Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Bechtěrevova nemoc – jak se projevuje a jak ji léčit?

Bechtěrevova nemoc – jak se projevuje a jak ji léčit?

Bechtěrevova nemoc – jak se projevuje a jak ji léčit?

Problematiku o Bechtěrevově nemoci začneme netradičně, a to pohledem do historie. Toto onemocnění vyznačující se „bambusovou páteří“ sahá až do středověku. Poprvé byla objevena u koster mumií ve starověkém Egyptě. 

I když se první popis nemoci objevil již v roce 1559 zásluhou Realda Colomba, byla nemoc pojmenována podle ruského neurofyziologa, psychiatra a vědce Michajloviče Bechtěreva. Nemoc důkladně sledoval a vytvořil její rozsáhlý popis.

Bechtěrevova nemoc (neboli Ankylozující spondylitida) je charakteristická zánětlivým procesem postihujícím páteř a křížovo-kyčelní skloubení

Touto nemocí trpí až 1 % populace.

Toto zprvu nenápadné onemocnění postihující nejčastěji muže mezi 20. – 30. rokem života, můžeme charakterizovat jako autoimunitní, chronické a revmatické. Důležitá je včasná léčba. Nemoc se sice nedá zcela vyléčit, ale lze zajistit plnohodnotný život bez omezení. Bez včasné léčby je nemoc velmi zákeřná.

Zánět postupně způsobuje omezení hybnosti páteře a hrudníku. Postupně se snižuje dechová kapacita plic. Zánět způsobuje rovněž bolest zasažených míst. V případě, že není onemocnění včas léčeno, může dojít až k úplnému ztuhnutí páteře a nehybnosti hrudníku.

Bechtěrevova nemoc je bohužel často diagnostikována velmi pozdě.

Jaké hledat příčiny Bechtěrevovy nemoci?

Současná medicína nedokáže s jistotou určitou příčinu onemocnění. Nemoc se vyskytuje především u osob s pozitivním antigenem B27 na bílých krvinkách. Provokující faktor lze často hledat v obyčejné střevní nebo jiné infekci. Nevýhodou je dědičnost onemocnění.

Jaké jsou počáteční příznaky této nemoci?

Počáteční příznaky začínají zlehka a postupují plíživě. 

V důsledku bolestí zad se především v pozdních večerních hodinách projevuje problém se spánkem. Bolesti, které se koncentrují do oblasti křížového a pánevního skloubení, po rozcvičení zpočátku zmizí.

Vedle těchto obtíží se objevuje ranní ztuhlost. V rané fázi onemocnění si můžete povšimnout oteklých kloubů, většinou se jedná o kolena.

Nemoc je nebezpečná také vzhledem k možnosti napadení vnitřních orgánů. Počáteční potíže trvají 3 měsíce, při pohybu bolest ustupuje.

Pozdější fáze postižení Bechtěrevovou chorobou přináší silné bolesti, celkovou rozlámanost těla, horečky nebo znatelný úbytek na váze. Dalším problémem je tuhnutí chrupavčitých spojů žeber. Tuhnutí způsobuje bolest při hlubokém dýchání.

Jak se dá nemoc léčit?

Bechtěrevova nemoc se nedá zcela vyléčit. Dnešní medicína a lékařské postupy ale dokáží nemoc zkrotit a tím i zachovat plnohodnotný život. 

Klíčová je včasná diagnóza. Nejdůležitější je začít s léčbou co nejdříve. Pomůže dobrý tělocvik. Díky němu lze zabránit ztuhnutí páteře v nepříjemné poloze. 

Problémem je, že se Bechtěrevova nemoc dá rozpoznat až po několika měsících nebo letech od prvních příznaků. Příznaky lze rozpoznat pomocí rentgenových snímků, na kterých jsou vidět změny na přechodu mezi bederní a křížovou oblastí. Změny jsou patrné rovněž na hranách těl obratlů.

Lék na Bechtěrevovu nemoc neexistuje. Léčbou můžete tlumit pouze bolesti a záněty. Jak jsme již zmínili, velmi dobře dokáže pomoci pravidelná rehabilitace.

Co bychom vám mohli doporučit udělat? Určitě se nechte odborně vyšetřit revmatologem, vyzkoušejte zdravotní gymnastiku, zahrňte do svého života pohybovou aktivitu, může pomoci plavání

Ohlédněte se po léčebných koupelích a zábalech. Myslete na zdraví také při spánku a využívejte speciální matrace na podporu držení těla či podhlavníky. V běžném životě pomůže zdravotní židle.

V případě, že je nemoc v pozdní fázi a došlo k těžkému zakřivení těla, doporučuje se podstoupit operaci.

Léčba by každopádně měla být řešena individuálně pro každý jednotlivý případ. Vhodnou léčbou je kombinace nefarmaceutických a farmaceutických postupů. Základem každé léčby je ale pravidelné domácí cvičení.

Pro muže postižené Bechtěrevovou nemocí není vhodné povolání se střídáním směn a teplot. Rovněž není vhodné vykonávat jednotvárnou profesi. Vhodná jsou zaměstnání s možností cvičení či protažení. Důležité je střídání poloh při práci.

Stejně jako jsou nevhodné profese pro Bechtěreviky, je zapotřebí při plavání zvolit správný styl. V případě postižení krční páteře je nevhodné plavání prs nebo kraulu. Pro některé případy je plavání zcela nevhodné, a naopak je nutné provádět jiná cvičení. 

Onemocnění je důležité konzultovat s lékařem, který k onemocnění přistoupí individuálně pro každého pacienta. Pokud jste tedy viděli, že váš známý provádí nějaké činnosti pomáhající mu k ustoupení bolesti, neopakujte je po něm, ale proberte váš stav s lékařem. Toto cvičení pro vás nemusí být vůbec vhodné.

Řešením Bechtěrevovy choroby může být biologická léčba

Nejčastěji se při medikaci využívají nesteroidní antirevmatika tlumící svým působením bolest. Vedle těchto antirevmatik se využívají injekce kortikosteroidních látek do bolestivých kloubů a vazů. 

Řešením může být biologická léčba. Tato forma léčby je velmi nákladná a je určena především pro pacienty s mnohočetným postižením. Léčba se provádí pomocí injekcí a blokuje klíčové protizánětlivé faktory v krevním oběhu.

Závěr:

Bechtěrevova nemoc je zpočátku neviditelným onemocněním. Klíčová je včasná diagnostika. Diagnostika nemoci není jednoduchá a často se na nemoc přijde až po několika letech počátečních obtíží. S diagnostikou pomáhají rentgenové snímky.

Pokud touto nemocí trpíte, i přesto můžete vést plnohodnotný život. Určitě ale musíte toto onemocnění řešit! V každém případě je zapotřebí speciální cvičení a návštěva lékaře.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru