Nejlepší výhody pravidelného pití čaje Rooibos

Čaj – nápoj, který asi každý z nás pije během roku často. Už vás ale někdo požádal o šálek čaje bez kofeinu a vás napadlo mu říct, že má smůlu? Dobře, že jste to neudělali.

Čaj je neskutečně zdravý a výživný nápoj. Kofein, který je v něm obsažen má sice plusové body, ale je to jen slabý odvar výhod, které pití čaje nabízí.

Rooibos je druh čaje, který nejen neobsahuje kofein, ale zahrnuje i celou řadu tělu prospěšných látek.

Co je Rooibos?

Rooibos je bylinka, která roste v provincii západní Kapsko v jižní Africe. Technický název pro rostlinu je Aspalathus liearis.

Tato rostlinka se v Africe užívá jako čaj už mnoho generací. Její popularita se rozšířila a nyní se užívá po celém světě!

To nás přivádí k tomuto článku.

Čajem může být označováno cokoliv, co vyluhujete v horké vodě a má pro nás pozitivní účinky. Jako jeden z příkladů můžeme uvést zázvorový čaj.

Čaj Rooibos má typicky červenou barvu (existuje i zelená odrůda) a je velmi dobrou volbou mezi zeleným a černým čajem.

Zajímavostí je, že Rooibos není technicky žádný čaj, ale je to spíše nápoj vylouhovaný z oxidovaných listů. Nápoj si můžete vychutnat tak jak je. Další možností je přidat si do něj citrón a cukr.

Někteří lidé jej pijí s mlékem, jako typický anglický snídaňový čaj. Jiní zase mají rádi tento nápoj studený jako ledový čaj.

Jaké jsou největší přínosy tohoto nápoje pro naše zdraví?

Rooibos je bez kofeinu.

Existuje mylná představa, že mimo černého čaje jsou všechny ostatní čaje bez kofeinu. Spousta lidí raději začne pít zelený čaj, protože věří, že je bez kofeinu.

Zelený čaj má ale stejný obsah kofeinu jako černý čaj.

Ve skutečnosti některé formy zeleného čaje (například Darwinův) jsou dokonalým stimulantem.

Darwinův zelený čaj obsahuje velké množství kofeinu spolu s dalšími xantiny jako je teobromin pro další povzbuzení.

Pokud se chcete kofeinu v čaji vyhnout, určitě sáhněte po čaji Rooibos.

Je naprosto bez kofeinu, což vám umožní si ho vychutnat bez ostatních nežádoucích účinků spojených se silnou kávou nebo černým čajem.

Proč se chtějí někteří lidé vyhnout kofeinu?

Mnoho lidí považuje povzbuzení z kofeinu za prospěšné. Kofein je navíc také prospěšný jako antioxidant a jedná se o látku, která podporuje zdravý vývoj našeho mozku.

Na druhou stranu může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, nervozitu a nespavost. Vše se odvíjí od toho, jak moc jste na kofein citliví.

Dalším faktorem je také to, že kofein je návykový.

Kofein působí tím, že zablokuje adenosinové receptory v mozku, což zeslabuje účinek adenosinu – neurotransmiteru, který nás nutí se cítit unaveně a ospale.

Výsledek každý známe. Po kofeinu se cítíte svěží a nechce se vám tolik spát.

Pokud to ale s kofeinem přeháníte, může dojít k tomu, že ráno budete kofein potřebovat, abyste mohli vůbec fungovat. Až následná dávka kofeinu vás nakopne.

Celá situace se může dostat do bodu, kdy si budete na kofein odvykat. To může vést k bolestem hlavy. I u kofeinu platí pravidlo: nic se nemá přehánět.

Rooibos a Antioxidanty

Díky tomu, že v čaji Rooibos chybí kofein, přináší mnoho dalších výhod, které pocházejí z čaje.

Rooibos obsahuje vysoký počet antioxidantů zvaných flavonoidy. Ty zpomalují stárnutí a pomáhají v boji proti rakovině.

Primární přínosné flavonoidy jsou katechiny jako například eigallocatechin gallet.

Dalším poměrně silným antioxidantem nalezeným v čaji Rooibos je asplathin, který je velmi účinný při potírání volných radikálů, dokonce i ve srovnání s jinými antioxidanty.

Zajímavé je, že červené odrůdy čaje Rooibos jsou o něco horší než zelené druhy, pokud jde o antioxidanční vlastnosti. Obě odrůdy vás ale posílí proti poškození buněk.

Rooibos a vliv na srdce

Černý čaj je vazokonstriktor. To znamená, že utahuje žíly a tepny a zvyšuje tím krevní tlak. To je velmi špatná vlastnost černého čaje.

Nehodí se například na boj s kocovinou, kdy nás bolí hlava. Černý čaj nám díky této vlastnosti nijak nepomůže.

Rooibosový čaj je vazodiletační! Rozšíří krevní cévy a tím sníží krevní tlak. Jedná se o výbornou vlastnost – může zlepšit také atletický a kognitivní výkon.

Čaj Rooibos je užitečný i pro osoby s diabetem typu 2.

Vitamíny a minerály

Rooibosový čaj je plný vitamínů a minerálů!

Čaj zahrnuje vápník, železo, draslík, měď, fluorid, mangan a zinek. Tyto látky podporují zdraví kostí, podporují krevní oběh, zlepšují krevní tlak, funkci mozku a mnoho dalšího.

Pokud pijete v průběhu dne hodně čaje Rooibos, je to jako byste si dali jednu obrovskou multivitaminovou tabletu!

Závěr

V případě, že jste až do této chvíle o čaji Rooibos ani neslyšeli, jedná se o skvělou variantu zdravého nápoje, který přináší mnoho příznivých účinků pro naše tělo.

Čaj bychom mohli doporučit i starším lidem, kteří nemohou pít kofein, jelikož mají vysoký krevní tlak.

A navíc tak skvěle chutná!

Čaj Rooibos je skvělým tipem i na zajímavý a zdravý dárek.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás