Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron TESTOSTERON - co umí a jak ovlivňuje vaše tělo?

TESTOSTERON - co umí a jak ovlivňuje vaše tělo?

TESTOSTERON - co umí a jak ovlivňuje vaše tělo?

Osnova:
Jaký má testosteron vliv na muže?
Optimální hladina testosteronu?
Jaký je rozdíl mezi volným a vázaným testosteronem?
Testosteron a tělesný tuk
Testosteron a libido
Jak ovlivnit hladinu testosteronu?

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů a je nejdůležitějším mužským hormonem. Pokud chcete být silný alfa samec, který není oplácaný tukem, překypuje silou, charismatem a sebevědomím, potřebujete k tomu dostatek testosteronu. „Hladina hormonu u mužů začne klesat zhruba od třiceti roků, přibližně o jedno procento ročně,“ říká Prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc., z Endokrinologického ústavu v Praze.

V dnešním článku si testosteron představíme, řekneme co vše v těle ovlivňuje a uvedeme několik tipů, jak hladinu testosteronu ovlivnit.

Jaký má testosteron vliv na muže?

Nedostatek testosteronu u mužů je smutným trendem. Rok od roku se přirozená hladina testosteronu zdravého muže rapidně snižuje. Například v roce 2013 byla stanovena optimální hranice testosteronu v rozmezí 300 – 1070 ng/dL. Když se ale podíváme o 100 let zpátky, tak v té době byla zaznamenána průměrná hladina okolo 800 – 2000 ng/dL!

To znamená, že muži s "nízkou hladinou testosteronu" před 100 lety by byli dnes považováni za muže s vysokou hladinou tohoto hormonu.

A co vlastně testosteron v našem těle ovlivňuje?

 •  zvýšení schopnosti budovat svalovou hmotu.
 •  lepší pálení podkožního tuku.
 •  silnější erekce, libido a sexuální výkonnost.
 •  zvýšení touhy po úspěchu, dominanci a moci.
 •  zlepšení nálady a motivace.
 •  zesílení kostí a zdravější srdce

Optimální hladina testosteronu?

Vzhledem k výše uvedeným výhodám optimální hladiny testosteronu není překvapení, že se hodně mužů ptá, jaká je teda optimální hladina tohoto hormonu?

A upřímně, na tuto otázku je těžké odpovědět. Každý názor se trošku liší, ať už se jedná o uznávané odborníky, vědecké zprávy nebo i třeba dle zkušeností samotných mužů.

Nicméně nejčastěji se pro referenci uvádí průměrná hladina testosteronu mezi 250 – 1200 ng/dl.

Dle několika statistik z posledních let je dokázáno, že průměrná hladina se snižuje od 30. věku muže. A jedná se tedy o běžný stav. Je to ale pravda?

Není to třeba tím, že starší muži se méně hýbou, mají méně nebo žádný sex a nestarají se o svoji stravu a tím o přísun důležitých živin? A právě díky tomu všemu je jejich hladina rok od roku nižší?

Podle několika studií je dokázáno, že i muži ve starším věku můžou mít testosteron o hodně vyšší, než nám uvádí obecné statistiky.

 • V mnoha venkovských oblastech mají starší muži stejnou hladinu testosteronu, jako jejich mladší sousedé. 
 • V několika studiích bylo ověřeno, že spousta mužů nad 70 let mají stále stejnou hladinu, jako ve svých 17 letech.
 • Mnoho respektovaných lékařů a vědců se shodují, že důvodem nízké hladiny testosteronu je spíše životní styl muže, než jeho samotný věk. 

Dle těchto studií je možná načase začít věřit tomu, že hladina testosteronu se od 30 let snižuje ne proto, že by se jednalo o normální stav u muže, ale protože jsou muži více „leniví“ a méně se starají o sebe a své tělo.

Takže jaká je tedy ve Vašem věku optimální hladina testosteronu? Pro každého muže by to měla být ta maximálně možná, ať už jemu 20 nebo 60 let.

Pojďme se ale podívat na základní rozdělení hladiny testosteronu u mužů

0 – 400 ng/dl
tato oblast je obecně považována za „nízkou“. Je to z toho důvodu, že muži, kteří spadají do tohoto limitu, trpí většinou příznaků snížené hladiny testosteronu (dokonce i mnoho mladých lidí na sobě vidí některé symptomy v hladině okolo 500ng/dl)

500 – 700 ng/dl
toto rozmezí je často považováno za „normální hladinu testosteronu“. Obvykle se u mužů v této hadině neobjevují žádné nebo minimální příznaky snížené hladiny testosteronu a vše je tedy v pořádku

700 – 1000 ng/dl
v dnešní době je tato hranice považována za “ vyšší hladinu testosteronu“ (naši předkové totiž měli hladinu 2x nebo dokonce i 3x vyšší). V této hladině máte ranní erekci skoro každý den a svaly Vám rostou téměř samy.

1000 ng/dl +
toto je nejvyšší možná hladina pro člověka, který nebere anabolické steroidy. Pro mnoho jedinců se může zdát tato hranice téměř nemožná. Je ale dokázáno, že pokud jsou splněny všechny atributy, jako je správná strava, cvičení, pravidelný sex, vyhýbání se stresu apod., tak se tento „level“ opravdu dá přírodní formou dosáhnout. V této hladině se nemusíte bát přebytečného tuku, náladovosti nebo nízkého libida.

Jaký je rozdíl mezi volným a vázaným testosteronem?

1) Volný testosteron

"Nejkvalitnější" druh testosteronu. Jedná se o biologicky aktivní formu připravenou pro využití jinými orgány a částmi lidské tkáně. Volný testosteron ovlivňuje všechny pozitivní vlastnosti vysoké hladiny testosteronu. Většinou se jedná pouze o 2-3 % z celkového množství testosteronu.

2) Testosteron vázaný na albumin

Částečně vázaný testosteron na bílkovinu albumin. Tento druh má nízkou vazebnou afinitu, tzn. že albumin je vázán pouze na část molekuly testosteronu. Vzhledem k tomu je tento vázaný testosteron také biologicky aktivní a dostupný pro ostatní tkáně.

3) Testosteron vázaný na SHBG

Globulin vázající pohlavní hormony - SHBG - je glykoprotein zajišťující transport testosteronu krevním řečištěm. SHBG má vysokou vazebnou afinitu a není využitelný pro ostatní orgány a tkáně. Jedná se o biologicky neaktivní druh testosteronu a pro tělo je nevyužitelný.

A tady přicházíme k jádru častých problémů a nedorozumění. Když Vám lékař změří hladinu testosteronu, často Vám změří celkový testosteron zahrnující všechny 3 formy.

Toto číslo ale může být zavádějící.

Pokud nemáte volný a vázaný testosteron v rovnováze, může to znamenat, že i když máte vysokou hladinu celkového testosteronu, můžete zažívat příznaky jako nízké libido, problém s přebytečným tukem, špatné nabírání svalové hmoty, problémy se spánkem či deprese.

Důvodem v tomto případě je nízká hladina volného testosteronu, protože většina je vázaná na SHBG. A jak regulovat hladinu SHBG?

Tento globulin produkují játra. Pokud Vaše tělo produkuje nadměrné množství SHBG, znamená to nesprávnou funkci jater a SHBG se pak váže na testosteron a snižuje jeho účinnost.

Nejdůležitější tedy je zlepšit zdraví a stav Vašich jater.

Zejména se snažte omezit alkohol, nepřejídejte se a pijte dostatek čisté vody. Dle toho jak moc jsou Vaše játra zatížena z minulosti, může trvat i měsíce, než se jejich funkce vrátí do normálních hodnot.

Pokud máte od lékaře diagnostikovanou poruchu jater, může to být hlavní důvod nízké hladiny Vašeho volného testosteronu. V tomto případě se musíte poradit s Vaším lékařem, který navrhne vhodné léky pro léčbu jater.

Testosteron a tělesný tuk

V jedné studii bylo zjištěno, že pokud se u testované skupiny mužů snížila hladina testosteronu z 600 ng/dl na 300ng/dl, tak byl statisticky naměřen nárůst tukové hmoty o více než 30% (The Charles R. Drew University of Medicine and Science)

Na první pohled se může zdát, že se jedná pouze o malý úbytek testosteronu. Přeci jenom hodnota 300ng/dl je stále v průměrné hladině testosteronu u mužů. Ale i přesto můžete vidět, jak velký efekt to má na tvorbu podkožního tuku.

Již v minulosti bylo provedeno několik studií na lidech i zvířatech a všechny potvrzují, že vyšší hladina testosteronu v těle značně podporuje pálení tuků a úbytek tělesné váhy.

Níže uvádíme pár příkladů těchto studií v angličtině.
zdezde a zde.

Způsob, jakým přesně dokáže testosteron všechen ten tuk pálit, je stále trošku záhadou. Z toho, co ví vědci dosud je známo, že testosteron omezuje tvorbu nových tukových buněk v těle a také, že nízká hladina tohoto mužského hormonu je jedním z faktorů zvyšující se obezity mezi staršími muži.

A to znamená, že testosteron má velký vliv na tvorbu a ukládání nových tukových buněk. Jedná se o velmi silný anabolický hormon, který z Vašeho těla dokáže udělat stroj na pálení tuků.

Snažte se tedy zvýšit svou hladinu testosteronu přírodní formou.

Sportujte. Mějte více sexu. Nekuřte a nepijte moc alkoholu. Změňte jídelníček a dodejte svému tělu ty správné vitamíny a minerály.

Testosteron a libido

Jak už víme, existuje mnoho studií prokazujících pozitivní efekt testosteronu na mužskou náladu a mentální funkce. Sexuální touha není výjimkou. Např. tato studie potvrzuje fakt, že nízká hladina testosteronu je velký zabiják mužské touhy.

Podívejme se na tuto zajímavou studii provedenou na starších mužích (58 let) s nízkou hladinou testosteronu a trpících problémy s erekcí. Po absolvování testosteronové terapie došlo u poloviny z nich k výraznému zlepšení kvality a četnosti erekce a především všech 22 mužů zaznamenalo výrazné zlepšení jejich libida.

Důležité je uvést, že velká část mužů zaznamenala nárůst libida po 12 až 24 týdnech. Důvodem je obnovení určitých receptorů v těle, které není okamžité. Takže pokud se snažíte zvyšovat Váš testosteron a nevidíte výsledky ihned, neznamená to, že se ve Vašem těle nic neděje.

Efekt na libido ve vztahu s testosteronem je nejvyšší u mužů mající nízkou hladinu tohoto hormonu. Pokud je Vaše hladina v průměrné hladině, efekt nemusí být tak markantní.

Další studie potvrdila přímý vliv testosteronu na libido u mužů. V tomto případě byli testovací subjekty muži mezi 60 a 75 lety věku a jejich hladina testosteronu byla téměř nulová. Mužům byla nasazena testosteronová terapie v různých dávkách. Výsledky se prokázalo, že čím vyšší byl příjem testosteronu, tím vyšší bylo i libido.

Vliv na erekci a další sexuální funkce byl také lineárně rostoucí dle množství testosteronu.

Jak ovlivnit hladinu testosteronu?

Níže si uvedeme několik tipů, jak můžete pozitivně ovlivnit hladinu testosteronu:

 • Dlouhý a kvalitní spánek
 • Méně stresu
 • Více sexu
 • Dodat tělu mikroživiny v podobě doplňků stravy 
 • Jezte dostatek sacharidů
 • Zvyšte příejm zdravých tuků
 • Dodržujte dostatečný pitný režim
 • Cvičte více silově
 • Zakončete sprchování studenou sprchou
 • Dodávejte tělu kreatin
 • Přidejte do stravy probiotika

---

Zroje: 

https://www.hormone.org/hormones-and-health/hormones/testosterone
https://www.urologyhealth.org/urologic-cond
https://en.wikipedia.org/wiki/Testosteroneitions/low-testosterone
https://cs.wikipedia.org/wiki/Testosteron
https://www.amazon.com/Testosterone-Guide-Second-Nelson-Vergel/dp/0966223128
https://www.amazon.com/Testosterone-Life-Recharge-Vitality-Overall-ebook/dp/B00272MT6M
https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/co-vsechno-umi-testosteron-40007252

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru