Skořice a její vliv na testosteron

Ing. Jan Klusák

Jablečný štrůdl, svařák, mýdlo či boj s nadváhou – říkáte si, co by tyto naprosto odlišné pojmy mohlo spojovat?

Jak už samotný název článku napovídá – ANO, je to právě skořice, která se používá snad ve všech oblastech lidské činnosti – ve vaření, farmaceutickém průmyslu, likérnictví, kosmetice i léčitelství.

My se v tomto článku však na toto velice aromatické koření, pocházející z kůry skořicovníků, podíváme z trošku jiného úhlu pohledu.

Po přečtení několika článků podporujících názor, že skořice snižuje vysokou hladinu glukózy v krvi a zlepšuje citlivost na inzulín, jsem si stále více jistý, že skořice může mít také vliv na zvýšení hladiny testosteronu ...

... to proto, že oba tyto problémy (vysoký obsah glukózy v krvi i inzulínová rezistence) jsou známy pro jejich negativní efekt na hladinu testosteronu.

Lidově řečeno – lidét trpící těmito neduhy, mají pravděpodobně rovněž sníženou hladinu testosteronu a s tím spojenou řadu dalších problému.

A vzhledem k tomu, že podle několika výzkumů (např. zde a zde) může skořice s výše uvedenými problémy výrazně pomoct, mohlo by to také znamenat, že může být rovněž používána jako testosteron booster (látka, která přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu ve Vašem těle) – alespoň tedy u lidí, kteří mají vysokou hladinu glukózy v krvi či určitou formu inzulínové rezistence.

Jelikož byl u kůry skořice také prokázán vysoký obsah antioxidantů, které snižují oxidační poškození ve všech tělesných tkáních, jeden by si mohl být téměř jistý, že má stejně pozitivní vliv na endokrinní systém.

Podle několika studií, které se mi podařilo „vyhrabat“ na starém dobrém internetu, to vypadá, že skořice opravdu zvyšuje hladinu testosteronu – a to ne zrovna málo.

Očekával jsem, že se mi nepodaří nalézt žádné studie, které by se zabývaly vlivem skořice na testosteron u lidí.

Ale podařilo se mi nalézt několik studií, zkoumajících vliv na testosteron u hlodavců.

  • Jedna egyptská studie zkoumala účinky skořice a zázvoru na plodnost diabetických krys. Vědci zjistili, že podáváním 500 mg/kg skořice po dobu 65 dní zvýšilo váhu varlat, zlepšilo kvalitu spermatu a jeho množství, snížilo hladinu cukru v krvi, a také zvýšilo hladinu testosteronu u zkoumaných subjektů. Všem se zároveň zmírnily degenerativní účinky, které jsou obvykle pozorovatelné ve varlatech diabetiků.

  • V této Íránské studii byly hlodavcům podávány dávky 75 mg/kg skořice po dobu 30 dní. Na konci této 4 týdenní studie zjistili vědci, že u zkoumaných jedinců byl přírůstek testosteronu o 134 %, oproti referenčním hlodavcům, jež byla podávána pouze voda.


Takže vzhledem k tomu, že byl u lidí prokázán pozitivní vliv skořice na snížení hladiny glukózy v krvi a také zlepšení citlivosti na inzulín, je také velmi pravděpodobné, že bude mít skořice také pozitivní vliv na zvýšení hladiny testosteronu.

I když tuto domněnku bude možné stoprocentně potvrdit, až se někdo rozhodne, vyzkoušet účinky skořice na testosteron na lidských subjektech.

Ale vzhledem k tomu, že je skořice velice levná a pravděpodobně ji máte každý doma, nebude to zas tak hrozné, když to nebude fungovat.

Vyzkoušejte a dejte vědět 😉.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás