Vliv ostrého jídla na Vaše zdraví a testosteron

David Buchta

Máte rádi ostrá jídla?

Pokud ano, tak je zde šance, že Vaše hladina testosteronu je vyšší než běžný průměr.

V dnešním článku si řekneme proč tomu tak je a jaký vliv mají ostrá jídla na Vaše zdraví a testosteron.

Kapsaicin

Hlavní složkou všech ostrých jídel je látka zvaná kapsaicin. Stejná molekula se vyskytuje i v pepřových sprejích. Kapsaicin je pro savce velmi dráždivý při kontaktu v ústech, i při pouhém dotyku s kůží. A tato látka je hlavním důvodem, proč jsou ostrá jídla pálivá.

Níže uvedené studie dokazují přímý vztah mezi oblibou pálivého jídla a vyšší hladinou testosteronu. Vědci zatím ale nepřišli na to, jak přesně tento proces funguje. Jedna z možných verzí je, že muži mající v oblibě ostrá jídla v životě více riskují a proto mají vyšší hladinu testosteronu. Je zde i možnost, že existuje přímý vliv mezi konzumací jídel bohatých na kapsaicin a zvýšením testosteronu, tento efekt je zatím prokázán jen na hlodavcích.

Bez ohledu na následující studie v souvislosti s testosteronem, byl u ostrých jídel prokázán vliv na zrychlení metabolismu a potlačení chuti k jídlu.

Tyto faktory mohou mimo jiné pozitivně ovlivnit i Váš testosteron. Pojďme se podívat, jaké další výhody mají pálivá jídla pro Vaše zdraví a nejdůležitější mužský hormon.

Pálivá jídla a jejich vliv na zdraví

V minulém článku jsme si uvedli, že ostrá jídla dokáží zrychlit Váš metabolismus a usnadnit pálení kalorií. Tento fakt je vědecky potvrzen. Kapsaicin je sloučenina, která má termogenní efekt v těle, tzn. že způsobuje zahřátí celého těla a větší výdej tělesné energie, což vede k vyšší spotřebě kalorií.

Stejně tak byl prokázán jeho efekt na rozklad tukových buněk. V neposlední řadě ostrá jídla způsobují pocit sytosti a snižují Vaši chuť k jídlu.

Předtím než si koupíte nejpálivější omáčku v obchodě a sníte jí na počkání, prosím čtěte dál. Termogeneze způsobená kapsaicinem má pouze malý procentní podíl v celkovém procesu pálení tuku a jeho efekt je spíše krátkodobý. Při studiích na toto téma měli největší úspěch jedinci, kteří předtím nejedli vůbec žádná pálivá jídla. U nich byl efekt na zvýšení metabolismu znatelný.

Další výhodou ostrých jídel je jejich vliv jako antioxidantu.

Dostatečný přísun antioxidantů je nutnou součástí zdravé stravy, protože tyto látky pomáhají v boji proti odbourávání tělesných tkání a zabraňují případným škodám v důsledku oxidačních procesů. V jedné studii z roku 2002 bylo zjištěno, že kapsaicin je bohatý na antioxidanty jako flavonoidy, fenolové kyseliny, karotenoidy, tokoferoly a vitamin A. Tyto látky chrání tělo proti volným radikálům a ochraňují molekuly hormonů.

Ostrá jídla a testosteron

Muži holdující pálivému jídlu mají vyšší hladinu testosteronu. Alespoň to naznačuje Francouzská studie z roku 2014. V této studii byla zkoumána hladina testosteronu u 114 dospělých mužů, kterým byly podávány různě ostrá jídla. Překvapivě, muži s vyšší hladinou testosteronu měli v oblibě pálivější jídla v porovnání s muži s nižší hladinou testosteronu.

Rychlejší metabolismus a oxidace tuků je v souvislosti s vyšší hladinou testosteronu vždy výhodou. Jak už víme z našich minulých článků, čím méně tělesného tuku muži mají, tím vyšší je jejich hladina testosteronu.

Dále jsou s vyšší hladinou testosteronu spjaty i antioxidační vlastnosti kapsaicinu. Jedna studie z roku 2001 dokázala efekt kapsaicinu jako antioxidační sloučeniny, která ochránila hormonální buňky před oxidací. To znamená, že ostrá jídla dokáží ochránit buňky Vašeho testosteronu před rozkladem či oxidací.

Další výhodou pro muže je, že kapsaicin má ověřené účinky na jejich libido. Ostrá jídla způsobují uvolnění endorfinů v těle, které v nás vyvolají dobrou náladu a zlepší chuť na sex.

Závěr

Efekt vlivu ostrého jídla na hladinu testosteronu stále potřebuje hlubší studie. Dle prvních náznaků je ale viditelné, že pokud si občas dopřejete k Vašemu jídlu chilli papričku či jinou potravinu obsahující kapsaicin, Vašemu zdraví a testosteronu rozhodně neublížíte. Právě naopak.

zdroj: www.anabolicmen.com - s laskavým svolením autora.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás