologicky neaktivní druh testosteronu a pro tělo je nevyužitelný.

A tady přicházíme k jádru častých problémů a nedorozumění. Když Vám lékař změří hladinu testosteronu, často Vám změří celkový testosteron zahrnující všechny 3 formy.

Toto číslo ale může být zavádějící.

Pokud nemáte volný a vázaný testosteron v rovnováze, může to znamenat, že i když máte vysokou hladinu celkového testosteronu, můžete zažívat příznaky jako nízké libido, problém s přebytečným tukem, špatné nabírání svalové hmoty, problémy se spánkem či deprese.

Důvodem v tomto případě je nízká hladina volného testosteronu, protože většina je vázaná na SHBG.

A jak regulovat hladinu SHBG?

Tento globulin produkují játra. Pokud Vaše tělo produkuje nadměrné množství SHBG, znamená to nesprávnou funkci jater a SHBG se pak váže na testosteron a snižuje jeho účinnost.

Nejdůležitější tedy je zlepšit zdraví a stav Vašich jater.

Zejména se snažte omezit alkohol, nepřejídejte se a pijte dostatek čisté vody. Dle toho jak moc jsou Vaše játra zatížena z minulosti, může trvat i měsíce, než se jejich funkce vrátí do normálních hodnot.

Pokud máte od lékaře diagnostikovanou poruchu jater, může to být hlavní důvod nízké hladiny Vašeho volného testosteronu. V tomto případě se musíte poradit s Vaším lékařem, který navrhne vhodné léky pro léčbu jater.

I když je v současné době hladina Vašeho volného testosteronu nízká, nevěste hlavu.

Když se budete řídit radami na našem blogu tak zvýšíte hladinu celkového testosteronu, zlepšíte fungování endokrinního systému a tím i stav Vašich jater a produkce SHBG.

Díky tomu se zlepší poměr volného a vázaného testosteronu a zbavíte se negativních příznaků nízké hladiny testosteronu.

PS: V jednom z našich budoucích článků si uvedeme i několik tipů, jak přirozeně snížit produkci SHBG a tím zvýšit hladinu volného testosteronu.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás