Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví 7 vědecky podložených výhod a benefitů kreatinu

7 vědecky podložených výhod a benefitů kreatinu

Veronika Klepaczova
11. 6. 2018
7 vědecky podložených výhod a benefitů kreatinu

Kreatin je bezpochyby jedním z nejúčinnějších a zároveň také nejprozkoumanějších suplementů na trhu. Jen za posledních deset let byl tento téměř zázračný doplněk podroben stovkám vědeckých studií. Aby byl ale funkční, je nutné se vyhnout nekvalitním “patentovaným směsím”, které v sobě skrývají nejrůznější nefunkční (ale levná) aditiva a raději si připlatit za kvalitnější suplement.

Dokáže zvýšit výkon i sílu sportovců

Začneme něčím, co většinu z vás pravděpodobně vůbec nepřekvapí. Během krátkých a intenzivních tréninkových jednotek kreatin opravdu zvýšil výkonnost, vytrvalost i sílu sportovců.

Vědeckých studií na toto téma bylo provedeno opravdu nepřeberné množství, ovšem jejich metaanalýza (tedy souhrn podobných studií provedených na toto téma) říká, že u pozorovaných atletů došlo k 8% nárůstu výkonu na jedno opakování a k téměř 15% nárůstu vytrvalosti. Důležité je ovšem dodat, že kreatin je účinný pouze v případě, že máte vyřešený trénink (víte, kolikrát týdně cvičit, jaké cviky do tréninku zařazovat atp.).

Zvyšuje hladinu testosteronu

Ačkoliv se tento fakt může zdát dosti překvapivý, mnohé vědecké studie a odborné publikace ho potvrzují. Bylo totiž zjištěno, že suplementace kreatinu zajistí správnou přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (tedy více aktivní adrogen).

Již po jednom týdnu suplementace kreatinu bylo naměřeno zvýšení hladiny DHTST o celých 36%. Právě se zvýšenou hladinou tohoto hormonu úzce souvisí vypadávání vlasů, které mnozí řadí mezi negativní účinky kreatinu. Pravda je ovšem taková, že největší roli hrají v poškozování vlasových folikul genetické predispozice.

Pokud chcete riziko vypadávání vlasů naprosto minimalizovat, může vám pomoci selen či zinek.

Ovlivňuje svalový objem

O tom, že vás kreatin “zavodní” jste jistě také někdy slyšeli. Právě ono zavodnění znamená zvětšení svalového objemu. Nemusíte se bát, že byste po užívání kreatinu výrazně přibrali, neboť veškerá voda ze svalů chvíli po vysazení zmizí. Jak prokázaly další vědecké poznatky, právě ono zvětšení objemu vede posléze i k lepší proteosyntéze, což opět výrazně pomůže budování svalové hmoty.

Je naprosto bezpečný

I přes mnohé fámy, které o kreatinu kolují internetem, je jeho užívání naprosto bezpečné, jak potvrdily další studie. Nemusíte se tedy obávat žádných vedlejších účinků, poškození jater či ledvin ani ničeho podobného. Pokud víte, kdy a jak ho správně dávkovat, přinese vám jen a pouze kladné benefity, ať už se jedná o nárůst svalové hmoty, větší sílu nebo jiné výhody.

Snižuje mentální únavu

Jistě jste si všimli, že kreatin bývá často složkou kvalitních předtréninkových doplňků.

Kromě toho, že dokáže zmobilizovat zásoby ATP, který tělo využije jako zdroj energie při cvičení, je to ale také proto, že dokáže podle některých výzkumů snížit mentální únavu a zároveň s tím zlepšit okysličování mozku a využití kyslíku. Pokud před tréninkem přijmete alespoň 3g kreatinu, dostane se vám lepší koncentrace na trénink a dobrého prokrvení.

Dokáže zpomalit stárnutí

Kreatin nemá využití jen ve sportovní výživě. Podle mnohých odborných textů a výzkumů má své využití i při léčbě celého spektra patologických stavů, včetně oddálení či zpomalení stárnutí.

Zajímá vás jak?

Vápník má tendenci se hromadit v mozku, což může způsobovat odumírání neuronů. Pravidelná suplementace kreatinu dokáže zvýšit ATP v mozku a tato energetická zásoba uvede vápník do pohybu. Teoreticky tedy může být kreatin dobrou prevencí Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, případně i jiných neurodegenerativních onemocnění mozku. Zde ovšem potřebné výzkumy chybí.

K viditelnému výsledku postačí 2-3g denně

Náš článek bychom měli uzavřít tím, že není nutné používat několik desítek gramů kreatinu denně, abyste pocítili pozitivní změny. Tuto zajímavou skutečnost prokázal Ústav chemie potravin a biotechnologií, který ve své studii potvrdil, že pouhé 2g před tréninkem stačí k viditeným výsledkům. Při výběru toho ideálního kreatinu tedy koukejte raději na kvalitu než na kvantitu.

Doufáme, že jsme vám tímto článkem alespoň trošku přiblížili, jak skvělý doplněk kreatin ve skutečnosti je.

Samozřejmě má mnohem více benefitů, jenže obsáhnout všechny do jednoho článku je téměř nemožné. Nejideálnější proto bude, když si nějaký kvalitní kreatin koupíte a sami na sobě vyzkoušíte, jak dobrý opravdu je.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru