Testosteron a agresivita - pravda mýtů zbavena

David Buchta

Více testosteronu = větší agresivita

Mnoho lidí si myslí, že je tento vzorec pravdivý.

Je tomu ale opravdu tak? Bylo někdy dokázáno, že vyšší hladina testosteronu způsobuje zvýšenou agresivitu u mužů?

V dnešním článku se pokusíme tento zažitý mýtus vyvrátit a uvést si vše na pravou míru. Jako vždy se budeme odkazovat na vědecké výzkumy a zprávy.

Pojďme tedy rovnou k jádru pudla.

Testosteron a agresivita

Jedná se o dlouho zažitý fakt, že pokud je muž agresivní a vzteklý, může za to zvýšená hladina testosteronu.

Na toto téma byla již v minulosti provedena řada testů a výzkumů, ale žádný z nich nedokázal potvrdit přímý vliv mezi testosteronem a zvýšenou agresivitou.

Ano, je pravda, že když má muž (či zvíře) zvýšenou hladinu testosteronu je více dominantnější a oplývá větší sebedůvěrou, než jedinci s nízkou hladinou tohoto hormonu. Tento fakt byl již několikrát dokázán.

Spojovat ale tuto skutečnost ihned s vyšší agresivitou je trošku přehnané.

Nebudeme ale polemizovat.

Pojďme si tento mýtus vyvrátit několika vědeckými zprávami.

  • Ve studii fakulty Medicíny a zdraví nebyl zjištěn žádný vztah mezi testosteronem a zvýšenou fyzickou nebo verbální agresivitou.
  • V této studii bylo zjištěno, že muži a ženy, kterým byl podáván pod lékařským dohledem testosteron, překvapivě darovali více peněz na charitu než lidé, kterým se podávalo pouze placebo.
  • V jedné studii Jon E. Levina z USA se vědci zabývali vztahem mezi samčím a samičím pohlavím hormonem u myší. Bylo dokázáno, že agresivní chování, které mělo na svědomí zabíjení vlastních novorozenců, nemá za následek samčí hormon testosteron, ale samičí hormon progesteron.
  • Nespočet studií vyhodnotilo, že muži, kteří zvýšili svou hladinu testosteronu z nízké na optimální či vyšší, nezaznamenali žádné známky agresivnějšího chování. Tito muži byli především více motivovaní, sebevědomější a celkově šťastnější.

Jak už jsme psali několikrát, je dokázáno, že testosteron má vliv na sebevědomí, motivaci, sílu a celkový status jedince, ale chybí zde prokazatelný důkaz, že testosteron také ovlivňuje agresivitu.

Právě naopak.

Zvýšená agresivita je často spojována s lidmi, kteří jsou v depresi nebo jsou obecně hodně náladoví. A jak už víme, tyto vlastnosti mají často lidé s nízkou hladinou testosteronu.

Dále nesmíme zapomínat na to, že agresivita je spíše závislá na samotné povaze člověka a ne na hladině jeho hormonů.

Pokud je tedy Vaším cílem zvýšení testosteronu, určitě se nemusíte bát toho, že z Vás bude další Mike Tyson.

Zdroj: www.anabolicmen.com/testosterone-aggression-busting-the-myths-of-roid-rage - s laskavým svolením autora

 

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás