Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Jak hudba ovlivňuje Vaše hormony, výkon a produktivitu?

Jak hudba ovlivňuje Vaše hormony, výkon a produktivitu?

Jak hudba ovlivňuje Vaše hormony, výkon a produktivitu?

Každý z nás poslouchá hudbu skoro každý den.

Po cestě do práce, při cvičení, při práci nebo jen z důvodu relaxace.

Věděli jste ale, že poslech hudby může mít pozitivní dopad na Vaše hormony a produktivitu?

Existuje několik studií prokazujících, že poslech hudby má vliv na stres, produktivitu, náladu a na náš imunitní systém.

Pokud Vás toto téma více zajímá, určitě čtěte dále.

Hudba a produktivita

Pokud chcete zvýšit svou produktivitu, pusťte si při práci hudbu.

Vaše soustředění a efektivnost práce se zvýší o několik procent.

Níže si uvedeme pár vědeckých zpráv a výzkumů, které to dokazují

  • V jedné anglické studii bylo zjištěno, že hudba v pozadí dokázala zvýšit efektivnost práce v sérii experimentů, které vyžadovaly opakované soustředění. 
  • Dle doktorky Teresy Lesiuk a jejího výzkumu, IT specialisté kteří poslouchali klasickou hudbu, byli schopni dokončit svěřené úkoly rychleji. Přišli také s lepšími nápady v porovnání s těmi, kteří hudbu neposlouchali. Důvodem byl fakt, že hudba zlepšila jejich náladu a omezila pocit úzkosti.
  • Další studie na téma hudby a produktivity z univerzity Wisconsin přinesli zajímavé výsledky. 90 lidí mělo za úkol editovat a opravit rukopis. U lidí, kteří poslouchali vážnou hudbu, se přesnost zvýšila o 21,3%. Ti z nich, kteří poslouchali tradiční populární hudbu z rádia, zaznamenali zlepšení pouze o 2,4 %. Skupina, která pracovala v naprostém tichu, byla o 8,3 % méně přesná než skupina lidí, která dělala editaci v běžném ruchu kanceláře.

Několik velkých firem dokonce začalo používat hudbu v jejich společnostech, aby zvýšili kreativitu, efektivnost a přesnost svých zaměstnanců.

Další studie v anglickém jazyce o vztahu hudby na produktivitu můžete najít zde (studie, studie, studie)

Hudba a cvičení

Posloucháte rádi hudbu při cvičení nebo při sportu?

Děláte dobře.

Správný výběr hudby Vás může pořádně nakopnout a zlepšit Vaše sportovní výkony.

Doktor CostasKarageorhis, uznávaný odborník na efekt hudby na cvičení říká, že „Hudba je legální droga pro sportovce“. Dle jeho výzkumů může správný výběr hudby snížit vnímavost daného úsilí a tím zvýšit vytrvalost až o 15%.

Důvodem je, že hudba dokáže ovlivnit Váš srdeční tep, tepovou frekvenci a krevní tlak. Především srdeční tep se dokáže „naladit“ na hudbu a zvuky.Důležité je přitom samotné tempo, hlasitost a frekvence hudby. Pokud posloucháte pomalou a klidnou hudbu, Váš srdeční tep se zpomalí.

A naopak.

Čím rychleji a dynamičtěji hudba hraje, tím se také zrychluje náš srdeční tep.

Hudba je překvapivě velmi účinný „nakopávač“.

Hudba a stres

Poslech hudby dokáže snížit tvorbu stresového hormonu kortizolu.

Profesor Danil J. Levitin udělal rozbor více než 400 studií na téma hudby a jejího vlivu na stres a zjistil, že hudba je silná zbraň v boji proti stresu.

U lidí chystajících se na operaci byl efekt hudby na snížení stresu mnohem vyšší, než při užití tlumících léků (studie zde).

Toto tvrzení podporuje také řada anesteziologů. Dle jejich zkušeností je hladina stresového hormonu nižší u lidí, kteří poslouchali relaxační hudbu před operačním zákrokem. V některých případ byla tato hladina dokonce nižší, než při aplikaci léku na snížení stresu.

Pár tipů na závěr

  • Poslouchejte hudbu spíše v pozadí. Pokud je hudba moc hlasitá, Vaše produktivita a soustředění bude klesat
  • Pokud pracujete se slovy a čísly (psaní emailů, článků, výpočty apod.) poslouchejte pouze instrumentální hudbu. Slova by Vás totiž rušila z koncentrace. (příklad ZDE)
  • Při cvičení v posilovně je výborné vybrat rychlou a dynamickou hudbu. Heavy metal je dobrá volba. (příklad ZDE)
  • Nejlepší hudba pro snížení stresu a uklidnění jsou přirozené zvuky z přírody. (příklad ZDE)
  • Výborný druh hudby pro zvýšení produktivity je melodie z videoher. Tato hudba je navržena k tomu, aby zvýšila motivaci hráčů ke zdolávání dalších úrovní, bez toho aby je rušila. (příklad ZDE)


PS: Víte, že pouhá změna Vaší řeči těla dokáže snížit hladinu Vašeho stresového hormonu kortizolu až o 25%? A to vše pouze během 2 minut. Více se můžete dočíst v našem článku ZDE! 

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru