Jak si udělat svůj vlastní multivitamín pro vyšší hladinu testosteronu?

David Buchta

V současné době je obtížné získat vitamíny a minerály pouze ze stravy. Potraviny jsou chemicky ošetřeny a důraz je kladen spíše na jejich rychlé pěstování, než na samotnou kvalitu. Z toho důvodu se doporučuje upravit deficit vitamínů prostřednictvím vhodného doplňku stravy.

Pokud ale z nějakého důvodu přeci jenom chcete zůstat u čistě přírodní formy konzumace vitamínů a minerálu (a máte k dispozici kvalitní zdroj potravin), je tento článek pro Vás.

Připravili jsme seznam potravin, které si můžete připravit jako jednoduché jídlo a přitom dodáte tělu všechny nezbytné látky pro optimální tvorbu testosteronu.

Pokud čtete náš blog pravidelně tak víte, že mezi nejdůležitější látky pro podporu Vašeho nejdůležitějšího hormonu patří zinek, hořčík, vitamín D, selen a vitamín C. Proto jsme vybrali ty nejlepší potraviny, které Vám uvedené minerály a vitamíny poskytnou v tom správném množství.

Jak si udělat vlastní multivitamín?

Některé z potravin obsahují i při malé dávce velký obsah účinných látek. Jedním z příkladů jsou para ořechy, kdy dávka pouze 4-5 ořechů pokryje 100-150 % denní dávky selenu. Proto využijeme těchto potravin a vytvoříme si vlastní „multivitamínové jídlo“ které pokryje potřebné vitamíny a minerály pro optimální tvorbu testosteronu.

A jak takové jídlo vypadá?

- 4 para ořechy (brazilské ořechy)
- 100 g brokolice nebo kapusty
- 150 g dýňových semínek
- 5 míchaných vajíček
- 100 g žampiónů
- 2 – 3 brambory
- 100 g kysaného zelí

A proč zrovna tyto potraviny?

Para ořechy

100 gramů těchto ořechů obsahuje 1920 mcg (mikrogramů) selenu, což odpovídá 2800 % doporučené denní dávky (DDD). Pro naše účely nám stačí 4-5ks para ořechů, které vydají potřebnou dávku selenu.
Selen je výborný antioxidant, který má dle několika studií pozitivní vliv na hladinu testosteronu. Více o Para ořeších se můžete dočíst zde.

Brokolice nebo kapusta

Obě potraviny jsou bohaté na vitamín C. 100 gramů brokolice obsahuje 150 % DDD tohoto důležitého vitamínu. Brokolice je dále bohatá na vitamín A (325 % DDD).
Obě potraviny obsahují enzym zvaný DIM, který pomáhá tělu zbavovat se estrogenu a tím zanechává více prostoru pro tvorbu testosteronu.

Vitamín C mimo jiné chrání buňky testosteronu před oxidací a dokáže je také regenerovat. V jedné studii byl vitamín C schopen zvýšit hladinu testosteronu v Leydigových buňkách. Více o efektu Vitamínu C na testosteron zde.

Dýňová Semínka

Ta jsou bohatá na zinek a hořčík, což jsou nezbytné minerály pro optimální tvorbu testosteronu. 150 gramů dýňových semínek obsahuje 200 % DDD hořčíku a 100 % DDD zinku.
Pokud Vás zajímá vliv hořčíku a zinku na hladinu testosteronu, odkážeme Vás na naše starší články z blogu: Zinek - nejlepší minerál pro Váš testosteron

Míchaná vajíčka

Vejce obsahuje 11 % DDD vitamínu D a dále 8 % DDD vitamínu B12. 5 vejcí pokryje téměř polovinu doporučené dávky pro tyto důležité vitamíny.
Vejce navíc obsahují zdravé tuky a cholesterol, který je stavebním kamenem pro tvorbu testosteronu.

Žampiony

Tato potravina může patřit mezi jeden z nejkvalitnějších zdrojů vitamínu D. Nutností je však žampiony nechat minimálně po dobu 60 minut na přímém slunečním záření. Houby dokáží sluneční svit přeměnit na vitamín D, který se pak téměř nevytrácí ani při tepelné úpravě (ztratí pouze okolo 15 % vitamínů, zbytek je v žampionech uchován).

Brambory

Středně velká brambora obsahuje 30 % DDD vitamínu B6, takže 3 kusy Vám dostatečně pokryjí denní dávku. Brambory nadále obsahují draslík, který je blahodárný pro Váš testosteron.

Kysané zelí

 

Jedná se o výborný zdroj vitamínu K2, který podporuje tvorbu testosteronu. Dále kysané zelí obsahuje živé bakterie - probiotika, která dle posledních výzkumů mají výrazný efekt na tvorbu testosteronu, snížení stresu a zlepšení pohyblivosti spermií. Více v našem článku zde.

Závěr

Pokud chcete získat základní vitamíny a minerály pro optimální tvorbu testosteronu čistě z potravin, určitě zkuste námi doporučené jídlo popsané výše. V případě, že hledáte kvalitní doplněk stravy, který mimo uvedené minerály a vitamín navíc obsahuje extrakty z bylin a extrakt z černého pepře pro lepší vstřebatelnost, určitě vyzkoušejte PRIMULUS – multivitamín moderního muže.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

více o nás