Manifest – Nestěžujte si !

Nestěžujte si.

Opravdu. Nedělejte to.

Nemá to žádný smysl. Žádnou přidanou hodnotu. Pouze plýtváte svým časem a energií.

Věřím, že pokud by každý člověk omezil četnost stěžování si na minimum, byl by jeho život daleko bohatší ve všech směrech. Lidé by byli vzdělanější, měli by více peněz, méně starostí a hlavně by byli zdravější.

Proč si vůbec stěžujete? Pro okamžitou úlevu? Pro naivní představu, že můžete předat zodpovědnost za svůj život někomu jinému? Ať už se tak děje z jakéhokoli důvodu, nemá to žádný smysl.

Jediný člověk, který může za 99 % všech Vašich problémů, starostí a životní situaci jste Vy sami. Mezi zbylé jedno procento patří věci jako nepředvídatelné onemocnění a tragické životní situace.

Vše ostatní máte ve svých rukou.

Nedostatek peněz? Proč namísto stěžování si na sociální systém, vysoké daně, nedostatek volných pracovních míst nebo špatnou situaci v zemi neukážete prstem na sebe. Opravdu jste před tím, než jste si začali stěžovat, udělali vše co je ve Vašich silách pro zlepšení situace? Co jste se za poslední rok naučili nového? Jaké nové dovednosti ovládáte, které Vám můžou zajistit povýšení, novou práci, více zakázek nebo možnost práce v zahraničí?

Nechápejte mě špatně

Neříkám, že je jednoduché udělat změnu, udělat první krok. Právě naopak. Je těžké se začít učit nový jazyk, když víte, že bude trvat minimálně 2 roky, než ho plynule zvládnete. Chce to odříkání, tvrdou práci a trpělivost. Ale víte co je jednodušší?

Stěžovat si.

Místo toho si představte, jak by se Váš život změnil, kdybyste uměli o jeden světový jazyk více? Nebo kdybyste znali obor, ve kterém pracujete, lépe než Vaší kolegové nebo konkurenti? Kdybyste toto vše už uměli a znali, protože jste začali před dvěma roky.

Je těžké pracovat, zlepšovat se, řešit problémy a posouvat se dopředu.

Je lehké nedělat nic nebo málo a stěžovat si.

Už vidím, jak se Vám při čtení těchto řádku rodí další myšlenky a potencionální stížnosti.

„Ale já nemám čas…“ Opravdu? Spíte 8 hodin, dalších 8 pracujete a máte zbylých 8 hodin, které můžete využít naplno. Určitě netrávíte čas sledování Her o trůny, zápasu ve fotbale, kontrolování statusů na sociálních sítích, nebo klábosení s kamarády na pivu? Pracujete déle než 8 hodin? Dobrá, jak potom trávíte víkendy?

Ano, já chápu, že se chcete bavit. Ale v tom případě si NESTĚŽUJTE!

„Nevím jak začít…“ V této době je vzdělávání a učení se nových věcí jednodušší, než kdy předtím. Mnoho věcí se dá na internetu obstarat zadarmo, či za minimální peníze. Pak tady máme nespočet knih, učebnic atd.

„Já na to nejsem…“ Nesmysl. Každý člověk se narodí jako neschopný tvor, který by bez pomoci druhých nepřežil ani pár hodin. Od té doby jste udělali neskutečný pokrok. Umíte chodit, přemýšlet, psát, číst a to přitom v jednom z nejtěžších jazyce světa. Lidský mozek slouží k tomu, aby se učil nové věci. Vy se ale bohužel v určitém věku zastavíte, a myslíte si, že to co znáte a umíte stačí a není třeba se posouvat dopředu. Zase pouze Vaše volba.

„Jsem moc starý…“ Průměrná délka života se neustále zvyšuje. Je vám 40 nebo 50 let? Je pravděpodobné, že máte před sebou dalších 20-30 let produktivního života. To je velmi dlouhá doba. Začněte něco dělat dnes a sami sobě za pár let poděkujete.

Nebo si můžete stěžovat.

Takhle můžeme pokračovat donekonečna a ve všech oblastech Vašeho života. Zdraví, partnerské vztahy, současná životní situace... Stěžujte si, jak chcete, ale téměř vždy existuje řešení. To není ani jednoduché, ani okamžité, nicméně existuje. Ale místo jeho hledání uděláte asi něco jiného. Jednoduššího. Budete si stěžovat.

Jenom pro pořádek. Neříkám, že každý by měl na sobě neustále pracovat, zdokonalovat se, učit se nebo podnikat. Pokud jste ve Vašem zaměstnání, vztahu a životě v podstatě spokojení, tak Vám gratuluji. Jste šťastní a v životě jste vyhráli. Tento článek není pro Vás.

Pokud Vám ale něco vadí a stěžujete si, tak s tím přestaňte. Podívejte se na problém z více úhlů . Přijměte ho a udělejte maximum co je ve Vašich silách abyste ho překonali.

Představte si svět, ve kterém by si nikdo nestěžoval, ale každý by zodpovědně řešil své problémy i problémy druhých. Tato myšlenka je utopická, ale každý další člověk, který omezí své stěžování si je krokem správným směrem.

Přístup k životu s myšlenkou: „Je to moje zodpovědnost“, „Je to moje vina“, „Udělám pro to maximum“, je podle mě to nejlepší, co můžete pro svůj profesní a osobní život udělat.


za tým PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Zpět na blog