Vliv kouření tabáku na hladinu testosteronu

David Buchta

Kouření je škodlivé.

O tom není pochyb.

Kromě rakoviny plic, hrtanu, ledvin a slinivky jsou nově uváděny i studie dokládající souvislost mezi kouřením a rakovinou tlustého střeva nebo jater. Ukazuje se také na přímé propojení mezi kouřením a poruchami erekce, cukrovkou a problémy imunitního systému.

Dobře, to už asi všichni víme.

Jaký má ale kouření vliv na testosteron?

Dle výše uvedených nemocí to vypadá, že kouření bude mít negativní dopad i na mužský hormon číslo jedna. Je tomu opravdu tak?

Nic nenecháme dohadům a podíváme se na několik studií.

Cigarety a testosteron

Tak jdeme na to.

Výsledky několika studií Vás určitě překvapí.

  • Tato respektovaná studie zjistila, že muži kouřící po dobu několika let a muži nekouřící vůbec, mají v průměru shodnou hladinu testosteronu.
  • Tato studie sledovala 71 mužů, kteří se rozhodli skončit s kouřením. Během prvních měsíců pocítili mírný nárůst testosteronu, ale po roce nekouření se jejich hladina vrátila na stejnou úroveň, jako v době kdy kouřili.
  • Výše uvedené tvrzení podporuje i tato studie, ve které měli kuřáci vyšší hladinu volného testosteronu v krvi. 
  • Tato studie zjistila, že kuřáci a nekuřáci mají shodnou hladinu testosteronu. Nicméně se zjistilo, že kouření urychluje vyčerpání zinku z těla, který je hlavním základním kamenem pro tvorbu testosteronu. Teoreticky by kouření a nízký příjem zinku měl způsobit snížení hladiny testosteronu.
  • V této studii se zkoumalo několik jiných studií zaměřených na vliv kouření a testosteronu. Závěr je překvapující. Dle výsledku to vypadá, že kuřáci mohou mít vyšší hladinu testosteronu. Důvodem je, že muži s vyšší hladinou testosteronu více riskují ve všech oblastech jako je hazard, finance, podnikání, zdraví atd. A proto muži s vyšší hladinou testosteronu mohou častěji začít s kouřením než muži s nízkou hladinou testosteronu.

Výsledky výše uvedených studií jsou zřejmé. Dle vědeckých výzkumů nemá kouření na hladinu testosteronu vliv. Tento fakt je překvapivý, nic ale nemění na tom, že byste s tímto zlozvykem měli přestat.

Kouření neovlivní Váš testosteron přímo, ale může způsobit vážné problémy s erekcí, se srdcem a plícemi.

Nicméně pokud si příležitostně zapálíte jednu cigaretu nebo si zabafáte z vodní dýmky, s Vaším testosteronem se nic zásadního nestane.

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/smoking-testosterone/ - se svolením autora

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás