Negativní vliv plastů na Váš testosteron

David Buchta

Plasty jsou všude kolem nás.

Denně využívané produkty jsou vyráběny přímo z plastu nebo obsahují velkou část plastových dílů.

Hlavním problémem je ale vliv plastů na naše jídlo.

Potraviny a především tekutiny jsou baleny v plastových láhvích, obalech a krabičkách. A zde přichází problém pro naše zdraví.

Látky obsažené v plastech narušují náš endokrinní systém a potlačuji tvorbu testosteronu, snižují libido a počet spermií.

Nevěříte? Pojďme se na dané téma podívat více podrobněji.

Plasty a testosteron

Proč jsou vůbec plasty negativní pro naše tělo a zdraví?

  • První problém jsou látky zvané ftaláty. Používají se při výrobě plastů pro jejich změkčení a lepší flexibilitu. Tyto látky se nachází téměř ve všech plastových výrobcích od plastových láhví až po plastové tašky. Ftaláty jsou spjaty s opožděnou pubertou, nízkou hladinou testosteronu a nízkým libidem.
  • Druhým problémem je látka zvaná bisfenol A (BPA) ovlivňující snižování hladiny testosteronu a zvýšování estrogenu v těle.
  • Třetím problémem je dlouhý seznam chemikálií a látek používajících se při samotném zpracování plastů. Látky jako exnoestrogen napodobující efekt ženského hormonu estrogenu. Dále to jsou látky jako: PCB, Bisfenol S, dioxiny, vinylchlorid, styren, epoxidové pryskyřice a další.

Všechny uvedené látky atakují prostřednictvím nadměrného používání plastů náš endokrinní systém a mají negativní vliv na optimální tvorbu hormonů, u mužů zejména testosteronu.

A jak přesně tyto látky testosteron ovlivňují?

  • V této švédské studii byla předmětem výzkumu skupina 196 chlapců. Vědci měřili obsah ftalátů v tělech jejich matek při stáří plodu 21 měsíců. Dle této studie se prokázalo, že čím více ftalátu měla matka v těle během těhotenství, tím nižší měli chlapci tzv. anogenitální vzdálenost, která signalizuje nižší hladinu testosteronu v dospělosti.
  • Další studie porovnávala skupinu mužů pracujících v chemickém závodě zpracující BPA a muže pracující v továrně na zpracování vody. Výsledky prokázaly nižší hladinu volného testosteronu u skupiny mužů denně se vystavujících kontaktu s BPA.
  • Tato lidská studie zjistila nežádoucí efekt bisfenolu A na sexuální funkce mužů. Několik dalších zvířecích studií dokazuje efekt BPA na snížení testosteronu a sexuální dysfunkce (zde a zde).
  • V této studii bylo zkoumáno 18 balených vod ze střední Evropy (Německo, Francie, Itálie). 11 z nich zaznamenalo značnou estrogenní odezvu.
  • V další zajímavé studii vědci testovali 445 běžných plastových produktů pro zjištění obsahu estrogenní látek. 70 % testovaných produktů zaznamenalo značnou estrogenní odezvu a číslo se zvýšilo na 95 % při simulaci použití v běžném životě (ohřívání v mikrovlnné troubě, umývání v myčce na nádobí apod.). Je důležité říct, že většina produktů byla označeno jako BPA – free. I přesto měly výrobky podobný estrogenní efekt jako výrobky s BPA.

A jak se vůbec nežádoucí látky dostanou do našeho těla?

Většina nežádoucích látek se k nám dostane přes jídlo a pití.

Potraviny jako je maso, ryby, zpracované potraviny, určité oleje apod., jsou baleny v plastových krabičkách, fóliích či obalech. Většina minerálních vod je balena v plastových láhvích.

A jak se proti tomu bránit?

Řešení je jednoduché, (i když není snadné).

Snažte se co nejvíce vyhýbat plastovým produktům.

Nepijte balenou vodu a minerálky. V kuchyni se snažte používat více dřevěné či kovové pomůcky.

Pijte a jezte převážně z keramických či skleněných talířů a nádob. Neohřívejte plastové nádoby v mikrovlnné troubě apod.

Může se jednat o malou změnu, ale můžete tím snížit vystavení se nežádoucím látkám a zlepšit tak fungování Vašeho endokrinního systému a zajistit vyšší hladinu testosteronu.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás