Vitamín C a jeho vliv na testosteron

Ing. Jan Klusák

Kdo by ho neznal – Vitamín C neboli kyselina askorbová – pravděpodobně nejvíce prozkoumaný a vzhledem ke své ceně a dostupnosti také nejvíce používaný doplněk stravy na světě.

O jeho pozitivních účincích na lidský organismus bylo napsáno nespočet publikací. Má zdravotní tvrzení o jeho pozitivním vlivu snad na všechny části lidského těla.

Ale co účinky vitamínu C na testosteron? O tomto tématu se tak často nemluví. Tedy až doposud.

Pojďme si o vitamínu říct něco více, než se jen dočtete na příbalových letáčcích.

Kyselina askorbová a její vliv na testosteron

 

Vitamín C je jedním ze základních vitamínu, nutných pro přežití a jak jsem již zmínil výše, je jedním z nejlevnějších, nejbezpečnějších a nejrozšířenějších doplňků stravy na světě.

Je to látka rozpustná ve vodě a jeho hlavní pozitivní vlastností je, že funguje jako antioxidant. Avšak to, co většina lidí neví je fakt, že vitamín C funguje také jako oxidant – neboli okysličovadlo. Jen závisí na tom, co v danou chvíli tělo potřebuje.

Dále pomáhá při biosyntéze několika tělesných enzymů a např. v kombinaci s česnekem neskutečně zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v krvi, a tím zlepšuje průtok krve a okysličení svalů. Ale jak vlastně tento vitamín ovlivňuje hladinu testosteronů u mužů?

  • za prvé – v této in vitro (neboli ve zkumavce) studii bylo dokázáno, že vitamín C funguje jako donor elektronu, a tak může regenerovat poškozené molekuly testosteronu až o 58 %. Další podobná studie dokazuje, že vitamín C byl schopen zvýšit hladinu testosteronu v Leydigových buňkách.
  • několik studií provedených se zvířaty prokázalo, že vitamín C chrání testikulární Leydigovy buňky před oxidačními stresory jako alkohol, hluk, stres, olovo, kadmium, antibiotika, arsen, PCB a další. Podobně ochranné účinky byly pozorovány také u lidských jedinců.
  • poslední věc, která v této souvislosti stojí za zmínku je fakt uveden v této studii, a to že suplementace vitamínem C snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. A poměr testosteronu vůči kortizolu v těle ve prospěch testosteronu má za následek vytvoření anabolického efektu.

Takže ve zkratce. Každý, kdo chce uchránit své tělo před oxidativním poškozením by měl užívat vitamín C jako doplněk stravy. Vitamín C také pomáhá těžce trénujícím sportovcům v redukci kortizolu, a tím k vyvolání anabolického efektu v těle.

A kolik vitamínu C bychom měli užívat?

Zde neexistuje úplně jednoznačná odpověď. Pokud jste zdraví, Vaše tělo má poměrně velké vlastní zásoby vitamínu C – okolo 2 g. Tuto hladinu můžete udržovat příjmem 100 mg kyseliny askorbové denně. Doporučená denní dávka (*DDD) vitamínu C je 80 – 100 mg. Toto nízké množství můžete poměrně lehce získat z potravy (kiwi, citrusové plody atd.) nebo z nějakého velice kvalitního multivitaminu.

Nicméně pokud jste ve stresu nebo vystavení působení látek, které způsobují oxidační stres v těle, vyšší dávky (1 – 5 g/denně) vitamínu C ochrání Leydigovy buňky před poškozením. Pro snížení obsahu kortizolu v těle stačí 1 – 3 gramy vitamínu C denně.

Nejlepší formou pro suplementaci vitamínu C je buďto čistá kyselina askorbová, kterou seženete např. zde nebo jako součást kvalitního multivitaminu s obsahem 100 mg vitamínu C.

Takže shrnuto, podtrženo:

Zvyšuje vitamín C hladinu testosteronu v těle? Ne přímo, budeme-li se striktně držet faktů z nejnovějších studiích, týkající se výzkumu vitamínu C na lidský organismus. ALE!!! v dnešní uspěchané době, kdy je Vaše tělo vystaveno spoustě toxinů z nekvalitní potravy, špatného ovzduší či sedavému zaměstnání, probíhají některé oxidační děje přímo v pohlavních žlázách. Zvýšeným příjmem vitamínu C ochráníte molekuly testosteronu před oxidací vlivem stresových faktorů.

A to je jedním z důvodů, proč si myslím, že by většina mužů mohla těžit z doplňkové suplementace vitamínem C.

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/vitamin-c-testosterone/ - se svolením autora

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás