Luteinizační hormon a jeho vliv na mužský organismus

Osnova:
Luteinizační hormon a jeho vliv na mužský organismus
Jaké problémy nás mohou čekat při špatné hladině luteinizačního hormonu?
Závěr:

Luteinizační hormon a jeho vliv na mužský organismus

Hormony řídí a ovlivňují reprodukční systém v lidském organismu. Mezi nejdůležitější hormony v souvislosti s reprodukčním systémem je luteinizační hormon.

Luteinizační hormon má v těle mužů trochu jinou roli než u žen, ale v obou případech je rozhodující pro zajištění zdraví reprodukčního systému. Tento hormon podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U mužů se jedná typicky o testosteron ve varlatech.

Správná hodnota luteinizačního hormonu je v rozmezí 1,24 – 7,8 IU/l. Hodnota luteinizačního hormonu se určuje ze speciálního testu a uvádí se v mezinárodní jednotce na litr (International Unit / liter).

Místem vzniku a uvolnění luteinizačního hormonu (lutropinu) je přední lalok hypofýzy. Lutropin patří mezi skupinu gonadotropních hormonů. Jeho hlavní úloha je řídit funkci varlat. Pojmem gonády se označují pohlavní žlázy u mužů i žen.

Luteinizační hormon stimuluje produkci testosteronu z Leydigových buněk ve varlatech. Jak je známo, tak testosteron následně stimuluje produkci spermií a pomáhá zdůrazňovat mužské rysy (např. hluboký hlas nebo růst vousů).

Jaké problémy nás mohou čekat při špatné hladině luteinizačního hormonu?

U vysoké hladiny tohoto hormonu může dojít k neplodnosti, jelikož přímo ovlivňuje reprodukční systém. Problém může být i u genetických stavů mezi které patří Turnerův nebo Klinefelterův syndrom. Zmíněné syndromy mohou způsobovat vysokou hladinu tohoto hormonu. Lidé trpící těmito syndromy mají často potíže s plodností a otěhotněním.

Ale ani nízká hladina luteinizačního hormonu není žádnou výhrou. Nízká hladina může způsobit rovněž neplodnost. Hormon ovlivní produkci spermií a nedostatek sekrece hormonu uvolňujícího gonadotropiny.

V případě, že máte problémy s plodností, může být na vině právě luteinizační hormon. Komunikujte nejprve se svým lékařem možnost krevních testů, které mohu nedostatek luteinizačního hormonu objevit.

Tento test měří hladinu luteinizačního hormonu v krvi. Odběr krve lékaři volí, pokud se objeví problém související s neplodností. Ale to není jediný případ. Test je vhodný také při nízké hladině testosteronu, nízkém libidu nebo nedostatečné svalové hmotě.

Jak můžete zpozorovat, že byste mohli mít problém s hypofýzou? Problém se může projevit únavou, slabostí, sníženou chutí k jídlu nebo nevysvětlitelným hubnutím.

Pokud se problém s luteinizačním hormonem potvrdí, budete potřebovat pomoc kvalifikovaného endokrinologa. Endokrinolog je specialista na hormony.

Nesprávná hladina luteinizačního hormonu ale nemusí zcela stačit ke konečnému určení diagnózy. Možná budete muset podstoupit i další testy, aby se vyloučily jiné možnosti.

Závěr:

Není sporu o tom, že luteinizační hormon má v těle významnou roli pro správné fungování reprodukčního systému. Pozitivní není nízká, ale ani vysoká hladina tohoto hormonu. Optimální hladina testosteronu je přímo ovlivňována tímto hormonem. Aktuální stav hladiny luteinizačního hormonu se určuje ze speciálního testu z krve, jehož výsledky máte obvykle do druhého dne.

V případě, že trpíte neplodností nebo máte problém s partnerkou při otěhotnění, nemusí nutně rozhodovat pouze luteinizační hormon. Pouze test na lutropin tedy nestačí, ale může být dobrým vodítkem k odhalení problému.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Zpět na blog