Crohnova choroba - příznaky a léčba

Crohnova choroba je zánětlivé, autoimunitní onemocnění, kdy organismus napadá vlastní buňky. Toto chronické onemocnění trávicího traktu se řadí pod souhrnné označení idiopatické střevní záněty. Idiopatické znamená, že se přesně neví, z jakého důvodu se nemoc projevuje. Vliv na vznik nemoci může mít stres, dědičnost, způsob stravování nebo porucha imunity.

Svůj díl viny může nést nedostatek vlákniny a nadbytečná konzumace cukru.

Jak se onemocnění projevuje? Crohnova choroba se může projevit bolestí v podbřišku, průjmem, krví ve stolici, hubnutím, únavou, kloubními záněty či objevením aftů v ústech. Nejvíce postiženou skupinou bývají lidé mezi 20. – 35. rokem věku. Nemoc bohužel nešetří ani děti.

Léčba často probíhá formou medikamentů. Počáteční příznaky Crohnovy choroby se léčí antibiotiky, které mohou dostat tuto nemoc pod kontrolu. Při dlouhodobé léčbě užívají pacienti kortikoidy.

Crohnova choroba se léčí také biologicky. Biologická léčba je ale hodně nákladná. U této formy léčby se využívají vajíčka červa tenkohlavce prasečího. Proč se využívají tyto vajíčka? Cíl je jednoduchý. Vajíčka mají zmást imunitní systém, aby bojoval proti tomuto parazitovi. Imunitní systém tak nebude bojovat proti vlastním bakteriím.

Pomoci může i dieta. Pacienti trpící touto chorobou hůře snáší mléko, dužinu z ovoce, semínka, ořechy, luštěniny či slupky. Na druhou stranu často pomáhají ryby s obsahem nenasycených mastných kyselin, vejce nebo ovoce jako jsou banány, papája, mango, avokádo a žlutý meloun.Účinným pomocníkem pro prevenci Crohnovy choroby je zelený ječmen. Je nutné ale být na pozoru. Pokud Crohnovu nemoc máte, užívejte ječmen bez obsahu vlákniny. Vláknina by jen zatěžovala střeva.

Vláknina není vhodná, pokud už Crohnovou chorobou trpíte, ale pokud ne, slouží jako skvělá prevence proti této nemoci. Zelený ječmen má pozitivní vliv na trávení a je lehce stravitelný. Užívá se nejčastěji ve formě nápoje.

V některých případech pomáhají homeopatika. Je nutné, ale vyhledat zkušeného homeopata, který individuálně posoudí váš zdravotní stav a vhodnost homeopatik.

Pokud nepomáhá žádná z uvedených možností léčby, musí se přejít na chirurgickou metodu. Lékaři při ní odstraní část střeva.

Závěr:

Crohnova nemoc patří mezi skupinu nemocí, které nesmíte nikdy podcenit. Při prvních příznacích je potřeba vyhledat lékaře, který po vhodných vyšetřeních nastaví potřebnou léčbu.

Pamatujte na to, že není vždy nutné podstoupit chirurgický zákrok. V některých případech postačí homeopatika, antibiotika, dieta či biologická léčba.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Zpět na blog