Vasektomie, mužská antikoncepce

Vasektomie. Tento pojem zní hodně odborně a už kvůli tomu může vzbuzovat obavy. Jedná se o alternativu k prezervativům nebo ženské antikoncepci. Vasektomie je chirurgický zákrok prováděný v lokální anestezii.

Při vasektomii dochází k přerušení chámovodů. Chámovody jsou trubice spojující nadvarle s močovou trubicí. Tímto přerušením se zajistí mužská sterilizace.

Muži po tomto zákroku by si i přesto měli dávat pozor. Ještě je zapotřebí průměrně několik desítek ejakulací, aby byl ejakulát zcela bez spermií.

Vasektomie je prováděna chirurgicky, existuje varianta bez použití skalpelu. Před každým takovým zákrokem předchází důkladné sezení s pacientem, kde je potřeba zmapovat jeho zdravotní stav.

Po zákroku je nutné dojít na spermiogram a mapovat spermie. Důležité je se ujistit, že zákrok proběhl správně.

Je vasektomie nevratná? Může mít muž ještě děti?

Po zákroku stále pokračuje tvorba spermií. Tvorba spermií je v rovnováze s jejich biodegradací. Jedná se o biologické odbourávání.

Po zákroku se nemění velikost varlat, sexuální touha a vzrušení zůstává stejné. Zákrok se nedotkne ani hladiny testosteronu v mužském těle.

Tento zákrok nijak neovlivní ejakulaci, kvalitu erekce ani prožívání orgasmu. Nemusíte se tedy bát, že o tyto životní slasti definitivně přijdete. Jedinou změnou bude menší množství ejakulátu, a to o 3 – 5 %.

Vasektomie je vratná, ale není stoprocentně zaručeno, že bude muž zcela plodný jako před zákrokem. Z tohoto důvodu doporučují lékaři před zákrokem spermie zmrazit a uschovat pro případ, že by byl muž neplodný a změnil názor na početí potomka.

V žádném případě se vasektomie nedoporučuje mladým mužům, kteří ještě nemají zcela rozmyšleno, jak to bude se založením rodiny. S každým takovým zákrokem existuje riziko neplodnosti.

Úspěšnost obnovení plodnosti u tohoto zákroku se pohybuje kolem padesáti až sedmdesáti procent. Chámovody jsou po zákroku ztenčené a zdeformované, rekonvalescence je obtížná.

Bezskalpelová technika zákroku je šetrnější k organismu

Provedení vasektomie si můžete vybrat. Jednou z variant je klasický chirurgický zákrok pomocí skalpelu. Vedle něj ale můžete využít šetrnější metodu.

Díky bezskalpelové metodě můžete být pouze v lokální anestezii a odnesete si pouze malinkou ranku, která se velmi rychle zahojí. Anestetika se aplikují bezjehlovou metodou a zákrok je mnohem šetrnější k organismu.

Nejen, že je míra komplikace oproti vasektomii skalpelem nižší, ale zásadní je i doba rekonvalescence.

Díky bezskalpelové metodě nemusíte být v pracovní neschopnosti a už vůbec nemusíte zůstávat hospitalizovaní.

Vasektomie s sebou nese i možnost nežádoucích účinků

Zhruba 5 hodin po zákroku můžete mít pocit, jako byste dostali do rozkroku mírnou ránu fotbalovým míčem. Několik dní po operaci nesmíte chodit do vířivek, van a bazénů.

Zhruba týden až 14 dní po zákroku byste neměli tahat těžká břemena a až po této době si můžete dopřát sexuální styk.

Pár dní po zákroku můžete mít krev v ejakulátu. Krev ustupuje již pár dní po zákroku, nemusíte mít tedy strach. Zcela vzácně můžete mít po zákroku horečku, zánět nebo bolest nadvarlete.

Za vasektomii si připlatíte, nehradí ji pojišťovna

Tento chirurgický sterilizační zákrok není hrazen pojišťovnou. Budete tak muset sáhnout hluboko do peněženky. Vytáhnout budete muset okolo deseti až patnácti tisíc korun!

Vzhledem k tomu, že se vasektomie provádí na řadě pracovišť, bude se konečná cena vždy lišit.

Po zákroku se doporučuje klidový režim, minimálně 24 hodin. Vylučuje to možnost jít na druhý den do práce. I s tímto byste měli předem počítat.

Závěr:

Rozhodnutí, jestli jít na vasektomii nebo ne, je zásadní. Měli byste mít zcela jasno, jak to bude se založením rodiny nebo jejím rozšířením.

Vždy počítejte s nejhorší variantou, a to že už nebudete mít nikdy děti. Ve zkratce můžeme říct, že zákrok je sice svým postupem banální, ale jedná se o zcela zásadní životní rozhodnutí.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás