Nacházíte se zde: Úvod Blog Testosteron Tichý zabiják testosteronu? Aneb 5 rad jak zvládat stres a deprese

Tichý zabiják testosteronu? Aneb 5 rad jak zvládat stres a deprese

Tichý zabiják testosteronu? Aneb 5 rad jak zvládat stres a deprese

Všichni často říkáme, že jsme ve stresu.

Slyšíme to v našem okolí téměř denně.

Stres v práci, stres ze školy, stres z manželky. :)

Co to ale vlastně stres je a jak dokáže ovlivnit naše tělo, zdraví a také naše hormony?

Dnes si řekneme, jak tento stav negativně ovlivňuje Vaše tělo a také Vám prozradíme 5 rad, jak se stresem a depresí účinně bojovat.

A jak je u nás zvykem, všechna fakta máme vědecky podložena.

Takže pojďme začít

Dovolte mi, se představit… Pan Stres

Je docela těžké si konkrétně popsat, co pojem „stres“ přesně znamená.

Nejjednodušeji jej můžeme označit jako reakci těla na určitý problém či výzvu.

Stres můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie, a to na:

  • krátkodobý stres – jedná se o rychlou reakci (např. při nečekaném problému), kdy Vaše tělo zaplaví stresový hormon (glucocorticoids), díky kterému se zvýší Vaše vědomí a ostražitost vůči stresovému podnětu. Díky této reakci jsme byli v minulosti schopni přežít. Naštěstí, tak jak rychle tento stresový hormon přijde, tak taky odejde. Tento druh stresu je tedy velmi krátkodobý a nemá pro naše tělo téměř žádné negativní účinky.

  • dlouhodobý stres – tady už jde do tuhého. Pokud jsme dlouhodobě vystavováni určité stresové situaci (prudící šéf, neustále uražená manželka, nedostatek financí apod.), tak jsou stresové hormony po dlouhou dobu zvýšené. A tento fakt má velmi negativní vliv na naše tělo a naši mysl. Dlouhodobý stres dokáže i nepříznivě působit na Váš endokrinní systém a tím tak ovlivnit hladinu testosteronu v těle.

A tomuto tématu se budeme věnovat dále …

Stres a testosteron

Hlavním důvodem, proč stres ovlivňuje hladinu testosteronu je ten, že primárním stresovým hormonem je kortizol, který jak už asi víte (pokud čtete náš blog :) ), potlačuje přirozenou tvorbu testosteronu.

Jak jsem se zmínil na začátku tohoto článku, pojďme si představit pár studií, které nám efekt stresu na testosteron dokazují.

Pěkně černé na bílém.

  • Několik zvířecích studií dokázalo, že dlouhodobé působení stresových vjemů prokazatelně snížilo hladinu testosteronu u několika druhů zvířat, studie zde, zde, zde a zde. Z uvedených studií je zřejmé, že zvýšený kortizol má za následek nižší hladinu testosteronu

  • Studie z vojenského prostředí zjistily, že byla přítomnost stresových podnětů (jako strach z boje, či ze smrti) spojena se značně sníženou hladinou testosteronu.

  • V dalších studiích, mimo vojenské prostředí bylo zjištěno, že dlouhodobé deprese způsobené stresem, snížili tvorbu testosteronu a naopak zvýšili produkci hormonu kortizolu (studie zde a zde)

Z výše uvedeného je jasné, že stres dokáže být opravdu tichým zabijákem testosteronu.

No jo, ale co s tím?

Jak se dá nejlépe bojovat proti stresu a co dělat pro snížení hladiny kortizolu v těle?

Pojďme si představit pár rad a tipů.


1. Meditace

Meditujte nebo se alespoň naučte relaxovat.

A teď nemám na mysli to, že musíte sedět v tureckém sedě, mít před sebou svíčku a s výdechem říkat budhistickou formuli „Kumbajááááá“

Stačí, když se denně na pár minut zastavíte a zkusíte na chvíli vypnout Váš mozek a na nic nemyslet.

Nejlepší forma meditace pro začátečníky je pozorně sledovat Váš dech. Být si vědomi každého svého nádechu a výdechu.

Pár důkazů, že to opravdu funguje (zde a zde)

2. Procházka v lese

V Japonsku přišli se zajímavou studií na téma, jak zvládat stres a deprese. Zjistili, že pouhá procházka v lese či na horách dokáže značně snížit hladinu kortizolu v těle.

Takže neseďte doma a vyrazte občas do přírody.

3. Vitamín C

Jeden z nejznámějších vitamínů vůbec. A jeho sláva není určitě pro nic, za nic. Je dokázáno, že Vitamín C dokáže snížit produkci kortizolu během stresových situací a také dokáže zmírnit negativní efekt kortizolu na naše tělo.

4. Delší spánek

I když to není během stresových dní úplně snadné, delší spánek dokáže značně snížit hladinu kortizolu a tím také samotný stres a deprese. Pár tipů pro lepší spánek najdete v našem minulém článku (zde)

5. Řeč těla

Naše tělo a to, jak stojíme či sedíme, dokáže mít velký vliv i na naše hormony. Pokud chcete vědět jak během 2 minut snížit hladinu kortizolu až o 25 %, určitě si přečtěte náš minulý článek na blogu (zde).

Závěr

Chronický stres dokáže být opravdu zabijákem, a to nejen testosteronu. Jeho příznaky jsou negativní pro celé naše tělo a mozek.

Zkuste pár našich tipů pro boj se stresem a dejte nám vědět, zda Vám pomohly.

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/stress-and-testosterone/ - s laskavým svolením autora

---

Za tým Primulus

David Buchta

PS: Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho prosím na sociálních sítích, či pošlete svým známým.
Děkujeme!

 

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Objednejte si PRIMULUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doprava zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Za jak dlouho pocítím první účinky?+

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muže jiná, proto vám nedokážeme dát přesnou odpověď. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina mužů však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání.

Může mi PRIMULUS pomoct, když je mi teprve 20 let? +

PRIMULUS je primárně určený pro muže starších 25 let, u kterých se již začíná projevovat nižší hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pro vás PRIMULUS nebyl přínosný. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které muži potřebují v každém věku a často jich mají nedostatek. Málo Zinku? Nedostatek vitamínu D? Malý přísun hořčíku? PRIMULUS je řešení.

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že vám PRIMULUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má PRIMULUS nějaké vedlejší účinky? +

PRIMULUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z dvou bylin. Hlavní síla našeho produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Nejedná se o žádné zakázané látky a PRIMULUS vám nikdy nemůže zvednout testosteron nad vaší přirozenou hladinu.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky vám nehrozí.

PS: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, je vhodné projednat užívání produktu s vašim lékařem. Některé tyto léky jsou v kontraindikaci s extraktem z kotvičníku zemního.

Co se stane s mým testosteronem, když PRIMULUS přestanu brát?+

V případě, že PRIMULUS v budoucnu přestanete užívat, vaše hladina testosteronu se v nejhorším případě po čase vrátí opět na úroveň před užíváním produktu. Na rozdíl od anabolických steroidů, které snižují vlastní tvorbu testosteronu (tělo ho přestane produkovat, protože ho dostává „uměle“) náš produkt podporuje vlastní, přirozenou tvorbu tohoto hormonu. Proto zde nehrozí žádný negativní metabolický efekt.

Dá se zajistit stálý odběr bez nutnosti jednorázových nákupů?+

Samozřejmě. Nejlepší efekt se dostaví právě při pravidelném užívání. Každý, kdo si u nás koupí balení PRIMULUS, může být dobrovolně zařazen do pravidelného odběru, kdy vám PRIMULUS bude odesílán pravidelně každých 30 dní. Jednoduše a pohodlně. O této možnosti vás budeme kontaktovat po vašem prvním nákupu. Nikoho do ničeho nenutíme, je to pouze na vás.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru