Wim Hof : Neuvěřitelný příběh "ledového muže"

David Buchta

Dovolte mi představit Vám muže, jehož příběh je plný chladu a odhodlání.

Muže, který dokázal překonat 26 světových rekordů.

A především muže, který dokázal lékařům a vědcům, že zdaleka nevíme, čeho je naše vlastní tělo schopno.

Wim Hof se narodil v roce 1959 v holandském městě Sittard.

Už jako dítě miloval běhat bosý po sněhu a ve svých 18 letech se rozhodl, že zajde ještě o kousek dále.

Při procházce v amsterdamském parku si všiml zamrzlého jezera, ve kterém byla velká díra. Motivován neznámou vnitřní silou se rozhodl ponořit celé tělo do mrazivě studené vody. Po chvilce hlubokého dýchání pocítil něco, co ještě předtím nezažil.

Neskutečný pocit síly a vnitřního klidu.

Od této chvíle začala neskutečná cesta Wima Hofa k dosažení přezdívky „ledového muže“, vlastnictví několika světových rekordů a především statusu člověka, který je schopen ovládat svůj autonomní nervový systém.

Od události v parku začal studovat vlastní tělo a odolnost vůči nízkým teplotám. Pravidelně trénoval a pokaždé posouval své tělo za hranice, které se zdály být nemožné.

A co Wim za svou cestu dokázal?

  • Drží světový rekord za nejdelší koupel v ledu. Po dobu 1 hodiny a 52 sekund vydržel ve skleněné krychli obklopený pouze ledem.

  • Dokázal zaběhnout maraton (42,195 kilometrů) za polárním kruhem ve Finsku, oblečený pouze v sandálech a kraťasech.

  • V roce 2007 dokázal vylézt na Mount Everest do výšky téměř 7000 metrů opět pouze v kraťasech a sandálech. Bohužel svou expedici musel ukončit kvůli nečekanému zranění nohy.

  • V roce 2011 zaběhl půl maraton v Namibské poušti, bez nutnosti napít se kapky vody.

  • Se skupinou 18 lidí, které Wim sám trénoval, dokázal nedávno vyšplhat na vrchol hory Kilimadžáro během 31hodin a 25 minut (světový rekord). Opět byla většina skupiny oblečena pouze v kraťasech nebo s minimem oblečení.

Jak je to vše možné?

Wim Hof totiž dokáže za použití své mysli a speciální dýchací techniky regulovat svou vlastní tělesnou teplotu. Tuto metodu pojmenoval po sobě: „Metoda Wima Hofa“ (The Wim Hof method)

Wim Hof ale nikdy nechtěl být pouze „rekordmanem“.

Tenhle cirkus (jak Wim sám říká) byl pouze proto, aby ho lidé a především vědci začali brát vážně. Tvrdil totiž, že dokáže díky své metodě ovlivnit svůj autonomní nervový systém, což lékaři považovali za nemožné.

V roce 2011 se vědci konečně rozhodli Wima podrobit kontrolovanému testu. Pod dohledem lékařů mu byla nitrožilně podaná látka endotoxin. Jedná se o virus, který u lidí způsobuje do 90 minut příznaky jako je horečka, bolesti hlavy, zvracení a třesavka.

A jak na tento virus zareagovalo Wimovo tělo?

Díky meditaci a dýchacím cvikům dokázal Wim zvýšit svůj stresový hormon kortizol a snížil výskyt zánětlivých buněk až o 100 %.

Wim neprojevil žádné negativní příznaky a jeho tělo virus zcela potlačilo.

Dokázal něco, co bylo považováno za nemožné. Pouze myslí změnil fungování svého imunitního systému.

Poté, co mu tuto zprávu lékaři potvrdili, se Wim rozplakal. 

S cirkusem byl konec.

Po testu se ho jeden novinář zeptal, zda bylo těžké proti viru bojovat. „Ne, bylo to lehké. Těžké bylo celé roky bojovat s cynismem, výsměchem, opovržením a neustálou pochybností ostatních lidí.“ Povzdechl si Wim, se slzami v očích.

Konečně se mohl začít věnovat jeho hlavní vizi, a tím je svět bez nemocí.

Wim ale ještě nevyhrál.Vědci měli vše černé na bílém, ale poukazovali na fakt, že Wim je trénovaný jedinec a proto se dá tento výsledek brát spíše jako výjimka než pravidlo.

A Wim je opět přesvědčil o opaku.

Během pouhých 4 dní dokázal vytrénovat 12 lidí, kteří se účastnili stejného experimentu jako Wim. Byla jim do těla vpravena bakterie a díky Wimově technice dokázali ovlivnit svůj autonomní nervový systém a s virem úspěšně bojovat. Naproti tomu druhá testovací skupina o 12 lidech, která neměla Wimův trénink, trpěla po aplikaci viru horečkami, bolestí hlavy a silnou třesavkou.

Vědci zjistili, že skupina trénovaných lidí dokázala zvýšit díky meditaci hladinu svého adrenalinu až o 300 % (na stejnou úroveň, kterou mají lidé při skoku bungee jumpingu). Vyšší adrenalin vedl ke zvýšení produkce anti-zánětlivých mediátorů, které dokázali vir porazit.

Vědci byli v šoku. Něco takového by naše tělo nemělo být schopno.

Wim to dokázal.

Tím ale jeho cesta nekončí, spíše naopak.

V současné době pořádá semináře a školení po celém světě. Podniká výpravy na vrcholky hor a přitom trénuje lidi ve své technice, díky které by se chtěl přiblížit svému snu.

Světu bez nemocí.

Oficiální stránky Wima Hofa : http://www.icemanwimhof.com/

PS: Motivoval Vás Wim Hof k pravidelnému otužování? Začněte studenou sprchou každé ráno? Více ZDE. 

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás