8 tipů a triků, jak zatočit s nadměrným pocením

Určitě se vám někdy stalo, že jste přišli na důležitou schůzku a necítili jste se vůbec dobře. Příčinou bylo nadměrné pocení, které jste se pokoušeli všemožně skrýt.

V některých případech je to těžké. Pocení je ale životně důležitý a přirozený proces.

Udržuje stabilní tělesnou teplotu, zvlhčuje povrch těla, ale především se díky potu dostanou z těla škodlivé látky.

Jak často a moc se potíme?

Vše má na starosti nervová soustava a hormonální systém. Pocení je navíc spojováno se silnými emocemi. Potíme se v zubařském křesle, před důležitou zkouškou nebo pod velkým stresem.

Zvýšené pocení ale způsobuje i pití alkoholu, konzumace pikantních a horkých jídel, nikotin či kofein.

S pocením mají zpravidla více problémy muži

Potní žlázy mužů jsou mnohem aktivnější než žlázy žen. Muži mají více potních žláz na zádech, a proto se na nich více potí. Ve velkém horku může tělo odpařit až 3 litry potu!

Ve chvíli, kdy se obecně začnete mnohem více potit než v minulosti, je potřeba se nad tímto faktem zamyslet. Může to být příznak snadno léčitelného problému, ale může se také jednat o vážnější onemocnění.

V takovémto případě dlouhodobě nemaskujte pocení antiperspiranty a jinými podobnými spreji, ale navštivte lékaře.

Než začnete stresovat, popřemýšlejte, co nosíte za oblečení. Pocení hodně ovlivňuje typ materiálu, ze kterého je vaše tričko nebo šortky. Chodit v mikině přes letní 40stupňová horka není dobrým nápadem. Vždy dobře volte, co si na sebe vezmete.

Při sportování nezapomínejte pít hodně tekutin, tělo jich mnohem více vypotí a aby nedošlo k dehydrataci, musí odněkud brát.

Pocení je nezbytné, ale co můžete udělat, abyste se silného pocení dokázali zbavit? Připravili jsme pro vás 8 tipů a triků, jak s potem zatočit. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

1. Antiperspiranty

Nejjednodušší způsob, jak zatočit s potem je využít antiperspirant. Denně ho používá miliony lidí.

Většina antiperspirantů obsahuje hliníkovou sůl. Na kůži se vám vytvoří vrstva, která brání v cestě potu. Můžete je použít nejen na podpaží, ale také na ruce či nohy.

Jednoduše jej seženete v supermarketech, drogeriích, ale i na předpis. Antiperspiranty na předpis jsou méně dráždivé.

Antiperspiranty se často prodávají v kombinaci s deodoranty. Deodorant nedokáže potlačit pot, ale dokáže zvládnout zápach z potu.

Využívejte antiperspiranty ráno, než půjdete do práce, ale také večer před spaním. Pomohou vám se vyspat v suchu.

2. Iontoforéza

Iontoforéza je léčebný proces, při kterém sedíte 20–30 minut rukama, nohama nebo obojím v mělké vodní lázni. Ve vodě proudí nízký elektrický proud.

Proces byste měli absolvovat několikrát týdně. Po určité době vám může pomoci s nadměrným pocením.

Můžete si časem koupit i stroj pro domácí použití.

Iontoforéza je bezpečná, ale nedoporučuje se těhotným ženám, osobám s kardiostimulátory, kovovými implantáty, srdečními chorobami nebo epilepsií.

3. Botulotoxin

Další možností léčby nadměrného pocení je aplikace injekcí botulotoxinu A (lidově známého jako botox). Jedná se o stejný botox, jenž je využíván při vyhlazení vrásek.

Botox je oficiálně schválen pro léčbu nadměrného pocení podpaží, ale lze jej také aplikovat na dlaně a chodidla.

Botulotoxin brání uvolnění chemikálií, které spouští potní žlázy. Je pravděpodobné, že bude potřeba několik injekcí, ale výsledky by měly být dlouhodobé.

4. Chirurgie

Možná jste už někde viděli reklamu plastických chirurgů na operativní řešení nadměrného pocení. Chirurg během zákroku operuje potní žlázy, které může i vyjmout.

Další chirurgický zákrok je endoskopická hrudní sympatektomie, při níž chirurg řeže velmi malými řezy nervy v podpaží, které za normálních okolností aktivují potní žlázy.

Tento postup je sice velmi účinný, ale jedná se o úplně poslední možnost řešení nadměrného pocení. Využívá se, pokud už žádná jiná varianta nefungovala.

Je potřeba se po tomto zákroku vyrovnat s kompenzačním potem.

Tělo se na jednom místě přestane potit, ale začne se potit na místě jiném. Může se jednat o obličej nebo hrudník. Tělo se tímto vyrovnává s nemožností pocení v operované oblasti.

5. Nenoste těžké neprodyšné oblečení

Vyvarujte se oblečení, které zachytává pot. Namísto toho noste lehké a prodyšné oblečení jako je hedvábí či bavlna.

Noste si sebou druhé tričko, pokud víte, že budete cvičit. Stejně jako vaše tělo se potí i nohy. Pokud budete nosit ponožky, pomohou vám odvádět vlhkost.

6. Sprchujte se s antibakteriální šamponem

Každý den se sprchujte s použitím antibakteriálního šamponu, který pomůže od bakterií způsobujících pocení. Dobrou radou je i poctivé vysušení těla před nanesením antiperspirantu.

7. Využívejte vložky

Dobrou možností je využívání vložek do podpaží a do bot.

Tyto vložky dokáží absorbovat pot. Výhodou je, že si nezničíte oblečení a nepůjde ani nic poznat, jelikož neucítíte žádný odér.

8. Omezte ostrá jídla

Pokud byste šli do vaší oblíbené mexické restaurace, neobjednávejte si své oblíbené dvojité jalapeno burrito.

Kořeněná jídla a alkohol spouštějí pocení. Horké nápoje jako je čaj a káva rovněž v tomto ohledu nepodpoří vaši pohodu.

Závěr:

Přinesli jsme vám jen několik tipů, které pomáhají proti nadměrnému pocení. Často vystačí zvolit vhodné oblečení a myslet na svou hygienu.

Sami nejvíce znáte své tělo a pokud je něco v nepořádku, je vhodné řešit tento problém se svým lékařem. U nadměrného pocení se nemusí totiž vždy jednat o banální záležitost, i když to ve většině případů tak je.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás