Mýty a fakta - substituční terapie testosteronem

Substituční terapii testosteronem obklopují mylné představy a mýty. Není se čeho obávat. Pokud je nízká hladina testosteronu správně diagnostikována a léčena, pomůže substituční terapie i s celkovým zdravím mužů.

Substituční terapie testosteronem bývá ordinována pouze mužům s dedikovaným onemocněním varlat, hypothalamu či hypofýzy. Během terapie je důležité sledovat stav prostaty a hematokritu.

Nedostatek testosteronu může za impotenci, únavu, deprese, ztrátu svalové hmoty či tloustnutí mužů. Nízká hladina testosteronu je často probíraným tématem dnešní doby.

Jaké jsou nejčastější mylné představy o léčbě testosteronem?

Jednou z nejčastějších otázek mužů v souvislosti se substituční terapií je obava o příliš vysoký věk. Je to rozšířený mýtus. Tento druh léčby není ovlivněn věkem.

Dalším mýtem je obava o vedlejší účinky léčby. Mezi vedlejší účinky lidé nejčastěji řadí zvýšené riziko srdečních problémů. Tento mýtus pochází především z případů, kdy lidé tuto terapii zneužívali.

Muži užívali příliš vysoké dávky, aby zvýšili sportovní výkon organismu. Každopádně je potřeba zmínit i fakt, že pokud nemáte hladinu testosteronu příliš nízkou, není potřeba tuto terapii nasazovat.

Nízkou hladinu testosteronu můžeme rozdělit na dva typy.

Nízká hladina testosteronu může ovlivnit muže všech věkových kategorií. Nejvíce jsou v ohrožení starší muži. Hladina testosteronu s věkem mírně klesá, ale pokud se hladina tohoto hormonu dostane o dost níže, než je normální stav, jedná se již o příznaky, které nejsou součástí běžného stárnutí. V tomto případě mluvíme o tzv. hypogonadismu.

Existují dva typy hypogonadismu.

Primární
V primárním hypogonadismu spočívá problém ve varlatech, které nedokážou produkovat dostatek hormonu.

Sekundární
Sekundární hypogonadismus nastává, pokud se objeví poruchy hypofýzy. Výsledkem je nedostatek signalizace do varlat, aby mohla varlata produkovat adekvátní množství testosteronu.

V obou formách může problém pramenit z nemocí, genetiky, traumat nebo ze stárnutí.

Jaké jsou příznaky nízké hladiny testosteronu?

- únava
- snížený sexuální apetit
- problémy s koncentrací a spánkem
- snížení množství ochlupení na obličeji a těle
- zvýšená hladina tuku kolem břicha
- ztráta svalové hmoty
- změny nálady a koncentrace
- nižší hustota kostí, může tak docházet snadněji ke zlomeninám

Před tím, než se rozhodnete zvážit substituční terapii testosteronem, vyzkoušejte především přírodní cesty ke zvýšení testosteronu. Pomoci vám může například pravidelné cvičení. Cvičení vám vyplaví škodlivé látky z těla a nabudí vás. Pozitivně působí také na hladinu testosteronu.

Důležitou součástí zvýšení testosteronu je jídelníček. Do jídelníčku byste měli zařadit potraviny zvyšující hladinu testosteronu. Vedle potravin se může jednat také o čaje a nejrůznější vývary a odvary. V případě, že ani jedna z těchto variant nepomáhá, můžete zvolit vhodný doplněk stravy.

Nejzazší variantou, po které byste se měli dívat, je substituční terapie testosteronem.

Kdy byste měli hledat léčbu testosteronem?

Víte, jak zjistíte, kdy je vhodné navštívit lékaře? Je to snadné. Lékaře vyhledejte, pokud jsou příznaky nepříjemné.

Častými příznaky, které vás mohou dovést k lékaři, jsou erektilní dysfunkce, snížené libido a deprese. Muži si v těchto případech myslí, že potřebují viagru nebo podobné léky na erektilní dysfunkci. Krevní testy ale dokážou odhalit, že problém je v nízké hladině testosteronu.

V některých případech si muži myslí, že je problém v testosteronu. Ale při každém stavu špatné nálady, depresí a sexuálních problémů není na vině pouze testosteron. Muži mohou mít jiné psychologické problémy, které se musí vyřešit primárně.

Správný lékař si s vámi nejprve promluví. Dokáže naslouchat odpovědím a vyhodnotit příčinu problémů. Ve většině případů je problém jinde, než by se dalo čekat. Pokud je problém s depresí nikoliv primárně s hladinou testosteronu, vypíše lékař navštívenku na psychologii.

Je terapie testosteronem bezpečná?

Substituční terapie testosteronem získala špatné jméno jen kvůli několika studiím, které byly spojovány s vyšším rizikem kardiovaskulárních problémů.

Tyto studie, ale měly několik nedostatků, a byly již změněny.

Novější studie prokázaly, že je terapie testosteronem bezpečná. Potencionálně dokonce chrání srdce mužů.

Muži, kteří mají abnormálně vysoký počet červených krvinek, nebo mají těžkou spánkovou apnoe, nejsou kandidáty na léčbu testosteronem.

Závěr:

Kolem substituční terapie testosteronem je řada mýtů. Nezakládají se ale na pravdě. Není se čeho bát. V každém případě tuto terapii vždy konzultujte s lékařem, který vás upozorní na všechny důležité informace ohledně této léčby.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás