Jaký má alkohol vliv na testosteron?

Ing. Jan Klusák

lumivé účinky alkoholu na lidský organismus jsou známy již od pradávna a mnozí z Vás plnoletých si je otestovaly nejednou na vlastní kůži. A každý, kdo alespoň jednou za život ve 4 ráno po párty objímal záchodové prkýnko, ví, že je toxický.

Ale jak je vlastně jedovatý a jaké dopady má na endokrinní systém?

„Kouzlo“ alkoholu je velice jednoduché – jelikož působí jako sedativum, zpomaluje řadu tělesných funkcí, což vyvolává pocit opilosti. A také odstraňuje zábrany, což je také důvod, proč máte po pár panácích chuť na sex s kýmkoli, kdo alespoň z dálky vykazuje nějaké známky ženskosti :).

...bohužel, toto vnitřní poslání – mít sex se vším co se hýbe – je dost často poměrně nemožný úkol, jelikož takových 10 panáků tequily utlumí Vaše sexuální funkce natolik, že Vaše „chlouba“ v kalhotách pravděpodobně nebude schopna akce.

Tento negativní vliv na sexuální funkce je způsoben především dramatickým poklesem mužského pohlavního hormonu – testosteronu.

A zde jsou důvody, proč k tomu dochází...

Alkohol a produkce testosteronu

Raději Vás uklidním hned na začátku – opravdu nemusíte začít abstinovat, abyste měli přirozeně vysokou hladinu testosteronu, jelikož pár drinků tu a tam, s Vaším testosteronem nic neudělá.

Je tady však jedno velké ALE.

Pokud jste alkoholik a pravidelně se opíjíte několikrát týdně, je velmi pravděpodobné, že se Vaše produkce testosteronu dost snížila či izolovala na stádia, kdy nejste pod parou.

Ale to už jste pravděpodobně stihli zjistit podle výše uvedených sexuálních „problémů“.

Níže jsou vědecky podložené studie a fakta, jak alkohol snižuje produkci testosteronu:

  • metabolismus ethanolu snižuje množství koenzymu NAD+ (nikotinamid adenin dinukleotid) v játrech a varlatech. NAD+ je nezbytnou součástí elektronového donoringu (dárce elektronů) při tvorbě testosteronu a jiných androgenů, tudíž se také předpokládá, že alkohol snižuje tvorbu testosteronu v závislosti na jeho dávce. (studie zde)
  • alkohol stimuluje mozek k produkci beta-opioidních endorfinů, které mimochodem způsobují, že jste uvolnění a tzv. „v pohodě“ po pár pivech. Bohužel, tyto hormony jsou také proslulé svým negativním vlivem na testosteron.
  • konzumace alkoholu způsobuje oxidační degradaci testikulárních Leydigových buňek, což má za následek snížení produkce testosteronu v šourku a také k likvidaci molekul testosteronu, který je již v krevním oběhu, v důsledku působení stresového hormonu kortizolu. (celá studie zde)
  • dlouhodobě vysoká konzumace alkoholu může výrazně zvýšit hladinu estrogenu a to tak, že alkohol zvyšuje aktivitu enzymu aromatázy, která svou funkcí převádí mužský pohlavní hormon testosteron na ženský estrogen (studie zde)

Závěr

Jak můžete vidět, nadměrné pití je pomyslným zabijákem Vaší produkce testosteronu a tím je také negativně ovlivněna celá řada Vašich endokrinních funkcí.

Přiměřené množství alkoholu je v pořádku a v některých případech může i produkci testosteronu mírně zvýšit. Tím „přiměřeným“ množstvím myslím 1 – 3 panáky maximálně. Proto: Chcete-li přirozeně zvyšovat svůj testosteron, všechno nad toto množství už je špatně, a pošle Váš sexuální apetit rovnou do kytek.

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/alcohol-testosterone/ - s laskavým svolením autora

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás