Mužský pohlavní hormon. Co o něm musíte vědět?

Nejzásadnější mužský pohlavní hormon je testosteron. Testosteron je pro každého muže klíčový pro správnou funkci celého reprodukčního systému organismu, ale hraje zásadní roli i v dalších oblastech života.

V posledních letech se bohužel muži setkávají s výrazným úbytkem testosteronu. Testosteron obvykle začíná klesat kolem třicátého roku života.

Každý rok se jeho hladina snižuje zhruba o 1 %. Ale bohužel se pokles testosteronu čím dál více projevuje i u mladších mužů. Na vině může být hned celá řada faktorů, počínaje špatným životním stylem nebo nesprávným jídelníčkem a stresem.

Nízká hladina testosteronu ovlivňuje nejen tělesné funkce muže, mezi které patří erekce a plodnost, ale rovněž psychické funkce. Nízká hladina testosteronu se dá řešit.

Testosteron se řadí mezi steroidní hormony ze skupiny androgenů. Testosteron vzniká v pohlavních žlázách (varlatech) a v buňkách nadledvin.

Testosteron hraje zásadní roli při tvorbě spermií. V pubertě má testosteron za úkol vyvíjet pohlavní rysy mužů – růst chlupů, růst svalové hmoty nebo tvorbu hrubého hlasu. Testosteron u mužů ovlivňuje spalování tuku v podpaží, buduje svalovou hmotu, podporuje sílu kostí a zdraví srdce.

A jak jsme se zmínili, má vliv na psychiku muže. Podporuje libido, sexuální výkonnost a co jste možná nevěděli, tak i touhu po úspěchu.

Jak poznáte, že můžete trpět na nízkou hladinu testosteronu?

Mohou se u vás projevit poruchy erekce, nízké libido, úbytek svalové hmoty, energie, množení tělesného tuku, oslabení paměti a koncentrace, podrážděnost, deprese, nadměrné pocení a návaly horka, spánková apnoe nebo nespavost či snížená schopnost oplodnění.

Hladinu testosteronu si můžete nechat změřit u lékaře. V rámci vyhodnocení testu se ale musí vzít v potaz mnohem více než jen samotná hladina testosteronu. V některých případech by byla testosteronová léčba zbytečná.

Je potřeba započítat BMI. Při nadváze nebo obezitě obvykle dochází k poklesu testosteronu. Ve chvíli, kdy se podaří upravit tělesnou hmotnost, spraví se i hladina testosteronu. Stejně tak se uvažuje o hodnotách FSH a LH. Jedná se o hormony pohlavní žlázy.

Podle nich lze určit, kde je problém. Problém může být ve varlatech, podmozkové žláze nebo se nemusí o problém ani jednat.

Obdobně je důležitý i váš stav z hlediska pociťování potíží, změny tělesné stavby, ochlupení nebo funkčních změn. Obtíže pak podle vyhodnocení řeší urolog nebo endokrinolog.

Nízká hladina testosteronu se dá upravit i za pomocí správného jídelníčku. Do jídelníčku zahrňte stravu bohatou na zinek, draslík a hořčík. Dále omezte alkohol a rozviňte fyzickou aktivitu, která napomáhá zlepšit kondici.

Pro správnou hladinu testosteronu musíte dostatečně dlouho a kvalitně spát. Ve spánku se produkují zdravé pohlavní hormony. Jestliže spíte málo, zvýší se produkce stresového hormonu a sníží se produkce testosteronu.

Které potraviny byste měli pro zvýšení testosteronu do jídelníčku zařadit? Na přehled se můžete podívat ZDE

Závěr:

Testosteron ovlivňuje u mužů celou řadu tělesných funkcí. Je tedy důležité si správnou hladinu testosteronu, a to hlavně v pozdějším věku, udržet.

Nemusíte nutně chodit na injekce nebo využívat tablety, někdy postačí vyvážený jídelníček bohatý na potraviny zvyšující testosteron přirozeně.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás