Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Co je divertikulitida? Jaká jsou rizika a léčba této nemoci?

Co je divertikulitida? Jaká jsou rizika a léčba této nemoci?

Co je divertikulitida? Jaká jsou rizika a léčba této nemoci?

Název divertikulitida je odvozen od malých váčků zvaných divertikuly. Divertikulitidu můžeme označit také jako zánět střevní výchlipky. Právě zánět střevní výchlipky je nejčastější komplikace divertikulitidy.

Nejvíce se zánět vyskytuje v esovité kličce tlustého střeva. Vzniká z důvodu nedostatku vlákniny v těle. Stejně se podílí na onemocnění nedostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku.

Kamenem úrazu je vedle těchto nedostatků i vyšší konzumace pečiva z bílé mouky, na místo celozrnného pečiva.

Příčinou vzniku divertikulitidy je infekce sliznice výchlipky vyvolané městnáním stolice v této výchlipce. Odtud se nemůže tekutina úzkým krčkem vyprázdnit. Vzniká tlak způsobující odumření sliznice.

Toto závažné onemocnění ohrožuje především starší lidi. Ohroženy jsou i osoby užívající hormonální léčbu pomocí kortikoidů.

Jaké jsou příznaky divertikulitidy?

Ve většině případů se dostaví bolesti břicha v důsledku vzniku zánětu střevní výchlipky. Následně se může dostavit nucení ke zvracení, nadýmání a zácpa.

Mezi příznaky divertikulitidy patří i zrychlení tepu a zvýšená teplota.

Jak divertikulitida probíhá?

Zánět se může přesunout z výchlipky do tlustého střeva nebo může dojít k postižení esovité kličky. Postižené části tlustého střeva zánětem se dají nalézt pomocí hmatu.

Nebezpečné je, pokud zanícená tkáň zkapalní nebo se proděraví stěna střeva. Může dojít až k otravě krve.

Praskne-li zánět v okolí výchlipky do močového měchýře nebo pochvy, vzniká tzv. pištěl. Ten se projevuje přítomností vzduchu a stolice v moči.

Zánětlivá tkáň v okolí tlustého střeva může postupným přestupem zánětu vyvolat hnisavý zánět pobřišnice.

Jakým způsobem lze divertikulitidu vyšetřit?

Divertikulitida lze vyšetřit fyzikálně. Lékař prohmatá břicho a během tohoto prohmatu může narazit na bolestivý útvar v levém podbřišku, případně i stažení svalů břišní stěny při zánětu pobřišnice.

Lékař může ale sáhnout i po laboratorním vyšetření. Při něm může objevit zvýšené množství bílých krvinek v krvi, zvýšenou sedimentaci a zvýšení hladiny C-reaktivního proteinu.

Využít se dá počítačová tomografie. Stejně tak lze využít ultrazvukové vyšetření či irigografii. Jedná se o rentgenové vyšetření tlustého střeva s použitím kontrastní látky. Lze provést v klidovém režimu.

Existují nějaké rizikové faktory?

Jeden z rizikových faktorů je věk. Postupně s přibývajícím věkem se zeslabuje stěna tlustého střeva a může dojít ke vzniku divertikul. Dalšími rizikovými faktory jsou zácpy, kouření, nadváha, obezita a dlouhodobé užívání léků proti bolesti. Na divertikulitidě se podílí z větší části i genetika.

Jak lze divertikulitidu léčit?

Divertikulitida se dá léčit neoperační a operační metodou.

Neoperační metoda spočívá v nasazení klidového režimu, omezení konzumace stravy přes ústa. Podávají se antibiotika a infuze.

Při zánětu pobřišnice se musí provést akutní operace divertikulitidy. Postižený úsek se odstraní, popřípadě se vyřadí z pasáže trávení založením střevního vývodu.

Perikolické abscesy lze ošetřit napíchnutím s využitím kontroly počítačové tomografie.

Plánované operace se provádějí u pacientů s píštělemi, zúžením průsvitu střeva nebo u osob v pozdějších fázích divertikulitidy. V takovém případě dojde k odstranění úseku střeva s výchlipkami a píštělemi.

Závěr:

Léčba divertikulitidy se řeší užíváním léků proti bolesti a změnou stravovacích návyků. V nejzazší fázi dochází k operativnímu odstranění postižené části tlustého střeva.

Divertikulitida není banální záležitostí a nemusí končit dobře. Důležité je při příznacích vyhledat lékaře.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru