Málo známý efekt testosteronu na mozkové funkce

David Buchta

Může zvýšená hladina testosteronu v těle ovlivnit fungování Vašeho mozku?

Proč jsou muži lepší řidiči, a proč si ženy dokážou lépe zapamatovat, kdy má jejich tchýně narozeniny?

Dneska si řekneme něco blíže o tom, jak naše hormony ovlivňují náš nejdůležitější orgán.

A ano pánové, myslím tím mozek.

Hormony trošku jinak

Když je řeč o mužských a ženských hormonech, většinou se bavíme o vnějších, fyzických vlastnostech.

Svalová hmota, sexuální aktivita, vliv na metabolismus apod.

Jenže hormony mají také velký vliv na náš mozek.

Mnoho žen má např. velmi dobrou paměť, dokážou si zapamatovat (k nelibosti nás mužů) někdy i hodně malé detaily.

Nicméně u chlapů je tomu většinou úplně naopak. Pokud si něco nezapíšeme do kalendáře či telefonu, tak to do pár hodin zapomeneme.

Ale co třeba takové podelné parkování? Většina mužů to zvládne levou zadní, i když mají k dispozici opravdu hodně málo místa.

Na druhou stranu většina žen má s tímto stylem parkování velký problém. V jejich podání tato činnost někdy vypadá podobně, jako když se v opilosti snažíte trefit klíč do zámku a přitom nestojíte u svých dveří :)
Výše uvedené příklady se můžou zdát trošku přitažené za vlasy, pravdou ale je, že jsou založené na vědeckých výzkumech.

Muži jsou opravdu lepší v řízení a celkově v prostorové orientaci a mnoho žen má zase lepší paměť než většina mužů.

A za tím vším stojí určité části v mozku, které jsou ovlivňované právě ženskými a mužskými hormony.

  • Hlavní ženský pohlavní hormon estrogen ovlivňuje část mozku zvanou Hipokampus (wikipedia). Tato oblast velmi zásadně ovlivňuje ukládání informací do dlouhodobé paměti. To je důvod, proč jsou ženy schopny si mnoho věcí zapamatovat po dlouhou dobu.
  • Několik studií dokazuje, že pokud se hladina estrogenu sníží až na minimální hranici, tak se razantně sníží aktivita právě hipokampu a začínají se objevovat problémy s pamětí (studie). Jedna studie také ukazuje, že snížení testosteronu u mužů dokonce zlepší jejich paměťové funkce (studie)

Je tedy vědecky potvrzeno, že jedním z důvodu proč mají muži horší paměť než ženy je právě jejich nízká hladina estrogenu na úkor (pro nás důležitějšího) hormonu testosteronu.

Dále v několika studiích bylo potvrzeno, že testosteron je zodpovědný za mužskou soutěživost, motivaci a celkovou sociální dominanci (studie, studie, studie). Dle těchto výzkumů je zřejmé, proč jsou muži více soutěživý a dominantnější než ženy. Za vším stojí testosteron a jeho efekt na náš mozek. Díky testosteronu muž často touží po moci a úspěchu daleko více než ženy.

Zatím jsme ale nevysvětlily souvislost mezi testosteronem a jeho efektem na paralelní parkování, který jsem popisoval výše.

Tato studie ukazuje, jak vyšší hladina testosteronu souvisí s rychlejším zpracováním vizuálních podnětů u starších mužů. Podobná studie byla také zaměřena na mladší muže.

A aby nebyla řeč pouze o teoretický výzkumech, v tomto testu bylo opravdu dokázáno, že muži jsou lepší a rychlejší v paralelním parkování než ženy.

A za tyto vlastnosti vděčíme testosteronu, který ovlivňuje právě ty části mozku, které jsou zodpovědné za koordinaci a prostorové vnímání.

Takže jak můžete vidět, naše hormony dokážou mít velký vliv na fungování našeho mozku a více testosteronu z Vás může dokonce udělat i o trošku lepšího řidiče... :)

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás