Nízká hladina testosteronu. Co o něm ještě nevíte?!

Testosteron je hlavním představitelem mužských pohlavních hormonů androgenu. Až 90 % produkce testosteronu probíhá ve varlatech, zbytek v nadledvinách.

Hladina androgenu prudce stoupá v začátku puberty. Tělo se formuje, formuje se pohlavní orgán a zesiluje se sexuální orientace a touha.

Vysoká hladina testosteronu se v těle mužů drží do věku 30-40 let. Zásadnější problémy s testosteronem nastávají v období andropauzy, v rozmezí 45–60 let.

Jak ale poznat nízkou hladinu tohoto hormonu?

Příznaky nedostatku testosteronu se často kombinují. Může dojít ke ztrátě zájmu o sex (libido), poklesne hladina sexuální vzrušivosti nebo dochází k poruše erekce. Nízká hladina testosteronu sebou ale přináší i deprese, nekvalitní spánek, únavu, stres, chronické nemoci či ztrátu vlasů.

Testosteron má významný vliv na mnoho funkcí a tělesných pochodů. Na které nejvíce?

1. Libido

Pojem libido označuje touhu a sexuální pud člověka. Libido je sexuální energie vznikající v podvědomí na základě psychologie, biologie a sociálních vazeb za účelem dosažení slasti.

Výše libida se mění v závislosti na mixu hormonů. Muž může působit jako tornádo nebo naopak nemusí být vůbec při chuti. Určitě nepropadejte panice!

Pokud máte zesláblé libido, v krátkém horizontu nic se neděje, problém nastává, pokud je nezájem dlouhodobý.

Možná vás překvapí, že pokles libida byl spíše záležitostí žen. V dnešní době se ale bohužel týká i mužů. Je to způsobeno moderní dobou, zrychleným tempem života a špatnou životosprávou.

2. Osteoporóza

Jedním z dlouhodobých rizik nízkého testosteronu je osteoporóza. Na rozdíl od artritidy je osteoporóza stav, ve kterém se kosti stávají křehkými.

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění spočívající ve ztrátě kostní hmoty a narušení její struktury a složení. Kostra se tak výrazně oslabuje.

S věkem dochází ke snížení množství testosteronu, který chrání před výskytem osteoporózy. Ve chvíli, kdy klesá testosteron, dochází k trvalému poklesu kostní hmoty. Tyto dva faktory způsobí u starších mužů zvýšenou možnost výskytu zlomenin v důsledku řídnutí kostí.

Testosteron totiž udržuje hustotu kostí. Udržení hustoty kostí je důležité pro prevenci ztráty kostní hmoty a možných zlomenin.

V důsledku oslabení obratlů můžete pociťovat bolesti zad.

3. Bolest svalů a kloubů

Podobně jako v předchozím bodě dochází v důsledku nedostatku testosteronu k řídnutí kostí a úbytku svalové hmoty. Muži mohou pociťovat častější bolesti kloubů a svalů.

Při nedostatku testosteronu jsou muži náchylnější ke zranění.

Bolest kloubů a nízká hladina testosteronu nemusí být nutně spojena. Může se stát, že máte obojí. Muži s obezitou jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku kloubních onemocnění z důvodu vysokého tlaku vyvíjeného na klouby.

4. Velká prsa

Stále více mužů trápí velká prsa. Testosteron je přirozeně se vyskytující hormon zodpovědný za mužské fyzické rysy a sexuální touhu člověka.

Při snížení hladiny testosteronu v těle přichází celková hormonální nerovnováha. V mužském těle v tuto chvíli přebývá ženský hormon estrogen a ten zapříčiní růst prsní tkáně.

Tento stav se nazývá gynekomastie. Gynekomastie je často léčitelná, jen je potřeba správně pochopit její příčinu.

5. Nedostatek koncentrace

Nízká hladina testosteronu v těle má co dočinění i s nedostatkem koncentrace.

Může způsobit také problémy s pamětí. Mužům se přestává v tuto chvíli dařit po všech stránkách.

6. Problémy s erekcí a neplodností

Problémy s erekcí a neplodností mohou být způsobeny jedním z nepříznivých faktorů a tím může být i špatná hladina testosteronu v těle.

U testosteronu platí přímá úměra – čím více testosteronu muž v těle má, tím více se vyrábí v těle spermií i tekutiny a samozřejmě to platí i naopak.

Nízká hladina testosteronu není vůbec pozitivní skutečnost. Za určitých okolností může vést až k erektilní dysfunkci.

7. Vypadávání vlasů

V posledním bodu si vysvětlíme, že ani vysoká hladina testosteronu v těle není znamení ničeho dobrého.

Nadměrné vypadávání vlasů způsobuje vedle další faktorů také vysoká hladina testosteronu (mužského pohlavního hormonu).

Vlasová cibulka je citlivá na testosteron, který je aktivní v periferních tkáních, kam řadíme i vlasy. Vlastní testosteron se v těle pomocí enzymu 5alfa-reduktázy přeměňuje na metabolicky aktivnější dihydrotestosteron. Na tuto látku vlasové folikuly reagují.

Jejich zvýšená citlivost je pak příčinou toho, že vlasy padají, jsou postupně kratší a tenčí. Vlasový váček přitom neodumírá, ale zůstává v pokožce v neporušeném, ale neaktivním stavu.

Závěr:

O správnou hladinu testosteronu byste se měli pečlivě starat. Testosteron je v mnoha ohledech klíčovým hormonem mužského těla.

Pokud u vás dojde k jeho poklesu či máte testosteronu nadbytek, není to žádný důvod k panice. Oba stavy se dají řešit.

V případě nedostatku tohoto hormonu můžete například vyhledat vhodné přírodní potraviny na podporu testosteronu. Článek k tomuto tématu je rovněž na našem blogu.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás