Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví 4 přírodní adaptogeny snižující stres a hladinu kortizolu

4 přírodní adaptogeny snižující stres a hladinu kortizolu

4 přírodní adaptogeny snižující stres a hladinu kortizolu

Málo spánku, hodně práce, nezaplacené účty a hromada nevyřešených věcí.

Jsou Vám tyto situace povědomé?

Pokud ano, jste často ve stresu a tím pádem máte v těle zvýšenou hladinu kortizolu (stresového hormonu).

A to určitě nechcete.

Dlouhodobě zvýšený kortizol doslova ničí molekuly testosteronu.

Mužské pohlavní žlázy produkují enzym zvaný 11ßHSD-1. Ten má za úkol molekuly testosteronu před kortizolem chránit, pokud je ale hladina stresového hormonu zvýšena delší dobu, jedná se o velké množství, které již tento enzym nedokáže zvládnout.

Nízký testosteron způsobuje ještě větší únavu a horší soustředění. A začarovaný kruh je na světě.

Zvýšený kortizol může být i jedna z nejrychlejších cest, jak o svůj testosteron přijít.

Co s tím?

Několik tipů (rovnou 14) na snížení hladiny kortizolu jsme si již uvedli v tomto článku na blogu.

Dnes se podíváme na druhy bylin, kterým se říká adaptogeny a dle studií dokáží snížit hladinu kortizolu v těle a Váš stres.

Název „adaptogen“ vychází z účinnosti daných bylin přizpůsobit Vaše tělo na zvýšenou hladinu kortizolu a tím vrátit jeho hladinu do normálu. Pokud máte kortizol zvýšený, adaptogeny Vám ho pomohu snížit.

Pojďme si představit 4 silné a účinné přírodní adaptogeny, které seženete i u nás.

1) Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)

Jedná se o dřevité liány s pravidelnými bělavými květy a červenými bobulovitými plody.

Tato rostlina pochází z východní Asie a jedná se o silný adaptogen.

V čínské medicíně se konzumují listy a plody této rostliny v podobě čaje. Většina studií však zkoumala pouze účinek plodů a více než stovka z nich potvrzuje jejich účinnost.

Pojďme si jich pár vyjmenovat.

 • Ruští vědci potvrdili silný účinek Schizandry na stresovou odezvu organismu při velmi intenzivním fyzickém tréninku. Plody Schizandry dokázali snížit hladinu kortizolu a vrátit ji do normální hladiny (studie, studie)
 • Tato studie na skupině atletů konzumujících extrakt z plodů Schizandry ihned po výkonu, ukazuje výrazné snížení hladiny kortizolu po tréninku s porovnáním s placebo skupinou. 
 • Tato studie zkoumala kombinaci známých adaptogenů (Schizandra, pravý ženšen, posed bílý, rozchodnice růžová). Tento mix bylin podávali různým druhům zvířat po dobu 10 dní. Po dokončení studie zjistili u placebo skupiny (bez podávání adaptogenů) o 200 % až 300 % vyšší hladinu kortizolu v porovnání se zvířaty krmenými mixem adaptogenů.

2. Gynostema pětilistá (Gynostemma)

Označovaná i jako pětilistý ženšen, nesmí na našem seznamu chybět.

Patři mezi nejsilnější adaptogeny a její účinnost potvrzuje hned několik studií.

Gynostema obsahuje přes 90 druhů saponinů, což je největší množství z přírodní říše. Pro srovnání pravý ženšen jich obsahuje „pouze“ okolo 30.

Mezi tyto saponiny patří nejen steroidní (ovlivňující náš hormonální systém), ale i další typy pozitivně působící na hladinu kortizolu v těle.

A co na tuto bylinku říkají vědecké studie?

 • V této studii bylo potvrzeno, že čaj z Gynostemi posílil imunitní systém.
 • V tomto výzkumu sloužícímu jako podklad jedné knihy, bylo seskupeno několik studií potvrzujících vysoké adaptogenní vlastnosti Gynostemy, kdy tato bylinka dokázala přivést lidské hormony zpět na jejich přirozenou hladinu. A to včetně kortizolu.

Jedden z nejlepších způsobů jak gynostemu užívat je formou čaje.

3. Ašvaganda (Indický ženšen)

Bylinka u nás již známa a neměl by jí přehlédnout žádný muž.

Jedná se o velmi silný adaptogen, který dle posledních studií má i vliv na zvýšení hladiny testosteronu.

Obsahuje mikroživiny, fytochemikálie, saponiny a dalších látky blahodárně působících na naše tělo.

Pojďme se podívat na pár studií o této bylince.

 • Silný efekt ašvagandy na snížení hladiny kortizolu potvrzuje tato slepá studie provedena na lidech.
 • V další studii byl zjištěn možný pozitivní efekt ašvagandy na stimulaci hormonu štítné žlázy. A to je dobrá zpráva. Nesprávně fungující štítná žláza má za následek zvýšení hladiny kortizolu na úkor testosteronu.
 • Tato zajímavá studie prokazuje efekt ašvagandy na zvýšený počet spermií díky snížení oxidačního stresu ve varlatech. Výsledkem studie byl také nárůst testosteronu až o 40 %.

Nejlepší využití je přípravou odvaru z usušeného kořene ašvagandy.

4. Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Další velmi známa bylinka se silným adaptogením účinkem.

Roste převážně v arktické a subarktické oblasti po celé severní polokouli (Sibiř, Severní část Finska a Asie).

V minulosti rostlinu využívali ruští olympijští atleti a kosmonauti pro její silné účinky v boji proti stresu.

Podívejme se na nejnovější vědecké poznatky o této rostlině.

 • Tato rostlina obsahuje více než 140 živin (více zde). Některé jsou známé pro svůj pozitivní vliv na snížení hladiny kortizolu (alkaloidy, terpenoidy a různé saponiny) a jiné pro vliv na zvýšení testosteronu (apigenin a quercetin).
 • V této studii na 82 lidských subjektech užívajících Rozchodnici růžovou, bylo potvrzeno značné snížení únavy a stresu.
 • Tato studie potvrzuje efekt rozchodnice růžové na zlepšení kvality spánku u zdravých mužů.
 • Další studie potvrzující efekt rozchodnice růžové na snížení hladiny kortizolu u lidí.

Závěr

Pokud jste často ve stresu a hledáte rychlou cestu jak jej snížit (a zlepšit i Vaše zdraví), vyzkoušejte některou z uvedených bylin. Nejen, že Vám pomohou bojovat s vysokou hladinou kortizolu, ale mohou i ovlivnit produkci testosteronu.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru